Sizce yem nasıl?

Durum
Üzgünüz bu konu cevaplar için kapatılmıştır...

Melike Gül

Yönetici
Moderatör
Merhaba arkadaşlar bugün kuşumun yemi az kaldığı için yeni bir paket yem aldım ama sanki yemin içindeki sarı darı oranı fazla siz ne düşünüyorsunuz?

3D68F0E3-6E43-486E-8B47-29D12072D1E1.jpeg
bide bu tohumun adını biliyor musunuz yemde bu tohumun biraz hazla olması gözüme çarptı daha önce kullandığım yemde de vardı ama çok azdı

Oyla 0
Ulen şu Versela Laga’nın special muhabbet yemi Türkiye’ye gelse keşke. Rakipsiz bir yem olurdu. Çok zengin bir içeriği var. Birazdan atarım içeriğini.
%37 aspur, %19 sarı darı, %13 ak darı, %8 VAM peletleri, %7 Japon darısı, %6 yulaf, %6 sarı panicium, %2 istiridye kabuğu, %2 kızıl darı, %1 chia tohumu, %1 de keten tohumu

Oyla 0
.
Ulen şu Versela Laga’nın special muhabbet yemi Türkiye’ye gelse keşke. Rakipsiz bir yem olurdu. Çok zengin bir içeriği var. Birazdan atarım içeriğini.

İçerik zengin olsa ne olur. Tohum kalitesi sıfır bana göre. Önce tohumlar kaliteli olucak, ondan sonra içeriğe bakarım ben.

Oyla 0
.

İçerik zengin olsa ne olur. Tohum kalitesi sıfır bana göre. Önce tohumlar kaliteli olucak, ondan sonra içeriğe bakarım ben.
Tohum kalitesi olarak acaba Türkiye’ye gelenler mi bayat ki? Çünkü Avrupa’da birçok üretici Versela Laga kullanıyor. Bence buraya gelenler bayat diye düşünüyorum ben. Avrupa’daki iyidir herhalde. Bir de senin Versela Laga hakkında “Hormonlu tohum” düşüncen vardı, tohumların katkılı olduğunu söylüyordun. Hala arkasında mısın?

Oyla 0
Benim anlamadığım birşey var piyasada kapalı ve taze olarak alabileceğimiz markaların (garden mix, vereselega vs) içeriğinde aspur ya hiç yok ya da 100de 5-10 gibi düşük oranda var. İdeal bir yem nasıl olmalı diye sorduğumuzda ise 50 sitenin 50 sinde de 100de 30-40 içinde aspur olmalı şeklinde gidiyor. Aynı şekilde yulafta devamli kullanılan yemde ya çok az olmalı ya da hiç olmamalı ancak bu markadalarda minimum 100de 10-15 yulaf bulunuyor kiminde dahada fazla. Ya taze olmaları dışında bu yemler çöp ya da ideal diye tarif ettiğimiz karışım yanlış ben anlamıyor :)

Oyla 0
Benim anlamadığım birşey var piyasada kapalı ve taze olarak alabileceğimiz markaların (garden mix, vereselega vs) içeriğinde aspur ya hiç yok ya da 100de 5-10 gibi düşük oranda var. İdeal bir yem nasıl olmalı diye sorduğumuzda ise 50 sitenin 50 sinde de 100de 30-40 içinde aspur olmalı şeklinde gidiyor. Aynı şekilde yulafta devamli kullanılan yemde ya çok az olmalı ya da hiç olmamalı ancak bu markadalarda minimum 100de 10-15 yulaf bulunuyor kiminde dahada fazla. Ya taze olmaları dışında bu yemler çöp ya da ideal diye tarif ettiğimiz karışım yanlış ben anlamıyor :)
Ben bir karışım yapacak olsam;
%40 ak darı
%20 aspur
%10 kızıl darı
%5 yulaf
%1 Nijer tohumu
%2 keten tohumu
%10 sarı darı
%10 Japon darısı
%2 perilla

Oyla 0

Garden mixte yulaf %5'i geçmez. Aspurun idealide bana göre %10'u geçmemesi gerekiyor. Garden mix'in akdarı ve sarı darı oranıda eşit. Yani bu karışım bana göre ideal.

Tohum kalitesi olarak acaba Türkiye’ye gelenler mi bayat ki? Çünkü Avrupa’da birçok üretici Versela Laga kullanıyor. Bence buraya gelenler bayat diye düşünüyorum ben. Avrupa’daki iyidir herhalde. Bir de senin Versela Laga hakkında “Hormonlu tohum” düşüncen vardı, tohumların katkılı olduğunu söylüyordun. Hala arkasında mısın?

Evet arkasındayım. verselanın yemini ben beğenmiyorum. Ama dünya markasıdır orası ayrı. Diğer ürünlerini tavsiye ederim. vitamin olsun probiyotik olsun vs. ;)

Oyla 0
Durum
Üzgünüz bu konu cevaplar için kapatılmıştır...