iyikus.com'a Hoş geldiniz!

Burada olmana sevindik!

Forum sitemize kayıt olarak, topluluğumuzun diğer üyeleriyle iletişime geçebilir, paylaşımlarda bulunup destek alabilirsiniz.

Kayıt Ol

Sirkeli su yerine > KARBONATLI SU ;)

Malkoçoğlu

Uzman Yetiştirici
Mesajlar
3,953
Çözümler
15
Puanları
268
Konum
İstanbul
Sebze meyve yıkamada, kafes ve suluk temizliğinde, kuşlarımızın banyosunda bolca kullandığımız sirkenin aslında hiçbir işe yaramadığını ve hatta zararlı olduğunu söylesem? Evet arkadaşlar neden sirke bir işe yaramıyor ve neden karbonat kullanmalıyız bundan bahsedicem biraz..

Sebze meyveleri ve yeşillikleri, Karbonatlı suda bekletin..

Bilindiği üzere bir çok kişi sebze meyveleri ve yeşillikleri sirkeli suyla yıkar. Ancak bu son derece yanlıştır! Çünkü sebze meyvelerde ve yeşilliklerde bolca tarım ilacı kullanılıyor. O yeşillikler nasıl haftalarca hiç solmadan durabiliyor sizce :) Uzmanların dediğine göre; ''Sirkeli su mikroorganizma yükünü azaltmada etkili olmasına rağmen, tarım ilacı kalıntılarını temizleyememekte ve hatta buraya dikkat bazılarının etkilerinin artmasına neden olabilmektedir!''

1.jpg

Sebze meyveleri tarım ilaçlarından arındırmak için ise karbonatın çok etkili olduğu söyleniyor. Bunu bende bir süredir uyguluyorum arkadaşlar ve gerçekten işe yaradığını söyleyebilirim. Peki nereden anladın işe yaradığını diye sorabilirsiniz? Karbonatlı suda beklettiğim ve yıkadığım yeşilliklerin o mis gibi kokularının çoğaldığını farkettim. Karbonatla yıkamadan önce neredeyse hiç kokusu olmayan yeşillikler yıkandıktan sonra doğal bir yeşillik kokuyor..

3.jpg

Sadece buda değil, normalde kıvırcığın kuşlarımızda ishal yaptığından şikayetçiyiz değil mi? Ben kıvırcık ve diğer yeşillikleri kuşlarıma sürekli veriyorum. Tabi yeşilliği biraz fazla verince ishal durumları olabiliyor. Ancak dediğim gibi bir süredir yeşillikleri karbonatlı suda bekletip veriyorum. Ve ne kadar verirsem vereyim ishali bırakın dışkı kıvamı bile bozulmuyor. Benim tahminim o ki ishal yapan kıvırcık değil, üzerindeki tarım ilaçları!

Kafes ve kafes aksesuarlarını, Karbonatlı suyla temizleyin..

Evet arkadaşlar yapılan bir diğer hatada kafes, suluk ve diğer aksesuarları sirkeli suyla temizlemek. Daha doğrusu temizlediğimizi sanmak. Sirke en başta kafes tellerine zararlı, asidik olduğu için kafesin kaplamasını bozuyor. Bir kaç sirkeli su temizliğinden sonra kafesinizin oksitlendiğini çok rahat gözlemyebilirsiniz. Hatta forumda bir arkadaşımız bundan bahsetmişti..

4.jpg

Suluk ve oyuncak temizliğinde ise zararlı olmasada pek etkili sayılmaz. Şöyleki suluklarda dikkatinizi çektiyse sürekli bir yağ tabakası oluşur, bu yağ tabakası aslında bakteri tabakasıdır. Bakteriler suda serbest halde dolaşmazlar ve tutunucak bir yüzey ararlar. Bir yüzeye tutunup orada koloni oluşturlar. Bu bakteri ve yağ tabakasını çözücek en etkili ve doğal madde karbonattır arkadaşalr. Suluklarınızı 10 dakika karbonatlı suda beklettikten sonra güzelce ovalayarak yıkayın. Yağlardan arındığını ve temizlendiğini hissediceksiniz. Hatta etkisini arttırmak için içerisine bir miktarda tuz ekleyebilirsiniz..

Kuşlarınızın banyo suyuna da, Karbonat ekleyin..

Youtube'ta görüyorum bir çok kişi kuşların banyo sularına sirke ekliyorlar. Yada fıs fıs şişesine sirkeli su koyup kuşlara püskürtüyorlar. Peki ne kadar etkili bir yöntem? Benim kendi tecrübem açıkçası pek hoş olmadı. Sirkeli suyla yıkadığım kuşların tüyleri temizlenceğine yapış yapış garip bir hal aldı..

Versele laga, röhnfried yada natural gibi dünyaca ünlü kuş ürünleri üreten firmaların banyo için ürettikleri banyo tuzları var mesela. O ürünlerin içeriğini incelerseniz hepsinde tuz ve karbonatı kullanmışlar. Çünkü tuz ve karbonat doğal birer antiseptik üründür. Kuşların vücudundaki kirleri ve yağları söküp atar, ciltteki gözenekleri açar ve tüyleri temizler..

5.jpg

Hatta bir üretici arkadaşımız french moltlu kuşlarını düzenli karbonatlı suyla banyo yaptırarak tüylerini çıkarmayı başarmış. Bunuda dip not olarak ekliyeyim..

Kalın Sağlıcakla...
 

Doğanay Y.

Yönetici
iyikus.com Yetkilisi
Mesajlar
15,001
Çözümler
80
Puanları
268
Yaş
30
Konum
Ankara
Garip gelebilir sizlere ancak bu yaşıma kadar hiç bir meyve ve sebzeyi ne sirke ne de diğer ürünler içinde bekleterek tüketmedim. Aynı şekilde kuşlarımda.
Karbonat daha etkili olabilir elbette. Sirkenin o kadar mucizevi bir ürün olmadığını biliyoruz. Muhtemelen karbonatta belirli bir oranda etkilidir ama harikalar yaratmıyordur. Dezenfektan görevi olarak kullanıldığında daha çok dikkat edilmesi gereken ne şekilde fırçalandığı silindiği ve ardından nasıl durulanıp kurutulduğu bence.
Keyifli bir konu olmuş. Teşekkür ederim bizlerle paylaştığın için
 

neanderthalensis

Uzman Yetiştirici
Mesajlar
1,658
Çözümler
14
Puanları
268
Konum
izmir
başlığı görünce tecrübeli hanımlara sordum :)

yeşillik ve diğer yiyeceklerde sirkeli su (özellikle solucan, parazit vs açısından)

yiyecek dışı herşey için (fırın, ızgara, yoğun yağlı yüzeyler vb) karbonat dediler

yanlış ya da doğru bilmiyorum
 

MiniKuş

Veteran
Mesajlar
984
Çözümler
2
Puanları
168
Konum
İstanbul
Çok güzel bir konu olmuş ve gerçekten tüm konuda hak veriyorum. Bu arada sulukta oluşan yağ tabakası konusunuda öğrendiğim iyi oldu.
 
Üst Alt