Sağlık tohumu

Taha Avcu

Yasaklanmış Kişilik
Arkadaşlar kullanan varmı içinizde bilmiyorum. YouTube videolarında üreticilerden sürekli sağlık tohumu sağlık tohumu diye duyup merak ediyordum. Şansa bizim petshopta buldum. Denemek için 5 liralık bir paket aldım. Satan abi özellikle muhabbet yemez bunu sakalara verilir demesine rağmen denemek istedim. İçinde çim tohumu, mavi haşhaş, kenevir, perilla, Nijer falan adını hatırlamadığım 3-5 çeşit daha tohum var. Kuşlarım tüy dökümünde olduğu için 3 günde bir veriyorum. Ya ayrı veriyorum ya da mamaya karıştırıp . Kuşlarım kavga ediyor onun için . 1-2 çay kaşığı gibi az bir oranda veriyorum. Yağlanma vb olmasın diye. 1,5 yıldır kuşlarım ilk defa tüyden bukadar hızlı çıktığını gördüm. Etkisi oldumu bilmiyorum ama normal bakımıma ek olarak tek değişikliğim bunu eklememdi. Zararı var mı başka ne faydaları var pek bilmiyorum. Kullanan bilen bir abimiz arkadaşımız varsa öğrenmek isterim.

Doğanay Y. 

Yönetici
iyikus.com Yetkilisi
Sağlık tohumları normal yem karışımınına ilave edilebilir ama kuşlar pek yemiyor. Birde kimisi küçük taneli olduğundan yemler arasında kayboluyor. Ben bazı dönemler mamalarına katardım (özellikle kışın). Fakat bir katkı sağladığını pek düşünmüyorum. Sağlık tohumlarını tek tek incelemek gerekir. İçeriğine, tohum değerlerine bakmak lazım. Ülkemizde satılan ürünlerin içinde nijer ve darı bile gördüğümüz oluyor :D

Oyla 1

Kaan Omurtak

Yasaklanmış Kişilik
Arkadaşlar kullanan varmı içinizde bilmiyorum. YouTube videolarında üreticilerden sürekli sağlık tohumu sağlık tohumu diye duyup merak ediyordum. Şansa bizim petshopta buldum. Denemek için 5 liralık bir paket aldım. Satan abi özellikle muhabbet yemez bunu sakalara verilir demesine rağmen denemek istedim. İçinde çim tohumu, mavi haşhaş, kenevir, perilla, Nijer falan adını hatırlamadığım 3-5 çeşit daha tohum var. Kuşlarım tüy dökümünde olduğu için 3 günde bir veriyorum. Ya ayrı veriyorum ya da mamaya karıştırıp . Kuşlarım kavga ediyor onun için . 1-2 çay kaşığı gibi az bir oranda veriyorum. Yağlanma vb olmasın diye. 1,5 yıldır kuşlarım ilk defa tüyden bukadar hızlı çıktığını gördüm. Etkisi oldumu bilmiyorum ama normal bakımıma ek olarak tek değişikliğim bunu eklememdi. Zararı var mı başka ne faydaları var pek bilmiyorum. Kullanan bilen bir abimiz arkadaşımız varsa öğrenmek isterim.
Sağlık tohumları denilen şeyler genelde normal kuş yemlerinde bulunmayan veya çok az miktarda bulunan lüks tohumlar diyebiliriz. Tüy dökümünde olduğu için 3 gün arayla vermen güzel, ideal bir sıklık. Sağlık tohumları çok sık verilmediği sürece zararlı olmazlar. Normal zamanlarda haftada 1 vermek iyidir. Ben böyle tavsiye ederim.
Tüy döneminden çıkarma meselesine gelecek olursak bu tohumların böyle bir etkisi var. Daha hızlı tüyden çıkarıyor. Çoğu kaynak bunu belirtmiş. Ayrıca kuşlara enerji ve kondisyon veren tohumlardır. İçinde daha çok yabani tohumlar bulunur. Yararlıdır. Çoğu kuş besleyen bu tohumları fiyatı dolayısıyla pek kullanmaz. Ama kullanmakta yarar var. Kuşlara enerji verir.

Oyla 0