Salmonella, Sallabaş

Kuş Anasıı

Yönetici
Moderatör
Turşu hanım 45 güne yakın bir süredir salmonella-sallabaş. Kendisi benim kuşum değildi fakat tedavi etmek için sahiplendim. Perçemli bir kuş. Genetik oluyormuş sanırım tepeli kuşlarda bu hastalık. 2 ayrı veterinere gittik, geldiğinde 29 grama kadar düşmüştü çok zayıftı. İkinci gittiğimiz veteriner iğne yapacaktı fakat kilo sebebiyle iğne yapılamadı. Güncel kilosu 33 gr. Enerjisi yerinde, uyuklamıyor fakat uçamıyor kafasından dolayı. Kanat egzersizi yaptırıyorum çırpabiliyor.

Bu zamana kadar tedavimiz şöyle devam etti;

En başta 1 hafta boyunca enrocure %10 antibiyotik ile polivit-se 50 gr vitaminini şırıngayla bir çizgi (0.1 ml) çekerek suluğa karıştırarak verdim. Aynı zamanda ağızdan yine bir şırınga çizgisi selenyum desteği sağladım. Hiçbir değişiklik olmadı.
Sonrasında 5 gün ara verdik, 2 gün b vitamini verdim, 3 gün boyunca da diazyme 256 probiyotik verdim. 9 gün tekrar antibiyotik verdim. Ama veteriner hekim dozajı çok az söylemiş. 0.1 ml etki etmedi tabi ki. Son 3 gününde 0.5 ml vermeye başlamıştım. (Suya karıştıracak verdim.)
5 gün boyunca röhnfried e vitamini/selenyum ve b vitaminini suyuna 8’er damla katarak verdim. 2 gündür probiyotik veriyorum. (Diazyme 256 vardı elimde, röhnfried sipariş ettim.) Antibiyotiği kestiğimden beri dışkıları çok bozuldu.

Hala hiçbir değişiklik yok. Ne yapacağımı şaşırmış durumdayım. Kafasını sallamıyor sadece sağa yatık bir şekilde duruyor. Kafes dışına çıkınca da etrafı görebilmek adına ters çevirip duruyor. Uçmak istiyor uçamıyor. Kafes dibine inip dönüyor da dönüyor. Sonra kanatlarını çırpmaya başlıyor deli gibi. Yerli kuşlarda 36-37 gr civarı kilo normal diye biliyorum ama göğüs kafesi kemiği çok keskin ve ele geliyor. 33 gr için normal midir?

Ne yapmalıyız, nasıl devam etmeliyiz bize yardımcı olur musunuz? Yarın tekrar enrocure başlamayı düşünüyorum ama etki etmiyor.

Video linki ve güncel dışkı ekliyorum.

Ekli dosyalar

• 25510E40-AB49-4CBD-A01F-F933E1152DF4.jpeg
    25510E40-AB49-4CBD-A01F-F933E1152DF4.jpeg
    1.1 MB · Görüntüleme: 47
  • 52D7B9E1-2CE6-4ADC-921E-E39C9A94D388.jpeg
    52D7B9E1-2CE6-4ADC-921E-E39C9A94D388.jpeg
    817.7 KB · Görüntüleme: 40
  • 370E41B3-EB7B-4083-A3D0-10816E1F358D.jpeg
    370E41B3-EB7B-4083-A3D0-10816E1F358D.jpeg
    728.5 KB · Görüntüleme: 47
Son düzenleme:
yazdığınız dozlar (0.1 ve 0.5 ml) sadece ilaç mı , ilaç + vitamin mi? tam anlayamadım
Enrocure, selenyum ve poliviti o dozda vermiştim en başta veteriner hekim öyle dediği için. Tedavi devamında her vitaminden 8’er damla kullandım suya katarak. Vitamine tekrar başlamadan önce antibiyotik dozunu 0.5 ml’e çıkarmıştım

Son düzenleme:
Oyla 0
Canım benim ya üzüldüm.. Enrocure 0,1 - 2 damlaya denk geliyor, 0,5 de 10 damlaya. 2 damla az 10 damlada fazla! ortalama 4-5 damla kullanılabilir. Ancak enrocure işe yarasaydı azda olsa fayda etmesi gerekiyordu. Bu yüzden etken maddeyi değiştirmek gerekiyor..

