iyikus.com'a Hoş geldiniz!

Burada olmana sevindik!

Forum sitemize kayıt olarak, topluluğumuzun diğer üyeleriyle iletişime geçebilir, paylaşımlarda bulunup destek alabilirsiniz.

Kayıt Ol

Doğanay Y.

Yönetici
iyikus.com Yetkilisi
Mesajlar
13,301
Çözümler
70
Puanları
268
Yaş
30
Konum
Ankara
Saksı Toprağı Nasıl Olmalı?

Her bitki kendi doğal yaşam döngüsü içerisinde bazı besinlere, belli iklimsel özelliklere ve şartlara ihtiyaç duyar. Bitkilerin sağlıklı kök sistemi geliştirebilmeleri için gerekli oksijeni, gelişimleri için yeterli suyu ve besini, dengeli bir biçimde sağlayan saksı karışımı en iyi yetiştirme ortamıdır.

Toprak şüphesiz bu isteklerin bir kısmını karşılar ancak özellikle saksıda bitki yetiştiriciliğinde her zaman uygun özelliklere sahip toprak bulmak zordur. Hastalık taşımaları ve iyi havalanmamaları nedeniyle bahçe toprağı artık tercih edilmemektedir. Bunun yerine çok sayıda denemeler yapılarak çeşitli toprak alternatifleri bulunmuş, her bitkiye has saksı harcı tarifleri geliştirilmiştir.
Saksi-topraklari.jpg
İnorganik Saksı Toprakları
PERLİT
perlit.jpg

Perlit, içinde nispeten fazlaca su bulunduran amorf bir volkanik camdır. Yeterince ısıtıldığında şişip patlamak gibi garip bir özelliği vardır. 850-900 dereceye kadar ısıtıldığında içindeki su kaçarken malzeme orijinal hacminin 7-15 katına kadar şişer ve mısır patlağı görünümünü alır. Bu kadar yüksek ısı görmüş olması nedeniyle tamamen sterildir, Saksı harcında kullanıldığında karışımı daha kolay havalanabilen, daha geçirgen yapar. Perlit taneciklerinin bünyesinde çok küçük hava kabarcıkları vardır ve taneciklerin yüzeyi sayısız küçük bosluklarla kaplıdır. O nedenle su tutma gücü çok yüksektir. hafif ve nötr yapılıdır (pH 6,5–7,5)

POMZA
Bazik-pomza.jpg

Volkanik bir kaya türü olup asidik ve bazik karakterli volkanik faaliyetlerle oluşmuştur. Yeryüzünde en yaygın olarak bulunan ve kullanılan tür olan asidik pomza, kirli beyaz renkte olanıdır. Bazik pomza ise kahverengimsi-siyahımsı renkteki pomza türüdür. Her iki türüde oluşum esnasında ani soğuma ve gazların bünyeyi ani olarak terk etmesi sonucu, oldukça gözenekli, süngerimsi bir yapı kazanmıştır. Asidik pomza sudan hafif, bazik pomza ise sudan biraz daha ağırdır. Perlitle benzer özellikte olmalarının yanında, doğada kullanıma hazır halde bulunurlar. Havalanma kapasitesi yüksek, sus tutma oranları yüksektir. Diğer saksı karışımları ve gübrelerle reaksiyona girmez.

Vermikült
vermikült-1024x675.jpg

Isıtıldığında hacminin 15 katı kadar genişleyebilen camsı bir kayaçtır. İyi su tutma ve havalanma özelliği vardır. Bünyesinde kalsiyum ve magnezyum içerir. pH Nötürdür. Büyük çoğunlukla asbestle bir arada bulunduğundan sağlık nedenleriyle pek tercih edilmez.

Pişmiş Kil
Pismis-Kil.jpg

Kilin yüksek sıcaklıklarda pişirilmesiyle oluşur. Gözenekli bir yapısı vardır su emici özelliği nedeniyle kökler için nemli ortam oluşturur. Drenajı ve havalanması iyidir. Oksijeni tutarken, karbondioksiti serbest bırakır. Bu özelliği nedeni ile kökler için iyi bir oksijen kaynağıdır.

Dolomit
dolomit.jpg

Asidik topraklarda bitkiler dengeli beslenemezler genelde saksı bitkileri nötüre yakın hafif asidik ortamlardan hoşlanırlar pH 6-7. Dolomit saksı karışımlarının pH ını yükselterek bitki besin elementlernin daha yarayışlı olmasını sağlar. Klor flor gibi zehirli elementlerin saksıda birikmesini engeller. Kalsiyum ve magnezyum gübrelemesi yapar.

Dere kumu
Dere-Kumu-1024x768.jpg

Kaya parçalarının zamanla aşınarak oluşturduğu küçük doğal taşlardır. Boyutlarına göre farklı adlandırılırlar. Saksı karışımlarında boşlukları doldurmak, gevşek yapı oluşturmak ve yüksek drenaj sağlamak için kullanılırlar.

Strafor
strafor.jpg

Ham petrolden elde edilen sentetik bir malzemedir. Saksı topraklarında havalanmayı artırmak ve toprağı gevşetmek için kullanılır.

Kömür
Odun-Komuru.jpg

Yalnızca odun kömürü kullanılır. Diğer kömürler bitkiler için toksik etki yapar. Genellikle saksı tabanında koku giderici ve drenaj artırıcı olarak değerlendirilir. Ayrıca alttaki konudan organik saksı topraklarını inceleyebilir, verimli bir karışımla iyi bir formül elde edebilirsiniz.
Organik Saksı Toprağı
 
Son düzenleme:
Üst Alt