Sultan papağan aşırı tüy yolma

Hakan Gün

Yeni Üye
Merhaba 1 yaşından büyük bir sultan papağan aldık. İlk başlarda iyidi ama son zamanlarda kanat altındaki tüyleri o kadar yoldu ki etleri görünüyor hep kendini kanatıyor. Veteriner e gittik tüy dökememiş diye bir ilaç verdi. Multivitamin Amino acid acerola verdi ama sizce stres ten olabilir mi acaba

Merhabalar,

Evet stres kaynaklı tüy yolma sorunu ortaya çıkmış olabilir. Sık rastladığımız bir durum ne yazık ki. Stres kaynaklarını ortadan kaldırmanız, daha çok vakit geçirmeniz ve mutlu olması yönünde çaba sarf etmeniz halinde sonucunun güzel olacağına eminim..

Forumda bir arkadaşın kuşunda da tüy sorunu vardı. Ona verdiğim tavsiyeleri de bir gözden geçirmeniz iyi olur. Aşağıya alıntılıyorum.

Bu tür tüyleri çıkmayan kuşlar için hemen hemen hepimizin aklına gelen kaliteli bir B vitamini kompleksi. Bana kalırsa sadece b vitamini değil de B vitamini ağırlıklı özellikle içerisinde Biotin (B7) bulunduran bir multivitamin alman olacak. Yukarıda dediğim özelliklere sahip olan Quiko Bio, Nekton Biotin, ve Versele Laga Muta-Vit'ten birini alman iyi olacaktır.

İz elemet içeren bir multimineral takviyesi yapman fayda sağlayacaktır. Mineral takviyesi olarak Natural’ın Vitamineral ürünü var toz halinde ama muhabbet kuşları güvercinler gibi çok sık tüketmiyor. Kuş kumu gibi bir kaba da konulabiliyor mamaya da katılıyor ama dediğim gibi çok tüketim olmuyor. @Doğanay Y. halihazırda kullanıyor diye biliyorum. Versele Laga'nın Colombine Vita ürünü, Quiko'nun Vitaminkalk ürünü ve eğer likit bir ürün istersen Tecnomin Kanatlı Sıvı Mineral Premiksi alabilirsin.
Ayhan Otçuoğlu’nun bir videosu var tüy sorunları ile alakalı izlemenizi tavsiye ederim. Özellikle ÇİNKO içeren bir mineral takviyesinin işe yaradığını söylüyor.Onun kullandığı ürün Depomino ama piyasada bulunmuyor. Muadili olan Bavimix Depomino var içerikler tıpa tıp aynı. Bununla alakalı da bir konu açılmıştı forumda onu eklerim nasıl kullanılacağı detaylı bir şekilde yazıyor.

Probiyotik de vermelisin. Röhnfried Entrobac, Versele Laga Oro-Digest, Versele Laga Probi-Zyme, Deli Nature Flora+, DR. Brockamp Probac iyi ürünlerdir. Bölünmüş olarak GR Pet Ürünleri üzerinden alabilirsin...

Ve gelelim en önemli konulardan bir tanesi olan Proteinin yapı taşı olan aminoasite. Yani protein içeren besinler amino asitte içeriyor. Aklına hemen ne geliyor yumurta evet evet gerçekten yumurta. Mamalarında eksik etme yumurtayı. Haftada iki kere mama verebilirsin mamanın içeriği nasıl olacak dersen de;
  • Bir parça havuç (rendelendikten sonra bıçakla ince ince doğranmış, mamanızda mutlaka olsun çok faydalıdır),
  • Bir parça kırmızı pancar,
  • İnce ince doğranmış yeşillikler (nane, roka, maydanoz, kıvırcık, semiz otu, dere otu, taze kekik vs. elinizde ne varsa),
  • Bir parça amasya elması,
  • Az miktarda muz içeriğinde doğal sindirim enzimleri vardır, vitaminleri mineralleri söylemiyorum bile, çok faydalıdır tabi ölçüyü kaçırmamak koşuluyla),
  • Bir çay kaşığı buğday ruşeymi (çok faydalı ve besin değeri oldukça yüksek olan bir besindir, mamanızda mutlaka olsun),
  • 2-3 adet arı poleni,
  • Çay kaşığının ucuyla spirulina
  • Bir adet kabuklu fındık yada badem (havanda dövülmüş),
  • Varsa hazır mama yoksa da Yumurta
bu şekilde olabilir.
Evet nerede kalmıştık, Amino asitteydik en son. Yine içerisinde bolca aminoasit içeren kuru maya kullanabilirsin aynı zamanda prebiyotiktir de. Aşağıya foruma zamanında açılmış olan kuru maya ile ilgili konunun linkini bırakırım.
Aminoasiti doğal yollarla nerelerden karşılayabileceğini söylediğime göre gelelim piyasadaki ürünlere. En basitinden Med Tollyamin Forte var. Ama ben bir aminoasit katkısı alacak olsam almazdım çünkü yetersiz. Çok daha güzel ürünler var piyasada örneğin Versele Laga Omniform ya da Vetasupra Depolife. İçeriğinde bolca aminoasit bulunduruyor. Aynı zamanda mineralde içeriyor yani üstte bahsettiğim mineral takviyelerinden birini almayıp burada hem aminoasit hem de mineral takviyesi olan Vetasupra Depolife alabilirsin..
Proteinler/Amino Asitler

Bunun haricinde bolca E vitamini barındıran ve faydaları say say bitmeyen buğday çimlendirmesi kullanabilirsin. Tüy dönemlerinde hiçbir katkı kullanmayıp sadece çimlendirme ile destekleyenleri biliyorum yetersiz kalır elbet ama çok faydası olduğu da aşikar. Yine forumda açılmış olan konuların linkini aşağıya bırakırım. Sadece buğday da değil maş fasulyesi vs. de çimlendirebilirsin. Versele Laga'nın böyle bir ürünü var içeriğinde birden fazla tohum var ben kullanmıştım zamanında tavsiye ederim.

Yakın zamanda Hamza hocanın açmış olduğu çok faydalı bir yazıyı da paylaşayım o da nasıl aşamalardan gidileceğini teker teker yazmış.

Umarım faydası olur. Geçmiş olsun.

Oyla 0
Merhaba,
Stresten olabilir tabi ki.
Stresten olma sebebi de hormonel sebeplerden olabiliyor.
Çinko eksikliği tüy yolmasına sebep olabiliyor.
Depomin veya türevi bir ürünü 3-4 günde bir kullanmanızı tavsiye ederim.
Depomin kullanacaksanız 100'lük suluğa 0.2 cc koyacaksınız.
Hemen geçmeyebilir 2-3 hafta sonra etkisini gösterebilir.
Düzeldikten sonra da ömür boyu haftada 1 kez mineral takviyesi yapmalısınız, bu tüy problemi olmayan kuşlar için de geçerli.
Ayrıca mantar kaynaklı olma ihtimaline karşı da tüy yolduğu bölgeye günde 1 defa Travazol krem sürebilirsiniz.
Geçmiş olsun.

Oyla 0
Geri