Amoksisilin daha etkili olabilir belki. Ama yinede bu konuyu biraz daha araştırmak lazım.. @neanderthalensis 'in belki farklı bir önerisi olur..

İlk etapta size sağlam bir vitamin mineral takviyesi önericem. Bu ürünü mutlaka alın. Bu tarz durumlarda çok faydası oluyor. Supradyn all day efervesan tablet.. Eczaneden alıcaksınız..

Kullanım şekli ise tableti ezip toz haline getirin, ve tam dolu suluğa çay kaşığının ucuyla 1-2 pirinç tanesi kadar ekleyin. Vitaminli su 6 saatte bir tazelenicek. Bu ürünü 5 gün kullanalım. Ardından bir kaç gün dinlendirelim ve tekrar değerlendirelim..

Bu süre zarfında da uygun bir etken madde araştıralım. Ancak supradyni mutlaka temin edip biran önce başlamanız gerekiyor..

Bu arada iğne yapılmaması isabet olmuş. Muhabbet kuşlarına kesinlikle iğne önermiyorum. Ağır geliyor..

Ek olarak ara ara kuşun boynuna hafif masajlar yapın oradaki kan akışını rahatlatın..

Oyla 0
Canım benim ya üzüldüm.. Enrocure 0,1 - 2 damlaya denk geliyor, 0,5 de 10 damlaya. 2 damla az 10 damlada fazla! ortalama 4-5 damla kullanılabilir. Ancak enrocure işe yarasaydı azda olsa fayda etmesi gerekiyordu. Bu yüzden etken maddeyi değiştirmek gerekiyor..

Amoksisilin daha etkili olabilir belki. Ama yinede bu konuyu biraz daha araştırmak lazım.. @neanderthalensis 'in belki farklı bir önerisi olur..

İlk etapta size sağlam bir vitamin mineral takviyesi önericem. Bu ürünü mutlaka alın. Bu tarz durumlarda çok faydası oluyor. Supradyn all day efervesan tablet.. Eczaneden alıcaksınız..

Kullanım şekli ise tableti ezip toz haline getirin, ve tam dolu suluğa çay kaşığının ucuyla 1-2 pirinç tanesi kadar ekleyin. Vitaminli su 6 saatte bir tazelenicek. Bu ürünü 5 gün kullanalım. Ardından bir kaç gün dinlendirelim ve tekrar değerlendirelim..

Bu süre zarfında da uygun bir etken madde araştıralım. Ancak supradyni mutlaka temin edip biran önce başlamanız gerekiyor..

Bu arada iğne yapılmaması isabet olmuş. Muhabbet kuşlarına kesinlikle iğne önermiyorum. Ağır geliyor..

Ek olarak ara ara kuşun boynuna hafif masajlar yapın oradaki kan akışını rahatlatın..
Teşekkür ederim ?? En yakın zamanda temin edip başlayacağım. Farklı bir forumda yine danışmıştım orada neosulfaprim ve baytril %10’u aynı anda kullanmamı önermişlerdi. 10 gün antibiyotik 10 gün vitamin kompleksi şeklinde gitmemi önermişlerdi. Fakat bildiğim kadarıyla baytril zaten tek başına çok ağır bir antibiyotik. İkisini birlikte vermek bağırsak florasını alt üst eder gibi geldi bana. O yüzden enrocure kullanmaya devam ettim dozunu artırdım sadece. 10 gün antibiyotik 10 gün vitamin kompleksi önerisine uymaya çalıştım. Ama etki etmiyor enrocure eminim ona artık. Masaj sürekli yapıyorum. En başta sarımsak ve aspirin önerisi vermişlerdi onu da denemiştik.

tedaviye önerdiğiniz ilaçlarla devam edersem daha iyi olacak. Önerilerini bekliyorum ??

