Sebze ve Meyve Suları

Hayel.E

iyikus.com Üyesi

Sebze ve Meyve Suları​

Kuslara sebze ve meyve suları servis edebilirsiniz. Kuçuk miktarlarda dogal olarak, sizin sıktığınız sulardan verebilirsiniz."Bizim sık sık yaptıgımız meyve suları içme esnasında kuşlarda buna katılmak istiyor verebilir miyiz?" Sorusunu çok fazla sayıda alınca böyle bir post açmaya karar verdim. Hangi meyvelerin yenilebilir oldugunu zaten kuslaricin paylaşımlarımızdan görebilirsiniz. Oradan bakarak bu şekilde onlara sağlıklı gıdalar paylaşabilirsiniz.
Alıntıdır

Moderatörün son düzenlenenleri:

Sebze ve Meyve Suları.Kuslara sebze ve meyve suları servis edebilirsiniz.Kuçuk miktarlarda dogal olarak sizin sıktığınız sulardan verebilirsiniz."Bizim sık sık yaptıgımız meyve suları içme esnasında kuşlarda buna katılmak istiyor verebilir miyiz?" Sorusunu çok fazla sayıda alınca böyle bir post açmaya karar verdim.Hangi meyvelerin yenilebilir oldugunu zaten kuslaricin sayfasına paylaşmıştık.Oradan bakarak bu şekilde onlara sağlıklı gıdalar paylaşabilirsiniz.

Alıntıdır
Abi bu konu çok önemli aslında teşekkür ederiz...

bu paylaşımı bir kanatlı uzmanı veteriner yapmıştı. ben meyve suyunu kesinlikle önermiyorum, glisemik endeksi bisküviden bile çok daha yüksek

80 kg ağırlığındaki insana 1 Türk kahvesi fincanı meyve suyu bile önerilmiyor. böyleyken 35 gr ağırlığında ilkel bir canlı için orta/uzun vadede ciddi zararlar verebilir

Meyve suyunda ilave şeker olmadığı sürece, kuşların tüketmesi iyidir. (veterinerimizin de onayı ile)
Tabii ki her gün değil. Ben haftada birkaç kez Paşa'ya elma suyu havuç suyu gibi meyve sebze suları içiriyorum.
Şunu da belirtmek isterim su ile seyrelterek içiriyorum.
*Narenciye suları içmemesi gerektiğini tavsiye etti veteriner. Fazla C vitamini karaciğer sorununa yol açıyor.
Sonuç olarak aşırıya kaçmadığımız ve meyve suyunun kuşlarımız için uygun olduğundan emin olduğumuz sürece sıkıntı olmayacaktır.

Son düzenleme:
Hocam bunuda sorucaktık... Seyrelterek 7 8 damla verilirse bu arada meyve suyu değil sebze suları meyvede çok fazla şeker var haklısınız.(örneğin kırmızı pancar suyu) uzun vadede faydalı olmazmı. Neticede kullandığımız takviyelerde çok ciddi zararlı maddeler var.
...

Meyve suyunda ilave şeker olmadığı sürece, kuşların tüketmesi iyidir. (veterinerimizin de onayı ile)
Tabii ki her gün değil. Ben haftada birkaç kez Paşa'ya elma suyu gibi meyve suları içiriyorum.
*Narenciye suları içmemesi gerektiğini tavsiye etti veteriner. Fazla C vitamini karaciğer sorununa yol açıyor.
Sonuç olarak aşırıya kaçmadığımız ve meyve suyunun kuşlarımız için uygun olduğundan emin olduğumuz sürece sıkıntı olmayacaktır.

görüşünüze saygi duyuyorum ancak internette tüm hobiciler yazdıklarımızı okuduğu için nacizane bilgim dahilinde daha önce yazdıklarımı açıklamak isterim. elbetteki yazdıklarımda yanlışlar eksikler olabilir, tıpkı bu veterinerin önerisinin yanlış olduğu gibi

kuşlarımız zaten kullandığımız yem premiksleri , sentetik vitaminler, hazır mamalar, elektrolitler vb. yoluyla fazlasiyla endüstriyel şeker alıyorlar. yani sorun sadece endüstriyel şeker değil. biz bunlara ek olarak meyve suyu da verirsek kuşun sınırlarını fazlasıyla zorlarız.

meyvede doğal olarak yüksek miktarda fruktoz (meyve şekeri) bulunur. bu fruktoz meyve suyu yoluyla yüksek yoğunlukta ve posasız olarak tüketilince insülin seviyesinin ani olarak yükselip düşmesine sebep olur ve orta/uzun vadede organlarda ve endokrin sistemde hasar bırakabilir. örneğin insülin direnci , karaciğer yağlanması ve bağışıklık sisteminde zayıflama oluşabilir. detaylı radyolojik gorüntüleme ve kan tahlili yapılan birçok kuşta bu belirtiler maalesef görülüyor. meyve suyunun glisemik endeksi çok yüksektir. sadece meyve değil, örneğin havuç sebze olmasina ragmen suyunun glisemik endeksi %100 dür.

