Sevda Papağanı göz nezlesi

Archaeopteryx

iyikus.com Üyesi
Öncelikle iyi günler. 5-6 gün önce yavru bir sevda papağanı sahiplendim. Aldığım yer daha yeni yeme düştüğünden vs. bahsetti ve erkek olduğunu felan söyledi. Sonrasında 1-2 gün önce kuşun gözünde bir sulanma olduğunu fark ettik. Az/çok araştırdım ve göz nezlesi olabileceğine karar verdim ama yine de emin değilim ve sizlere de danışmak istiyorum. Kuşum göz nezlesi olmuş olabilir mi?

Son günlerde çok kabarıyor ve çok fazla kafes altında duruyor. Solunumda ağızdan alacak kadar ciddi bir problem yok lakin diğer kuşlara nazaran bana daha fazla belirgin gibi geldi soluduğu. İlk başta yeni geldiği için normal sanıyordum ama gözünde sulanma, tüy dökülmesi vs. görünce tedirgin oldum.

Olmasa bile kafes tabanında sürekli durup kabarıp uyuması beni tedirgin ediyor...

url=IMG_20210327_105936 - Hızlı Resim]
1OFpyr.jpg
[/url

bbcode

Dökümanlar

Fotoğrafta pek belli olmayabilir ama gözünü sürekli kaşıdı ve tek sağ gözü sulanmış gibi.
Halsiz olması da cabası...

Oyla 0
Merhaba göz için eczaneden gentagut alip günde 1 kez 2 göze de damlatiniz. Göz içine degdirmeden teramycin göz pomadi sürünüz cevresine azıcık. Dışkısı nasıl kuşunuzun?

Oyla 0
Dışkısında her hangi bir problem görmedim. Birazdan detaylı gözlem yaparım teşekkürler. Göz nezlesi olduğu kesin mi acaba? Bir de kuş yeni geldiğinden pek avuçlamak istemiyordum eğitiminde problemler olur mu? Duraksama, gerileme vs.
Merhaba göz için eczaneden gentagut alip günde 1 kez 2 göze de damlatiniz. Göz içine degdirmeden teramycin göz pomadi sürünüz cevresine azıcık. Dışkısı nasıl kuşunuzun?
Sanırım kabarma ve kafes altında durmasının sebebi de bu hastalık?

Oyla 0
Göz nezlesi kuşlarda nadir görünür ve bizlere bulaşan kuş hastaliklardan bir tanesidir. Bu tam nezle değil. Kuş yeni geldi ise alışana kadar farklı görüntüler sergileyebilir. Direkt hasta demek doğru olmaz

Oyla 0
O zaman belirtisi artana kadar beklemeli miyim acaba? Gözün sulanması tüy dökülmesi ve sürekli tabanda durup kabarıp uyuması beni tedirgin etti de hocam

Oyla 0
O zaman belirtisi artana kadar beklemeli miyim acaba? Gözün sulanması tüy dökülmesi ve sürekli tabanda durup kabarıp uyuması beni tedirgin etti de hocam
Kaşıma kaynakli, enfeksiyon, tüy batığı gibi sebeplerden genelde bu tarz kisa süreli göz problemleri olabiliyor. Tabanda kabarik durmasi ama pek olmasını istemedigimiz bir durum. Umarım toparlar

Oyla 0