Scottish Fold Kedimizi Kısırlaştırdık,Yardımlarınızı Bekliyorum..

Taha Aktaş

Yönetici
Moderatör
Merhabalar arkadaşlar.Bugün oğlumuzu veteriner hekimimizin tavsiyesiyle kısırlaştırma operasyonuna aldılar.9,5 aylık kendisi,4 kiloyu da geçkin.İlk defa böyle bir durumla karşı karşıya kaldığımız için panik yaptık işim doğrusu.Haliyle anestezi verdiler hayvana.Saat 1,5 gibi ameliyata girdi 5’i geçerekten de aldık.Eve geldiğinde çok huzursuzdu ne yapacağını bilemedi boş boş dolandı sonrasında yatağa geçip uzandı ama rahat bir şekilde yatamıyor,durmadan pozisyonunu değiştiriyor bizde bu haline üzülüyoruz.Bir ara yaş mama verdik ondan da biraz yedi ama çok iştahlı değildi.Elbetteki olacak böyle şeyler ne de olsa hayvan kısırlaştırıldı ama sizlerin de böyle tecrübeleriniz varsa ne yapmam gerekeceği hakkında bilgi verirseniz sevinirim.

Not: Perşembe ve Cumartesi günleri antibiyotik alacağı söylendi.

Kedilerden anlamadığım için destek sağlayamayacağım ama umarım yardımcı olacak biri çıkar. Çok geçmiş olsun

Oyla 0
Merhabalar arkadaşlar.Bugün oğlumuzu veteriner hekimimizin tavsiyesiyle kısırlaştırma operasyonuna aldılar.9,5 aylık kendisi,4 kiloyu da geçkin.İlk defa böyle bir durumla karşı karşıya kaldığımız için panik yaptık işim doğrusu.Haliyle anestezi verdiler hayvana.Saat 1,5 gibi ameliyata girdi 5’i geçerekten de aldık.Eve geldiğinde çok huzursuzdu ne yapacağını bilemedi boş boş dolandı sonrasında yatağa geçip uzandı ama rahat bir şekilde yatamıyor,durmadan pozisyonunu değiştiriyor bizde bu haline üzülüyoruz.Bir ara yaş mama verdik ondan da biraz yedi ama çok iştahlı değildi.Elbetteki olacak böyle şeyler ne de olsa hayvan kısırlaştırıldı ama sizlerin de böyle tecrübeleriniz varsa ne yapmam gerekeceği hakkında bilgi verirseniz sevinirim.

Evde bakılan bir kediyi neden kısırlaştırma gereği duydunuz?

Oyla 0
Bir süre sonra hayvana da eziyet oluyor,kuzenimin kedisi sabaha kadar siteyi inletiyordu:) hem olası sağlık problemlerini önlüyor diye biliyorum.Size yapılan operasyonla ilgili bilgim yok maalesef.Köpeğimden kist aldırmıştım sadece ilk gece zor geçmişti anesteziden dolayı belki de.Öyle bir durum olabilir.Veterinere sorun içiniz rahat etmeyecekse.

Oyla 0
Oyla 0
Bir süre sonra hayvana da eziyet oluyor,kuzenimin kedisi sabaha kadar siteyi inletiyordu:) hem olası sağlık problemlerini önlüyor diye biliyorum.Size yapılan operasyonla ilgili bilgim yok maalesef.Köpeğimden kist aldırmıştım sadece ilk gece zor geçmişti anesteziden dolayı belki de.Öyle bir durum olabilir.Veterinere sorun içiniz rahat etmeyecekse.
Gelde bunu @Ümit T. hocaya anlat :)

Oyla 0
Teşekkür ederim,aynen anestezi çok kötü ediyor hayvanları.Şimdi biraz daha iyi,tırmalanma tahtasıyla felan oynadı.

Oyla 0
Peki birşey sorucam kısırlaştırınca sağa sola sperm bırakmıyacakmı? Yada kızışmayacakmı? Yada eş istemeyecekmi?

Kısırlaştırma, döllenmeyi engelleyen bir operasyondur. Sperm hücreleri artık yumurta hücrelerine erişemez. Kısırlaştırmadan sonra erkek hala boşalabilir. Sperm hücreleri olmadan sperm üretir. Kısırlaştırılmış erkek normal şekilde cinsel ilişkiye girebilir vs. vs...

Oyla 0
Maalesef ki kedi ve köpeklerde kısırlaştırma şart, geçici süreliğine erkek kediye evde bakmış biri olarak diyebilirim ki tam bir bela oluyorlar.
Kulağa canice geliyor olsa da hayvanların bizim ortamımızda sağlıklı bir şekilde var olabilmesi için (ki daha çok hayvan adına sağlıklı bir şekilde) kısırlaştırma işlemi gerekiyor...Ameliyat sonrası oluşan bir stresten dolayı muhtemelen kediniz şuan kendisini garip hissediyor olabilir.

Oyla 0
Özellikle cins kedi/köpek sahiplendirilince eski sahipleri hayvanları üretime sokmamaları için kısırlaştırma sözleşmesi imzalatıyorlar. Böyle durumların haricinde sağlıkları içinde kısırlaştırılma yaptırılabiliyor. Arkadaşımın dişi köpeği uzun süre çiftleştirilmediği için kist oluşmuştu rahminde. 9 yaşında ağır bir ameliyata girmişti kurtulma oranı %50 demişlerdi. Mucizeyi gerçekleştirdi ve kurtuldu. Dost edindiğin hayvanı çiftleştirmeyeceksen kısırlaştırmalısın. Yoksa sonuçları ağır olabiliyor...

Oyla 0

Merhaba , maalesef konuyla ilgili bir bilgim yok ancak bir soru sormak istiyorum.Yanlış biliyorsam düzeltin lütfen ama scottish fold ırkı doğuştan acı çeken , hasta bir ırk değil mi?

Oyla 0