narenciye sularının asıl zararı c vitamini değildir, yüksek asidite nedeniyle sindirim sistemine zarar vermesidir. kuşlara sık verdigimiz bir çok sebze ( örneğin kırmızı biber) turunçgillerden daha yüksek c vitamini icerir

yani demek istediğim şu : arada bir meyve suyu değişiklik olsun diye tabi ki verilebilir ancak bu "şifa niyetine" verilmemelidir çünkü zararlıdır. meyve/sebzelerin doğal haliyle posalı olarak tüketilmesiven doğrusudur

iyi forumlar dilerim

görüşünüze saygi duyuyorum ancak internette tüm hobiciler yazdıklarımızı okuduğu için nacizane bilgim dahilinde daha önce yazdıklarımı açıklamak isterim. elbetteki yazdıklarımda yanlışlar eksikler olabilir, tıpkı bu veterinerin önerisinin yanlış olduğu gibi

kuşlarımız zaten kullandığımız yem premiksleri , sentetik vitaminler, hazır mamalar, elektrolitler vb. yoluyla fazlasiyla endüstriyel şeker alıyorlar. yani sorun sadece endüstriyel şeker değil. biz bunlara ek olarak meyve suyu da verirsek kuşun sınırlarını fazlasıyla zorlarız.

meyvede doğal olarak yüksek miktarda fruktoz (meyve şekeri) bulunur. bu fruktoz meyve suyu yoluyla yüksek yoğunlukta ve posasız olarak tüketilince insülin seviyesinin ani olarak yükselip düşmesine sebep olur ve orta/uzun vadede organlarda ve endokrin sistemde hasar bırakabilir. örneğin insülin direnci , karaciğer yağlanması ve bağışıklık sisteminde zayıflama oluşabilir. detaylı radyolojik gorüntüleme ve kan tahlili yapılan birçok kuşta bu belirtiler maalesef görülüyor. meyve suyunun glisemik endeksi çok yüksektir. sadece meyve değil, örneğin havuç sebze olmasina ragmen suyunun glisemik endeksi %100 dür.

narenciye sularının asıl zararı c vitamini değildir, yüksek asidite nedeniyle sindirim sistemine zarar vermesidir. kuşlara sık verdigimiz bir çok sebze ( örneğin kırmızı biber) turunçgillerden daha yüksek c vitamini icerir

yani demek istediğim şu : arada bir meyve suyu değişiklik olsun diye tabi ki verilebilir ancak bu "şifa niyetine" verilmemelidir çünkü zararlıdır. meyve/sebzelerin doğal haliyle posalı olarak tüketilmesiven doğrusudur

iyi forumlar dilerim
Bu görüşü bilmiyordum tabii ki saygı duyuyorum. Ben de elimden geldikçe veteriner bilgilerini paylaşmak istediğim için buraya yazıyorum. Kesinlikle kafa karıştırmak ya da görüşünüzün tersini savunmak için yazmıyorum. Sadece veterinerimin verdiği bilgi doğrultusunda buradaki kişilere yardımcı olmak amacım.
Kuş Veterinerimiz ile rutin olarak ayda iki kez görüşüyoruz. Kendimce aklıma gelen tüm soruları sormaya çalışıyorum.
Veterinerimizin tam olarak söylediğini çeviriyorum. " Lifi giderildiği için meyve sebze suları sindirim sistemi tarafından çok az çaba ile sindirilir, uygun ve kolay enzim olanağı sağlar. Farklı kombinasyonda meyve suları sıkabilirsin. Örneğin dört havuç, yarım elma ve çeyrek zencefil suyu. Suyundan kalan posa ile kuş keki yapmalısın. Çok fazla şeker içeren bir meyveyi havuç, ıspanak, pancar, maydanoz, kereviz ile birleştirebilirsin. Meyveler ihtiyacımız olan basit şekerler içerirler, rafine şekerler gibi zararlı değildirler. Bunlar kuşun obeziteye eğilimli olmadığı için geçerli, aksi takdirde obezite riski olan bir kuşa sınırsız meyve suyu verilmemelidir. Ayrıca narenciye suları fazla C vitamini içermesi nedeniyle karaciğer problemlerine yol açar ve demir sıkıntısı çekmesine neden olur. Bu sebeble narenciye sularını tercih etmemelisin.
Not*
Pestisit kullanılmadan üretildiğinden emin değilsen meyvelerin kabuğunu soymalısın. "

Son düzenleme:
Kendi adıma meyve suyu vermek yerine meyveyi direk vermeyi tercih ederim. Hem doğada yaşıyor olsalardı o şekilde tüketeceklerinden hem de daha fazla keyif almalarından dolayı. Elma, havuç vs vs hepsini kuşlar zaten severek yiyor, suyunu vermeye gerek var mı ☺️

Kendi adıma meyve suyu vermek yerine meyveyi direk vermeyi tercih ederim. Hem doğada yaşıyor olsalardı o şekilde tüketeceklerinden hem de daha fazla keyif almalarından dolayı. Elma, havuç vs vs hepsini kuşlar zaten severek yiyor, suyunu vermeye gerek var mı ☺️
Haklısınız.
Meyveyi direk verme tercihimiz keyfimize ve kuşumuza kalmış bir şey. Keyif alma durumu kuştan kuşa değişir bazı kuşlar içmekten hoşlanabilir. Demek istediğim süt ürünlerini vermememizin sebebi ile meyve suyunu vermememizin sebebi aynı olamaz, meyve suyunu zararlı olduğu için değil tercih etmediğimiz için vermeyebiliriz.

