Sallabaş Nükseder Mi?

• Konuyu başlatan Konuyu başlatan Yenim
  • Başlangıç tarihi Başlangıç tarihi

Yenim

Forum Sakini
Merhaba,

Muhabbet kuşumda yaptırdığım dışkı analizi sonucu bakteriye rastlanmıştı. Ben de forumdan yardım aldım ve Baytril önerdiler.

5 gün boyunca kullandım, devamında 3 gün probiyotik verdim. Dışkıları bayağı toparlamaya başlamıştı. Sonrasında 2 gün vitamin verdim ve 2. vitamin gününün akşamında yani dün, arada bir eğilmeye başladı kuş.

Sabah kalktığımda sanki sallabaş olmuş gibiydi. Daha önce de sallabaş olduğu ve bactrim ile tedavi ettiğim için sallabaş olduğu konusunda belirtilere bakarak %90 emin olduğumu söyleyebilirim.

Uzun zaman sonra, tam dışkıları düzeliyor derken, böyle bir durumun gelişmesi üzüyor insanı...

IMG_20211209_091903.jpg

IMG_20211209_093715.jpg

Video da ekliyorum.

Benim sorularım şunlar:

1- Baytril'in herhangi bir yan etkisi bu durumu ortaya çıkarmış olabilir mi?
2- İlk sallabaş durumunu Bactrim ile tedavi etmiştim, tekrar onu kullanmalı mıyım?
3- Baytril tedavisi yeni bitti sayılır, hemen diğer tedaviye başlamalı mıyım?
4- Kuşum uzun süredir yulaf yememişti. Ben daha yeni sıfır açılmamış yulaf aldım, onu verdim. Acaba ondan mı kaynaklanıyor diyeceğim ama öyle olsa diğer kuşumun da etkilenmesi lazım. Öyle değil mi?

Herkese cevapları için teşekkürler.

Son düzenleme:
Sallabas ağır muhabbet kuşu hastaliklarindan bir tanesi. Düşmüş bagisiklikla tekrar nuksetmesi çok normal. ? Bir durum da tam tedavi olsalarda bu tip kisa süren ve nadirlesen kafa çevirme hareketleri normalleşebiliyor. Yulaf kaynakli olmamıştır. 3,4 gün dinlendirmenizi öneririm kusunu. Bu sürede takviyelerle destek ve durumu tekrar iyi izlemek lazım. Arkadaşlar da baksın tabi

Oyla 0
Sallabas ağır muhabbet kuşu hastaliklarindan bir tanesi. Düşmüş bagisiklikla tekrar nuksetmesi çok normal. ? Bir durum da tam tedavi olsalarda bu tip kisa süren ve nadirlesen kafa çevirme hareketleri normalleşebiliyor. Yulaf kaynakli olmamıştır. 3,4 gün dinlendirmenizi öneririm kusunu. Bu sürede takviyelerle destek ve durumu tekrar iyi izlemek lazım. Arkadaşlar da baksın tabi
Daha yeni 3 gün probiyotik ve 2 gün vitamin verdim. Başka ne şekilde takviye yapabilirim?

Oyla 0
Baytril yan etkilerini inceledim. Aslinda bundan kaynaklı olabilme durumu var. Merkezi sinir sistemini olumsuz etkilediği durumlar nadirde olsa olabiliyormuş. Bu nedenle bundan dolayi demek belki zaman kaybettirebilir ama ara açıldı ve dinlendirildiyse tekrardan bactrim kullanılabilir

Oyla 0
Baytrili kullanmayı bırakalı 5 gün mü oluyor yani ona göre belki arkadaşlar direkt başlamanızı önerebilir
Evet, 5 gün oldu bırakalı.

Baytril yan etkilerini inceledim. Aslinda bundan kaynaklı olabilme durumu var. Merkezi sinir sistemini olumsuz etkilediği durumlar nadirde olsa olabiliyormuş. Bu nedenle bundan dolayi demek belki zaman kaybettirebilir ama ara açıldı ve dinlendirildiyse tekrardan bactrim kullanılabilir

Son 5 gündür herhangi bir ilaç almadı, sadece vitamin ve probiyotik verdim.

Aslında o ihtimali düşündüm ama baytrili 5 gün verdim, bir sorun yoktu. 3 gün probiyotik verdim peşine, yine bir sorun yoktu. 1 gün vitamin verdim, yine sorun yoktu, 2. gün vitamin akşamında kafasını eğmeye başladı.

