Soğuktan donan güvercin tavsiyelerinizi bekliyorum.

ırmak34

Forum Sakini
Merhaba,
Penceremizin önüne konan bir güvercin kurtardık fakat güvercinin durumu pek iyi değil. soğuktan ötürü çok üşümüş. donmaya yakın halde kurtardık.
Belirtileri
- solunum sıkıntısı ( vikleme sesi)
-aşırı kabarık
- gözünün diğer tarafı enfeksiyona benzer bir belirti var

ne yapabilirim? veterinere götüremem çok soğuk ve arabamız yok.

Ekli dosyalar

• 2AA4B6CF-BEBD-4F07-9B2E-4A3BACC74B75.jpeg
    2AA4B6CF-BEBD-4F07-9B2E-4A3BACC74B75.jpeg
    1.8 MB · Görüntüleme: 20
  • 142F85C0-0476-4C2D-8BCB-F6666A4F64B1.jpeg
    142F85C0-0476-4C2D-8BCB-F6666A4F64B1.jpeg
    1.9 MB · Görüntüleme: 20
Son düzenleme:

ırmak34

Forum Sakini
Çok teşekkür ederim arkadaşlar tavsiyelerinizi direkt uygulacağım. Şu an kalireföre yakın koyup üstünü örttüm. Yayına vitaminli su koydum ve ıslanmış bulgur inşallah iyi olur.

Doğanay Y. 

Yönetici
iyikus.com Yetkilisi
Öncelikle diğer kuşla asla aynı odada olmamalı. Güvercinler yoğun kuş biti taşıyabiliyorlar. İkinci durum ise bu aşamada öncelikle ortam ısısını arttırmak ve beslenmesi için yiyecek bırakıp beklemekten başka yapabileceğiniz bir şey yok.

ırmak34

Forum Sakini
Öncelikle diğer kuşla asla aynı odada olmamalı. Güvercinler yoğun kuş biti taşıyabiliyorlar. İkinci durum ise bu aşamada öncelikle ortam ısısını arttırmak ve beslenmesi için yiyecek bırakıp beklemekten başka yapabileceğiniz bir şey yok.
Çok teşekkür ederim Doğanay Bey. Şu an oda ısısı iyi ve diğer kuşlarım da farklı bi odada serbestler. Güncelleme yaparım

Ekli dosyalar

• 31EDE66A-989B-413E-BE58-2F68B0DE7068.jpeg
    31EDE66A-989B-413E-BE58-2F68B0DE7068.jpeg
    1.8 MB · Görüntüleme: 25

ırmak34

Forum Sakini
Güncelleme: kendisi toparladı. Sadece gözünde enfeksiyonel bir durum var. Onun için bir göz damlası aldım tobraset ( yanlış yazmış olabilirim). Fakat kendisi durmuyor. Hayvan da haklı ama ben de gitmesini istemiyorum çünkü diğer gözü iyileşmedi daha.

ırmak34

Forum Sakini
Güncelleme: güvercinimiz lıkır lıkır su içiyor, yemini yiyor. Kapalı gözüne dikkatli bir şekilde baktığım zaman kurumuş kan kabukları vardı ve sanki gözünü açmak istiyor ama açamıyor bi ara gözünü çok hafif açmıştı. Eğer yaralanmaysa ne yapmam gerekir? Gözüne iyi gelmesi için çay ile pasuman yaptım 1 saat sonra ilaç sıktım.

Doğanay Y. 

Yönetici
iyikus.com Yetkilisi
Göz sorunlarında yapabileceğiniz ilk şeyleri yapmışsınız. Bundan sonrası maalesef sizi, bizleri aşan durumlar. Ek sorunlar varsa muayene edilmesi gerekiyor. Bir kaç gün daha göz için pansuman yapabilirsiniz. Elinizde varsa göz pomadı sürülebilir.

ırmak34

Forum Sakini
Göz sorunlarında yapabileceğiniz ilk şeyleri yapmışsınız. Bundan sonrası maalesef sizi, bizleri aşan durumlar. Ek sorunlar varsa muayene edilmesi gerekiyor. Bir kaç gün daha göz için pansuman yapabilirsiniz. Elinizde varsa göz pomadı sürülebilir.
Bu gün bir tane göz kremi alacağım inşallah dermanı olabilirim. :(

ırmak34

Forum Sakini
Güncelleme: Güvercin biraz uyukluyor belli ki çok güçsüz düşmüş üşüttü büyük ihtimal. B vitamini vardı evde diğer multivitaminim bitmişti. Vitaminli su verdim lıkır lıkır içti. Birazcık yemek yiyor mısır verdim biraz güzelce yedi. Bi sorum olacaktı. Muhabbet kuşları da üşüttükleri zaman yanlış hatırlamıyorsam ıhlamur, papatya ve kekik suyu veriliyordu. Aynı şekilde güvercinler için geçerli olur mu?

Doğanay Y. 

Yönetici
iyikus.com Yetkilisi
Güncelleme: Güvercin biraz uyukluyor belli ki çok güçsüz düşmüş üşüttü büyük ihtimal. B vitamini vardı evde diğer multivitaminim bitmişti. Vitaminli su verdim lıkır lıkır içti. Birazcık yemek yiyor mısır verdim biraz güzelce yedi. Bi sorum olacaktı. Muhabbet kuşları da üşüttükleri zaman yanlış hatırlamıyorsam ıhlamur, papatya ve kekik suyu veriliyordu. Aynı şekilde güvercinler için geçerli olur mu?
elbette verilebilir. İçerse iyi gelecektir.

ırmak34

Forum Sakini
Güncelleme: Yavrumuz kendine geldi. Kısa süre de olsa ailece ona iyi bakabildik. Gönül isterdi ki kendisi veterinere götürüp ince detayına kadar hastalığı var mı yok mu diye baktırmak isterdim. Fakat kendisi pek durmadığı için ve daha fazla streslenmesini istemediğim için bu gün bıraktık kendisini ve özgürlüğe doğru uçtu. Allah yolunu açık etsin, göklerden hiç inmesin. Yardım eden, tavsiyelerde bulunan herkese çok teşekkür ederim, bir canı kurtardık???
Cemalin özgürlüğüne kavuştuğu an: Streamable Video