Oyla 0
Baytril ile enrocure aynı ilaç zaten. İkisininde etken maddesi enrofloksasin..

Ek olarak neosulfaprimin de çok etkili olucağını sanmam ama yinede araştırmak lazım..

Siz öncelikle supradynle başlayın. Daha sonra tekrar değerlendiririz durumu. @neanderthalensis 'inde görüşleri olur mutlaka... Acele etmeyin..

Oyla 0
@Ümit T. hocaya katılıyorum. enrofloksasine duyarlı olsaydı 0.1 ml'nin az çok etkisi olur, ayrıca 0.5 ml enrocure ciddi ve kalıcı hasar verebilir. 10 +10 gün de çok uzun, zaten işe yarasaydı ilk 3-5 günde faydasını görmeye başlardınız

ben bu durumda olsam kuşu bir süre dinlendirip duruma göre mix ilaç kullanırım, bunun gibi sinirlerin miyelin kılıfına kadar ilerlemiş kronik vakaları sökmek biraz zor. İnternetteki güvenilir sitelerden care4birds salmo-mix gibi ürünler temin edebilir. Bulunabilirse veterinerlerden sulfadiazin + trimetoprim , amoksisilin + kolistin gibi mix ilaçlar alınabilir

Screenshot_20210626-150844_Samsung Internet.jpg

Oyla 0
@Ümit T. hocaya katılıyorum. enrofloksasine duyarlı olsaydı 0.1 ml'nin az çok etkisi olur, ayrıca 0.5 ml enrocure ciddi ve kalıcı hasar verebilir. 10 +10 gün de çok uzun, zaten işe yarasaydı ilk 3-5 günde faydasını görmeye başlardınız

ben bu durumda olsam kuşu bir süre dinlendirip duruma göre mix ilaç kullanırım, bunun gibi sinirlerin miyelin kılıfına kadar ilerlemiş kronik vakaları sökmek biraz zor. İnternetteki güvenilir sitelerden care4birds salmo-mix gibi ürünler temin edebilir. Bulunabilirse veterinerlerden sulfadiazin + trimetoprim , amoksisilin + kolistin gibi mix ilaçlar alınabilir

Ekli dosyayı görüntüle 18296
Sağolun. Ekran görüntüsü olarak attığınız ilacı temin edip Supradyn all day efervesan tablet ya da gervit-w ile desteklemem doğru olur mu?

Betacolin, SYNERCID Oral Çözelti Tozu
ve Moksicol oral çözelti tozu; amoksisilin + kolistin içeriyor.
Trimetova, Diazprim %50 ve Biotrin; sulfadiazin + trimetoprim içeriyor.
Bu ilaçlardan herhangi birini temin etmem uygun mudur?

Son düzenleme:
Oyla 0
benim resmini attığım ilaç veterinerlerde satılır, ancak güvenilir bir satıcı bulursanız Care4Birds daha etkili bir ilaçtır. acele edip hemen sipariş vermeyin , diğer arkadaşların farklı görüşleri olabilir. enrocure çok uzun süre kullanılmış maalesef, hemen yeni ilaca başlamak ciddi sorun yaratabilir, karaciğeri kaldıramayabilir :(

edit: amoksisilin + kolistin temin edilebiliyorsa , sulfadiazin + trimetoprim' e göre daha çok tercih edilen bir karışımdır

Son düzenleme:
Oyla 0
benim resmini attığım ilaç veterinerlerde satılır, ancak güvenilir bir satıcı bulursanız Care4Birds daha etkili bir ilaçtır. acele edip hemen sipariş vermeyin , diğer arkadaşların farklı görüşleri olabilir. enrocure çok uzun süre kullanılmış maalesef, hemen yeni ilaca başlamak ciddi sorun yaratabilir, karaciğeri kaldıramayabilir :(
Dışkısı antibiyotik kullanırken bayağı iyi durumdaydı. Antibiyotik kesip vitamin verince en başta attığım hali aldı maalesef. Ben de korkuyorum bir şey olmasından. Bir kaç gün saf su vererek dinlendireceğim. Diğer arkadaşlarda görünce yazabilirse çok sevinirim sağolun ??