Yani baytril etki etse, vermeye başladıktan 10 gün sonra mı etki eder? Hemen etki vermesi beklenmez mi?

Oyla 0
Evet, hemen tepki vermesi beklendik olurdu. Bilemedim doğrusu. Bizimkiler bir göz atsin da durumu degerlendirelim tekrar

Oyla 0
Bactrim kullanabilirsiniz. (Bildiğim kadarıyla aynı etken maddelere sahip trimoks şurup var) Yakın zamanda baytril kullanıldığı için etken maddeye karşı bünyesi bağışıklık kazanmış olabilir. Yine @Malkoçoğlu @neanderthalensis baksın ona göre hareket edin. Hastalık nüksetmiş maalesef

Son düzenleme:
Oyla 0
sizi yanlış yönlendirmek istemem ancak kullandığınız ilaçlar çözüm olmuyorsa aşağıdaki gibi mix ilaçları denemek daha iyi olabilir

Ekli dosyayı görüntüle 21622
Elimde parastop var. Bu da salmonella-ecoli vs. için. Tedavi için aynı görevi görür mü?
images

Oyla 0
etken maddeleri yazmamışlar .

@Doğanay Y. ya da @Taha Aktaş biliyor olabilir , girince bakarlar
Bactrim'in içinde Sülfametoksazol var ve yaptırdığım dışkı analizinde dirençli olarak gözüküyor. O yüzden parastop kullanmak daha mantıklı geldi ama suyu tüketip tüketmeyeceği konusunda endişeliyim. En azından bactrim'i ağızdan 1 damla olarak veriyorum.

Sizce hangisi daha mantıklı olur?

Oyla 0
Bence bu toz ürüne başlayın. Ya da türevi markalar temin edilebilir. Bu ürün tek bir etken madde içerdiği için fonksiyonel bir tedavi saglamayabilir. Ama hiç yoktan iyidir çünkü diğer ilacın ana etken maddesine dirençli kuşunuz. Trimethoprim içeren piyasada çok mix ürün bulunuyor

Oyla 0
dışkı analizini kuş salmonella olduktan sonra mı yaptırdınız? varsa raporu paylaşabilirmisiniz?
Yok hocam. Salmonella yeni oldu, analizi 1-2 ay filan önce yaptırdım.

Oyla 0
sizin kullanmaniz gereken ilaç bactrim değil ki. sulphadiazine + trimetoprim içerikli ilaç gerekiyor, link attığıniz başlıkta da yazmışım

sulphadiazine + trimetoprim ve enrofloksasin içeren ilaçlar dönüşümlü kullanılabilir
Nisan ayında yine sallabaş olmuştu. Bactrim ile düzelmişti. O yüzden kullanacaktım ama zaten dirençli olduğu için parastop a geçiş yaptım. Trimetoprim umarım etki eder.

Etki etmezse attığınız mix ilaca bakacağım artık. Onun harici önerdiğiniz ilaç ismi var mı? İnternetten alabileceğim veya eczaneden reçetesiz alabileceğim.

Oyla 0
Oyla 0
bactrim zaten trimetoprim de içeriyor. tabi ki elinizdeki parastop'u deneyebilirsiniz, internetteki mix ilaclar çok pahalandı maalesef ve bulmak zorlaştı

aşağıdaki veterinerde satılan 3 etken maddeli çok güzel bir ilaçtır (sulfadiazin + trimetoprim + neomisin)

Ekli dosyayı görüntüle 21644

Bu ilacı bulamazsanız bizim burdaki veterinerde en son vardı. Size edinip kargolayabilirim @Yenim

Tamamdır. Elimde mevcutken parastopu 2 gün deneyeyim. Eğer bir düzelme olmazsa buna bakacağım artık.

Teşekkürler.

Oyla 0
Şimdi su içip içmediğinden de emin olamıyorum. Kafasını iyice aşağı eğmeye başladı. Bactrim kullanırken ağızdan bir damla veriyordum, en azından içtiği belli oluyor.

Bactrim'de de trimetoprim varken, onu vermek daha mantıklı gibi geliyor bana.
Hangisinde ki trimetoprim oranı daha fazla acaba? Bactrim de daha azsa boşuna yormayın derim. Su içip içmediğinden emin olamıyorsanız ilaçlı sudan çekip yine kendiniz damla damla verebilirsiniz

Oyla 0