Show Jumbo erkek muhabbet kuşu 3 gündür yem yemiyor

• Konuyu başlatan Konuyu başlatan revo61
  • Başlangıç tarihi Başlangıç tarihi

revo61

iyikus.com Üyesi
Kuş üretimi yapan bir yakınımızdan erkek show jumbo kuş aldık 4.5 aylık fakat geldi geleli 3 gün olmasına rağmen yem yemiyor sadece su içiyor. Ayrıca çok sessiz. Sizce bu durum şimdilik normal mi? Ben destek olmak adına mama hazırlayıp veriyorum, ondan birazcık yedik.

Merhaba hoş geldiniz,
Yeni bir kuş bir kaç gün tüketim konusunda hassas olabilir fakat 2 gün besin almaması halinde sonraki günler sorun olabilir. Hiç mi yem yemedi*
Arkadaşınızdan aldığınızda kafes düzeni nasıldı ve yemi tabandan mı yiyordu? Bazı show kuşlar tabanda yem yemeye alışıklar, kapıya takılan yemlere geç yönlenebiliyor. Bunu göze alarak kafes tabanına yem serpiştirin ve bir kapta oraya yem koyun. Dal darı verilebilir. Çok yabani değilse avuç içi besleme bile denenebilir.

Oyla 0
Merhaba hoş geldiniz,
Yeni bir kuş bir kaç gün tüketim konusunda hassas olabilir fakat 2 gün besin almaması halinde sonraki günler sorun olabilir. Hiç mi yem yemedi*
Arkadaşınızdan aldığınızda kafes düzeni nasıldı ve yemi tabandan mı yiyordu? Bazı show kuşlar tabanda yem yemeye alışıklar, kapıya takılan yemlere geç yönlenebiliyor. Bunu göze alarak kafes tabanına yem serpiştirin ve bir kapta oraya yem koyun. Dal darı verilebilir. Çok yabani değilse avuç içi besleme bile denenebilir.

Evet hiç yem yemedi ve yabani değil, ele alışkın fakat denememe rağmen avucumdan yemiyor. Normal yemliklerden de yem yemiyor ama özellikle geniş bir mama kabı var ona koyduğum mamadan şuanda yiyor. Bir de kafes tabanında plastik bir aksam var sanırım kuşu dışkıdan uzak tutmak için.

Bir de acaba show jumbo kuşlar genel olarak diğer türlere göre daha mı sessiz sakindir? Bana çok ağırbaşlı geldi. Uçarken bile tam yüksek irtifadan uçamadığını farkettim.

Oyla 0
Izgaradan bahsediyorsunuz sanırım kafes tabanındaki. Onun üzerini gazeteyle kapatın ya da ızgarayı çıkartıp tabanı dediğim şekilde değerlendirmenizi öneririm. En azından ilk aşamayı atlatana kadar. Show kuşlar daha sakin huylu diyebiliriz ama bazı karakteri geniş kuşlar daha canlı olabiliyor. Uçuşları çek kuşlar gibi verimli değil maalesef. Yine de görseller ekleyiniz. Yumurta maması hazırlayıp verebilirsiniz.

Oyla 0
Izgaradan bahsediyorsunuz sanırım kafes tabanındaki. Onun üzerini gazeteyle kapatın ya da ızgarayı çıkartıp tabanı dediğim şekilde değerlendirmenizi öneririm. En azından ilk aşamayı atlatana kadar. Show kuşlar daha sakin huylu diyebiliriz ama bazı karakteri geniş kuşlar daha canlı olabiliyor. Uçuşları çek kuşlar gibi verimli değil maalesef. Yine de görseller ekleyiniz. Yumurta maması hazırlayıp verebilirsiniz.

Teşekkürler, bu arada kuşu parmağıma alıp yemliği önüne tuttum ve yemliğe çıkıp uzunca yem yedi ama kafesindeyken enteresan bir şekilde yem yemiyor. Bir de çok fazla kaşınıyor. Tüy dökmüyor ama kepek gibi şeyler dökülüyor.

Kuşun görselleri;

IMG20211127204137-min.jpg

IMG20211127204148-min.jpg

Oyla 0
Erkek demişsiniz ama kuşunuz bana dişi gibi geldi. Yeni bir ortam, yeni bir ev ve yeni insanlar kuşunuz strese girmiş veya ortamı tanıma sürecinde olabilir ama 3 gün bana uzun bir süre geldi. Belki de sizin görmediğiniz zaman zarfında yem yemiştir yemlikte yem kabukları var mı? Bu süreci kolay atlatması için uyku saatine dikkat edin uykusuz kalmasın

Oyla 0
Erkek demişsiniz ama kuşunuz bana dişi gibi geldi. Yeni bir ortam, yeni bir ev ve yeni insanlar kuşunuz strese girmiş veya ortamı tanıma sürecinde olabilir ama 3 gün bana uzun bir süre geldi. Belki de sizin görmediğiniz zaman zarfında yem yemiştir yemlikte yem kabukları var mı? Bu süreci kolay atlatması için uyku saatine dikkat edin uykusuz kalmasın

Hayır, kaplarında ve kafes tabanında yem kabuğu yok. Neden bu kadar uzun sürdüğünü anlayamadım. Bir de fotoğraf da renkler soluk çıktığı için ceresi beyaza yakın görünüyor ama aslında daha maviye yakın renklere sahip. Erkek olduğundan şüphem yok.

Oyla 0
Kuş dişi hocam. Kaşınma sebebi parazit ya da banyosuzluktan olabileceği gibi tüy baalayacak olabilir

Bu fotoğraflardan bir yaş tahmini yapabilir misiniz acaba? Erkek diye bana satıldı bir de 4.5 aylık olduğu söylendi. Yaşı da sizce yanlış mı? Göz bebeğinin etrafındaki beyaz halka çok geniş ve belirgin.

Oyla 0
Bu fotoğraflardan bir yaş tahmini yapabilir misiniz acaba? Erkek diye bana satıldı bir de 4.5 aylık olduğu söylendi. Yaşı da sizce yanlış mı? Göz bebeğinin etrafındaki beyaz halka çok geniş ve belirgin.
Siz şüphem yok diyince yorum yapmak istemedim ama bence de dişi.. Yandan gözleri görünecek şekilde fotoğraf eklerseniz yorum yapalım. Ceresini de tekrar net şekilde ekleyin

Oyla 0
Kuş yaşına yakın sayılır. En düşük 6 ay civarı gibi. Gerekli tüylerini düzmüş. Bu nedenle yavru demek çok zor

Oyla 0
Kuş yaşına yakın sayılır. En düşük 6 ay civarı gibi. Gerekli tüylerini düzmüş. Bu nedenle yavru demek çok zor
Merak ettiğim bir nokta var. Bence de yaşına yakın bir dişi. Peki bazı kuşlar 6 ay civarı kızışırken bazı kuşlar 1 yaş civarında bile kızışmamış oluyor bu hanımefendi gibi. Sebebi nedir?

Oyla 0
Çok etken olabiliyor. Cere renk değiştirmeden de kızışmış olma durumu var. Cere için en uygun tahmin cinsiyet ve ortalama yaş tahmini için uygun. Ancak kahverengileşmesini ek olarak kızışmaya yoruyoruz. Bazı durumlarda bu gerçekleşmeyebiliyor.

Sağlık sorunları, tek bakılması, yetersiz beslenmeler, uygun olmayan aydınlatma kullanımı gibi gibi şeyler geç kızışmaya sebep olabilir.

Oyla 0