Oyla 0
Güncel durumunu da ekliyorum ??

Oyla 0
Hala gervit diyorsunuz gerviti unutun. supradyn her açıdan daha etkili bu gibi durumlarda. Supradynde mineral kombinasyonu da var gervitte yok!..

Bir kaç gün saf su vermenize gerek yok. Bir faydasıda olmaz şuan. Biran önce supradyne başlayın..

Dışkılara takılmayın şuanda dışkıdan daha önemli olan sorun sinir sistemi.. İlaçların buna yönelik fayda sağlayıp sağlamadığını gözlemleyin..

Amoksisilin zayıf bir etken madde gibi görünsede daha önce sinir sisteminde sorun olan kuşlarda etkili olmuştu. Kolistin kombinasyonu da uygun olur ilacın etkisini arttırmış oluruz..

Ancak ben care4birds ürünlerini artık önermiyorum. Piyasadaki ürünlere güvenmiyorum. Zira bir kaç kuşta neredeyse sıfır etkisi oldu. Sahte olmasından şüpheleniyorum...

O yüzden alıcağınız ilacı veterinerlerdeki orjinal ilaçlardan temin edin.. Çevrenizdeki veterinerleri arayın ve amoksisilin + kolistin kombinasyonlu bir ilaç varmı sizde diye sorun.. Herhangi bir marka olur farketmez. Önemli olan ilacın etken maddesi..

Ek olarak kuşu stresten uzak tutmaya çalışın. Kafesten pek çıkarmayın. Çıkardığınız zamanda ortalığa salmayın. sadece elinizle masaj yaparak onu rahatlatın ve kafese geri koyun..

Oyla 0
Hala gervit diyorsunuz gerviti unutun. supradyn her açıdan daha etkili bu gibi durumlarda. Supradynde mineral kombinasyonu da var gervitte yok!..

Bir kaç gün saf su vermenize gerek yok. Bir faydasıda olmaz şuan. Biran önce supradyne başlayın..

Dışkılara takılmayın şuanda dışkıdan daha önemli olan sorun sinir sistemi.. İlaçların buna yönelik fayda sağlayıp sağlamadığını gözlemleyin..

Amoksisilin zayıf bir etken madde gibi görünsede daha önce sinir sisteminde sorun olan kuşlarda etkili olmuştu. Kolistin kombinasyonu da uygun olur ilacın etkisini arttırmış oluruz..

Ancak ben care4birds ürünlerini artık önermiyorum. Piyasadaki ürünlere güvenmiyorum. Zira bir kaç kuşta neredeyse sıfır etkisi oldu. Sahte olmasından şüpheleniyorum...

O yüzden alıcağınız ilacı veterinerlerdeki orjinal ilaçlardan temin edin.. Çevrenizdeki veterinerleri arayın ve amoksisilin + kolistin kombinasyonlu bir ilaç varmı sizde diye sorun.. Herhangi bir marka olur farketmez. Önemli olan ilacın etken maddesi..

Ek olarak kuşu stresten uzak tutmaya çalışın. Kafesten pek çıkarmayın. Çıkardığınız zamanda ortalığa salmayın. sadece elinizle masaj yaparak onu rahatlatın ve kafese geri koyun..
Haftasonu olduğu için supradyn temin etme şansım yoktu. Bu yüzden gervit-w vermek istedim. E vitamini/Selenyum + b vitamini bir etki yapmadı çünkü.

Kafesten kendisi çıkmak istiyor. Kapıya gidip bekliyor. o yüzden çıkarıp gezmesini sağlıyorum.
Pazartesi günü veteriner hekimden temin edebileceğim ilacı. Pazartesiye kadar ne vermemi önerirsiniz? @neanderthalensis karaciğerinin yorulmuş olabileceğini söylediğinden saf su mantıklı geldi. 45 gündür sürekli ilaç ve vitamin veriyorum.

