Muhabbet Kuşları Sebze ve Meyveler Nasıl Yıkanmalı? (En Etkili Temizlik)

• Konuyu başlatan Konuyu başlatan Umit.
  • Başlangıç tarihi Başlangıç tarihi

Umit.

Yönetici
Moderatör
DMU8fr.jpg

Arkadaşlar bilindiği üzere sebze ve meyveler yetiştirilirken bazı tarım ilaçaları kullanılır. Bu ilaçların ciddi oranda insan sağlığını tehdit ettiği biliniyor. Tabiki kuşlarımızın sağlığınıda! Ve bu tarım ilaçları vücuda alındığı takdirde karaciğer, böbrek ve sindirim sistemi üzerinde ciddi olumsuz etkileri olduğuda söyleniyor. Peki sebze meyvelerdeki ilaç kalıntılarından nasıl kurtulabiliriz? Sebze meyveler en doğru nasıl yıkanır?

İlk aklınıza gelen sirkeli suda yıkamak değilmi? :) Düne kadar bende böyle biliyordum ama atladığımız bir nokta var oda şu; sirkeli su tarım ilaçlarının kalıntılarını temizleyemiyor yani tarım ilaçlarına karşı hiç bir etkisi yok! Evet bakteriler mikroplar üzerinde etkili ancak tarım ilaçları üzerinde hiç bir etkisi yok!

Peki sirkeli suyla bu işi çözemiyorsak yerine ne kullanıcaz? derseniz cevabı KARBONAT :) Özet geçicem yapılan çalışlamarda sebze meyveler karbonatlı suda 12 dakika bekletildiğinde tarım ilaçlarından tamamen temizleniyor. Yani minimum 12 dakika beklemesi lazım isteğe göre daha fazlada bekletilebilir. Ardından yine isteğe göre (benimde tavsiyem bu); sebze meyveleri bir kezde sirkeli suda bekletmek. Sebebide çift dikiş yapmak. Yani karbonat ile tarım ilacını temizliyoruz, sirke ile de yine bakterileri mikropları öldürüyoruz. Ama unutmayın sırası önemli; önce karbonatlı su, ardından sirkeli su ;)

Birde karbonat ile sirkeyi aynı suda kullanmayın. Sebebide karbonat baziktir, sirke asidiktir, ikisi karıştığında ise nötr olur yani ikisininde etkisi azalır.

Karbonatın dezenfektan özelliğini biliyordum zaten ama bu özelliğini yeni keşfettim ve sizlerle de paylaşmak istedim...

Yanii olabilir elbette. Kuşlar taze ürünler tüketirler, eskimiş ölmeye yaklaşan yeşillikleri denemezler. Bir çok yeşillik 1 günden fazla suda bırakıldığında deforme olur.
Kendi naçizane düşüncem iyi şekilde yıkayıp kurulamak yeterli. Bugüne kadar hep öyle kullandım ve şükür bir sorun yaşamadım.

Yanii olabilir elbette. Kuşlar taze ürünler tüketirler, eskimiş ölmeye yaklaşan yeşillikleri denemezler. Bir çok yeşillik 1 günden fazla suda bırakıldığında deforme olur.
Kendi naçizane düşüncem iyi şekilde yıkayıp kurulamak yeterli. Bugüne kadar hep öyle kullandım ve şükür bir sorun yaşamadım.

Tedbirli olmakta fayda var hocam. 15 dakka karbonatlı suda bekletmenin, 15 dakikada sirkeli suda bekletmenin bir sakıncası olucağını düşünmüyorum. Sonuçta ikiside doğal ürün. Uzmanlarda böyle öneriyorlar google'a bakabilirsiniz.

Bu tarım ilaçları çok büyük sorun gerçekten kabuğuyla elma yiyemiyoruz ya resmen. Herşeyin organiğinide bulamıyoruzki alalım. Adamlar birde yağmura dayanıklı olsun diye özellikle suya dayanıklı yapıyorlarmış bu tarım ilaçlarını düşünebiliyormusunuz :)