Meyve suyunu bir öğün haline de getirmemeliyiz, her şeyin faydası olduğu gibi ölçüsü de var.

Colorado'nun son derece saygın bütünsel bir veterineri olan Dr. Dave McCluggage, papağan ailesi ve insan ailesi için farklı sağlık veren meyve ve sebze kombinasyonlarının suyunu sıkıyor. Meyve suyu sıkmak için bir papağanın en sevdiği meyve veya sebzeyi seçmenizi önerir. Elmaların meyve suyu sıkmak için her zaman iyi bir seçim olduğunu söylüyor ve ayrıca havuç, lahana, ıspanak ve diğer sağlıklı meyve ve sebzeleri tavsiye ediyor. Dr. McCluggage, lif bir papağanın diyetinin önemli bir bileşeni olmasına rağmen, meyve suyunun pek çok besini papağanların içerek kolayca tüketebilecekleri lezzetli bir sıvıda yoğunlaştırdığını söyledi. Meyve suyu sıkma işleminden kalan küspeyi veya lifli artıkları ayrı bir tabakta veya fırında kuş ekmeği olarak sunmayı önerdi. Kalan hamur, mükemmel bir kompostlama malzemesi olarak kullanılabilir.
örnek bir alıntı ekleyeyim.

Bana göre meyve suyu evde sıkılıp hazırlanacak ve asit dengesine dikkat edilirse verilebilir ancak doğrudan tamamı değil de seyreltilerek verilebilir. Şeker gibi temel bir sorunda olduğundan çok düzenli ve yoğun kullanımı uygun olmayacaktır.

Colorado'nun son derece saygın bütünsel bir veterineri olan Dr. Dave McCluggage, papağan ailesi ve insan ailesi için farklı sağlık veren meyve ve sebze kombinasyonlarının suyunu sıkıyor. Meyve suyu sıkmak için bir papağanın en sevdiği meyve veya sebzeyi seçmenizi önerir. Elmaların meyve suyu sıkmak için her zaman iyi bir seçim olduğunu söylüyor ve ayrıca havuç, lahana, ıspanak ve diğer sağlıklı meyve ve sebzeleri tavsiye ediyor. Dr. McCluggage, lif bir papağanın diyetinin önemli bir bileşeni olmasına rağmen, meyve suyunun pek çok besini papağanların içerek kolayca tüketebilecekleri lezzetli bir sıvıda yoğunlaştırdığını söyledi. Meyve suyu sıkma işleminden kalan küspeyi veya lifli artıkları ayrı bir tabakta veya fırında kuş ekmeği olarak sunmayı önerdi. Kalan hamur, mükemmel bir kompostlama malzemesi olarak kullanılabilir.
örnek bir alıntı ekleyeyim.

Bana göre meyve suyu evde sıkılıp hazırlanacak ve asit dengesine dikkat edilirse verilebilir ancak doğrudan tamamı değil de seyreltilerek verilebilir. Şeker gibi temel bir sorunda olduğundan çok düzenli ve yoğun kullanımı uygun olmayacaktır.
Teşekkür ederim.
Kafamda soru işaretleri kalmamış oldu.

Genel olarak ılımlı yaklaşılmış ancak burada değinilen lif olayı, narenciyelerin yoğun kullanımının sakıncalı olabileceği, kuşlar için faydalı meyvelerin seçimine dikkat edilmesine ve şeker olayına yoğunlaşılmış hep.
Dikkat edildiği sürece zararı olmayacaktır diye düşünüyorum.

Güzel bir konuya değinilmiş. Benim düşüncem ise şu, kuşlarınıza sebze meyve yediremiyorsanız eğer, suyunu sıkarak tam dolu suluğa bir kaç damla eklemenin bir zararı olucağını düşünmüyorum. Aksine her bir sebze meyvenin kendine özel faydasından yararlanırlar.. Emin olun o kullandığımız vitamin vb. ürünlerin içindeki şeker kadar zararı olmaz...

Hatta bu fikir hoşuma bile gitti.. Biraz meyve sebze sularından güzel bir kokteyl yapıyım ben en iyiysi :) Üzerinede biraz tarçın serpiştirdikmi glisemik indeks falan kalmaz :D

Bu arada meyve sebze demişken👇

Emeğinize sağlık güzel bir konu olmuş ama Doğası gereği sürekli meyve sebze yiyebilen kuşlar için direk meyve veya sebze vermek varken neden ölçüsünü kestiremeyecegimiz sularini vermeyi tercih etmeliyiz ki 🤔 bırakalım neyi seviyorlarsa onla beslensinler bence 🤭🤭