Oyla 0
gervit-w yeterli gelir. İlla almak zorunda değilsiniz yani. Bana kalırsa elinizde ki ürün yeterlidir. Yorulmuş organ problemlerinde yoğun katkılar verilmez. Zor atılan vitamin grupları yerine doğrudan atılabilen B türevi vitaminlere odaklanmak gerekir. Aminoasit ve b kompleks bir vitamin takviyesi karaciğer için iyi gelecektir. Örneğin tolyamin forte gibi.

Oyla 0
gervit-w yeterli gelir. İlla almak zorunda değilsiniz yani. Bana kalırsa elinizde ki ürün yeterlidir. Yorulmuş organ problemlerinde yoğun katkılar verilmez. Zor atılan vitamin grupları yerine doğrudan atılabilen B türevi vitaminlere odaklanmak gerekir. Aminoasit ve b kompleks bir vitamin takviyesi karaciğer için iyi gelecektir. Örneğin tolyamin forte gibi.
Teşekkür ederim ilgilenen herkese ?? pazartesi antibiyotik temin edip vitamin takviyesi ile destekleyeceğim. O zamana kadar gervit-w kullanayım. Hayata sıkı sıkı sarılan bir kuş o yüzden düzelmesi için elimden geleni yapacağım. O pes etmedikçe ben etmem ☺️

Oyla 0
Çok güzel bir bilgi ben de tolyamin forte kullanayım o halde. Peki Versele Laga Avı-Chol ve tolyamin forte'un farkı nedir?

Oyla 0
Çok güzel bir bilgi ben de tolyamin forte kullanayım o halde. Peki Versele Laga Avı-Chol ve tolyamin forte'un farkı nedir?
ürünün tam içeriğine ulaşamadım ancak ikisi de benzer ürünler. Daha önce kullanmadığım bir ürün olduğundan önerme konusunda emin değilim. Bu tip ürün seçeneklerinde en verim aldığım Tolyamin forte olmuştur. Hem tüy döneminde hem de genel durumlarına yansıtıyor. Büyük yeni şişeleri ortak alınabilir eğer aynı şehirde oturanlar varsa.

Oyla 0
ürünün tam içeriğine ulaşamadım ancak ikisi de benzer ürünler. Daha önce kullanmadığım bir ürün olduğundan önerme konusunda emin değilim. Bu tip ürün seçeneklerinde en verim aldığım Tolyamin forte olmuştur. Hem tüy döneminde hem de genel durumlarına yansıtıyor. Büyük yeni şişeleri ortak alınabilir eğer aynı şehirde oturanlar varsa.
Ben dün bölünmüş ürün sipariş ettim. Tüy dökümünde faydalı ise eşlerime vermem uygun olur değil mi? Yoğun tüy döküyorlar b vitamini takviyesi yapıyorum arada

Oyla 0
Evet tüy döneminde kullanılabilir iyi bir ürün. Aynı zamanda bol aminoasit desteği de sağladığından gündelik alması gereken proteini de bir miktarını sentezleyecektir.

Oyla 0
Elbette söylediklerimizi almak ve uygulamak zorunda değilsiniz. Yanlış anlaşılma olmasın. Ancak bu senaryoyu daha önce birçok defa gördüğümüz için, olayın nereye gideceğini bildiğimden bazı önerilerde bulundum sadece..

Daha öncede söylediğim gibi, şuanda öncelik dışkılar yada karaciğer değil. Zira kuş felç geçirmek üzere! Gerek ham madde kalitesi gerekse vitamin mineral çeşitlilği açısından iyi bir ürün kullanmak gerekiyor. Ne gervit nede tollyamin forte yeterli değil bana göre..

Sinir sistemini destekliyecek vitamin ve mineralleri sağlamak. Ardından vakit kaybetmeden daha etkili bir antibiyotik kullanmak gerekiyor. Kuş hala hareket edebiliyorken ve beslenme ihtiyaçlarını sağlayabiliyorken elimizden geleni yapalım. Yine de iyileşeceğinin garantisi yok ama Allah'tan ümit kesilmez..

Oyla 0