Saksıda kıvırcık nasıl yetiştirilir?

Umit. 

Yönetici
Moderatör
Doğanay aslında bu soru sana malum bu işlerde ustasın :) ama özelden yazmak istemedim belki başkalarınında işine yarar... Balkonda saksıda kıvırcık yetiştirmeyi düşünüyorum. Malum pazarda satılan kıvırcıklarda bol miktarda tarım ilacı kullanıyorlar ve büyük ihtimalde hibrit tohum kullanıyorlar. Birde çok kart oluyor :) Şöyle diyorum hem doğal hem körpe tazecik kıvırcıklar yetiştireyim kuşlarıma ;) Ancak bazı sorularım var..

1- Hibrit tohum kullanmak istemiyorum. Doğal tohum nereden bulabilirim? Yada bulabilirmiyim :)
2- Toprak olarak bu milyoncularda satılan çiçek toprağı olurmu?
3- Balkonun bir kapalı kısmı var birde açık kısmı. Kapalı kısımdamı dursun yoksa açık kısımdamı?
4- İllaki güneş görmesi lazımmı yoksa sadece gün ışığı görse yeterlimi?

Evet sorularım bunlardı cevaplarsan sevinirim @Doğanay Y. Youtube'ta bazı videolar var ancak tam olarak tatmin edici değil...

Doğanay Y. 

Yönetici
iyikus.com Yetkilisi
1- Hibrit tohum kullanmak istemiyorum. Doğal tohum nereden bulabilirim? Yada bulabilirmiyim :)
yerlitohum. com üzerinden bulabilirsin. Eğer orada yoksa agaclar. net'e danışmanı öneririm. Tohum satışı azda olsa oradan sağlıyorlar.

2- Toprak olarak bu milyoncularda satılan çiçek toprağı olur mu?
Bir süre gelişimini sağlar ancak gelişmeye başladığında daha karışık bir toprak gerekebilir. Bahçe toprağıyla karıştırmanı öneririm. Yeterli olur.
3- Balkonun bir kapalı kısmı var birde açık kısmı. Kapalı kısımda mı dursun yoksa açık kısımda mı?
Tohumdan marul yetiştirmek bence zor ama tohumu dikeceğin hava soğuk aylarsa kapalı ve belirli ısının üzerinde (oda ısısı 18 civarı) olmalı. Dış mekana kendini kurtardıktan yani 7 cm'i geçtikten sonra çıkartabilirsin. Gün ışığını alması önemli tohum yetiştirme evresinde.
4- İllaki güneş görmesi lazım mı yoksa sadece gün ışığı görse yeterlimi?
Direkt güneç cılız halinde zararlı ama gün ışığı alması lazım.

Umit. 

Yönetici
Moderatör
yerlitohum. com üzerinden bulabilirsin. Eğer orada yoksa agaclar. net'e danışmanı öneririm. Tohum satışı azda olsa oradan sağlıyorlar.

2- Toprak olarak bu milyoncularda satılan çiçek toprağı olur mu?
Bir süre gelişimini sağlar ancak gelişmeye başladığında daha karışık bir toprak gerekebilir. Bahçe toprağıyla karıştırmanı öneririm. Yeterli olur.
3- Balkonun bir kapalı kısmı var birde açık kısmı. Kapalı kısımda mı dursun yoksa açık kısımda mı?
Tohumdan marul yetiştirmek bence zor ama tohumu dikeceğin hava soğuk aylarsa kapalı ve belirli ısının üzerinde (oda ısısı 18 civarı) olmalı. Dış mekana kendini kurtardıktan yani 7 cm'i geçtikten sonra çıkartabilirsin. Gün ışığını alması önemli tohum yetiştirme evresinde.
4- İllaki güneş görmesi lazım mı yoksa sadece gün ışığı görse yeterlimi?
Direkt güneç cılız halinde zararlı ama gün ışığı alması lazım.

En azından bir deniyeceğim bakalım becerebilirsem zaten görsel atarım :)

Hosmanoglu

iyikus.com Üyesi
Bulabilirseniz festival marulunu deneyebilirsiniz. Bu tohumlar hibrittir fakat dayanıklı melezdir. Yaprak ve dolgunluk olarak da göze hitap eder. Yetiştiriciler genelde bu ürüne şeker gübresi verir ama ziraidir. Sera tarzı cam dışından güneş ışığı görmesi yeter. Soğuk havalarda da büyür filiz verdikten sonra fakat boyu kısa kalır yapraklanması uzar. Baba mesleğimdir. Fazla literatür bilmem fakat pratiğim var biraz bu konuda. Sulanması da güneş gittikten sonra olmalıdır.

Umit. 

Yönetici
Moderatör
Bulabilirseniz festival marulunu deneyebilirsiniz. Bu tohumlar hibrittir fakat dayanıklı melezdir. Yaprak ve dolgunluk olarak da göze hitap eder. Yetiştiriciler genelde bu ürüne şeker gübresi verir ama ziraidir. Sera tarzı cam dışından güneş ışığı görmesi yeter. Soğuk havalarda da büyür filiz verdikten sonra fakat boyu kısa kalır yapraklanması uzar. Baba mesleğimdir. Fazla literatür bilmem fakat pratiğim var biraz bu konuda. Sulanması da güneş gittikten sonra olmalıdır.

Görüntü olarak güzel duruyor. Ama ben herzmaan doğal atalık tohumlardan yanayım. Atalık tohumların tadı kokusu bir başka :)

Umit. 

Yönetici
Moderatör
Arz talep meselesi olduğu için alıcı genelde görüntüye bakıyor :)

Malesef öyle :) Mesela bizim köydeki domatesleri düşündüğümde irili ufaklı yamuk yumuk domateslerdi ama doğaldı o domateslerin tadı hiç bir domateste yoktu. Bugün pazarda satmaya kalksan kimse yüzüne bakmaz. Ama adeta tornadan çıkmış gibi olan domatesleri gördüklerinde hemen alırlar :) Gel gelelim tornadan çıkan domateslerin ne tadı var ne kokusu çiğnenmiyor bile lastik gibi birşeyler :D

Hosmanoglu

iyikus.com Üyesi
Malesef öyle :) Mesela bizim köydeki domatesleri düşündüğümde irili ufaklı yamuk yumuk domateslerdi ama doğaldı o domateslerin tadı hiç bir domateste yoktu. Bugün pazarda satmaya kalksan kimse yüzüne bakmaz. Ama adeta tornadan çıkmış gibi olan domatesleri gördüklerinde hemen alırlar :) Gel gelelim tornadan çıkan domateslerin ne tadı var ne kokusu çiğnenmiyor bile lastik gibi birşeyler :D
Kesinlikle öyle. Millet illa düzgün şekil olsun parlak olsun sert olsun diye bakıyor.