Sarımsı İdrar

• Konuyu başlatan Konuyu başlatan Andrea
  • Başlangıç tarihi Başlangıç tarihi

Andrea

Forum Sakini
Merhaba,

Yavru forpus papağanımızın dışkısını birkaç gündür bir miktar sıvı gözlemliyorum. Genel formunu koruyor dışkı bozulmuyor ancak idrar kısmının sarı lekeler bıraktığını fark ettim, biraz araştırma yaptığımda böbrek kaynaklı bir sorun olabileceği bilgisine ulaştım ama bilginin doğruluğundan emin değilim. Fotoğraf ekleyerek sormam gereken bir konu biliyorum ancak şu anda evde değilim ve aklıma düştü önden yazmak istedim. Sarımsı şekilde olması dışkıdaki idrarın normal mi, anormal ise sebebi ne olabilir? Kağıt havlu serili kafes tabanında, bunda emilince belki sarıya dönüyor olabilir mi? Ya da takviye verdiğim ürünlerden kaynaklı olabilir mi? 2-3 gündür temiz su verdim yalnızca. Bugün gözlemleyeceğim özellikle. Takviye olarak da haftada 1 gün gerwit, 2 gün tollyamin forte, 1 gün de entrobac veriyorum. Bahsettiğim sarı renk aslında tam da bunların suya hafif kattığı sarımsı renk. Yanıtlar için şimdiden teşekkürler, eve geçince güncel dışkı paylaşacağım. Açıkçası hasta kuşlarla ilgili konuları okudukça biraz tedirgin oldum bir şey varsa hızlı aksiyon alayım diye soruyorum. Kuşun genel durumu iyi bu arada neşeli, oynuyor zıplıyor, davranışlarında bir anormallik yok. Kafes içinde aspur ve cedene ağırlıklı bir yemden besleniyor, ilaveden bugün daldarı bıraktım kafesine, suyu bahsettiğim gibi, ekstra kalamar kemiğini bitirdiği için onu tüketmiyor, kum ve gaga taşına da çok az uğruyor. İlave hiçbir besin tüketmedi.

Genelde ilaç ve b kompleks türevi vitamin takviyelerinden sonra sarı boyama gözlemleniyor. Böbrek sorunları ise akla başta son gelmesi gereken. Ara ara olması sorun değil ancak düzenli kalmaması lazım. Böbreklerini yoracak besinler verildi mi hocam?

Bir miktar olabilir hocam. Aşırı yağlı tohumlar yediklerinde bu gibi durumlar olabiliyor. Çekirdeğe çok yöneldiğinde benim kuşta da benzer bir sarı boyama artmıştı.
Zamanla toparlayacaktır diye düşünüyorum. Yeşillik vermeyi ihmal etmeyiniz.

Bir miktar olabilir hocam. Aşırı yağlı tohumlar yediklerinde bu gibi durumlar olabiliyor. Çekirdeğe çok yöneldiğinde benim kuşta da benzer bir sarı boyama artmıştı.
Zamanla toparlayacaktır diye düşünüyorum. Yeşillik vermeyi ihmal etmeyiniz.
Yeşillik yemedi hiç hocam teşvik edeceğim, yanıtlarınız için çok teşekkürler. Akşam saatlerinde güncel dışkı fotoğrafı ekleyeceğim.

Denk geldiniz mi bilmiyorum ancak bunlar da bir ara benim forpuslardı

Denk geldiniz mi bilmiyorum ancak bunlar da bir ara benim forpuslardı
Şimdi inceledim hocam. Maşallah çok güzellermiş. Eşleştirmişsiniz ama akıbetlerini göremedim, yavru alabildiniz mi acaba ve neden beslemeyi bıraktınız?

Şimdi inceledim hocam. Maşallah çok güzellermiş. Eşleştirmişsiniz ama akıbetlerini göremedim, yavru alabildiniz mi acaba ve neden beslemeyi bıraktınız?
O dönemde çoğu kuşumu maalesef vermem gerekti :(
Birde muhabbet yemi haricinde özel forpus yem karması almak istemediğimden bıraktım. Bebişlerini ben göremedim ancak sahiplendirdiğim kişi eve götürür götürmez eşleştiğini söyledi ve kuluçka başlatmış. Bende sadece eşleşiyorlardı

O dönemde çoğu kuşumu maalesef vermem gerekti :(
Birde muhabbet yemi haricinde özel forpus yem karması almak istemediğimden bıraktım. Bebişlerini ben göremedim ancak sahiplendirdiğim kişi eve götürür götürmez eşleştiğini söyledi ve kuluçka başlatmış. Bende sadece eşleşiyorlardı
Anladım hocam, üzüldüm. Umarım yeniden niyetlenirsiniz, çok eğlenceli bir dost çünkü ve maceraniz kotu bitmis. Naçizane görüşüm de bahsedildiği gibi daha akıllı ve cana yakın olduğu, muhabbet kusuna göre oyle hissettim. Ben çok sıkı bir bağ kurdum onunla, umarım ömrü uzun olur. Bu arada kafes tabanını temizledim ve birazdan güncel diski paylaşacağım.

@Doğanay Y.

Hocam diskiladi hemen çektim. Biraz normalden farklı yaptı, normalde beyaz kısmı formunu korurdu. Biraz da uzaktan zoom yaparak çektim flasli şekilde, umarım çok kötü değildir.

İlave: 3 gündür sadece su veriyordum, bugun entrobac ekleyip verdim 1 saat önce, hemen içti.

Ekli dosyalar

• IMG-20230419-WA0010.jpg
    IMG-20230419-WA0010.jpg
    155.7 KB · Görüntüleme: 6
  • IMG-20230419-WA0012.jpg
    IMG-20230419-WA0012.jpg
    163.2 KB · Görüntüleme: 5
  • IMG-20230419-WA0011.jpg
    IMG-20230419-WA0011.jpg
    140.6 KB · Görüntüleme: 6
2. Diski

Ekli dosyalar

• IMG-20230419-WA0013.jpg
    IMG-20230419-WA0013.jpg
    154.8 KB · Görüntüleme: 5
  • IMG-20230419-WA0014.jpg
    IMG-20230419-WA0014.jpg
    167.7 KB · Görüntüleme: 5
biraz ishali var. Elektrolit ve probiyotikle toparlar gibi görünüyor. Başka bir şey gerekmiyor hocam. Anlık bir geçiş belli ki

bildigim kadariyla cok kusunuz yok o yuzden bolunmus urun lazim. sponsorumuz @grpet bolunmus urun gonderiyor. bende alisverslerimi oradan yapiyorum zaten. bu urunu alabilirsiniz

Son düzenleme: