Sultan papağanı bakımıyla ilgili yardıma ihtiyacım var.

Tera Kiler

iyikus.com Üyesi
Sultan papağanım eve geleli 5 gün oldu, 2. sahibiyim yani başkasından aldım, elime geliyor, öpücük kondurmama izin veriyor başına, ağzımdan yemek alıyor, geldiğinden beri çıkarıyorum sıkılmasın diye, uyurken de korkmasın diye salondan odama götürüyorum. Yanlış mı yapıyorum lütfen söyleyin.

Doğanay Y. 

Yönetici
iyikus.com Yetkilisi
Merhaba, kuşunuz hayırlı olsun. Umarım bolca zaman geçirirsiniz hep beraber. Uyku durumlarında yaşam alanında kalması daha uygun olacaktır. Yetişkin kuşlarda pek gece korkusu görülmez. Bu nedenle kafesinin olduğu odada uyuması daha sağlıklı olacaktır.

Oyla 0

Tera Kiler

iyikus.com Üyesi
Merhaba, kuşunuz hayırlı olsun. Umarım bolca zaman geçirirsiniz hep beraber. Uyku durumlarında yaşam alanında kalması daha uygun olacaktır. Yetişkin kuşlarda pek gece korkusu görülmez. Bu nedenle kafesinin olduğu odada uyuması daha sağlıklı olacaktır.
Teşekkür ederim, babam geceleri namaza kalkıp salonda haber izliyor saat 2 ve 5 gibi salonda bırakırsam uykusunu düzgün bir şekilde alabilir mi?

Oyla 0

Doğanay Y. 

Yönetici
iyikus.com Yetkilisi
Kuşlar için düzenli bir uyku önemlidir. Genelde akşam 7-8 den sonra kuşlar uyku moduna geçmeye başlarlar ve aralıksız dinlenirler. Rahatsız edilmemesi tavsiye edilir fakat durum bu şekildeyse yapacak tek şey yer değişikliği olacaktır. Başka bir çözümü yok ne yazık ki :(

Oyla 0

Tera Kiler

iyikus.com Üyesi
Kuşlar için düzenli bir uyku önemlidir. Genelde akşam 7-8 den sonra kuşlar uyku moduna geçmeye başlarlar ve aralıksız dinlenirler. Rahatsız edilmemesi tavsiye edilir fakat durum bu şekildeyse yapacak tek şey yer değişikliği olacaktır. Başka bir çözümü yok ne yazık ki :(
Kuşumun üstünü örtüyordum fakat sevmiyor gibi, ne yapmalıyım? Örttüğüm an uykulu hâlinden eser kalmıyor. Üzerini örtmemeli miyim yoksa odama alışmasını mı sağlamalıyım? Nasıl odama alışmasını sağlayacağım? Ya da örtüye?

Son düzenleme:
Oyla 0

Doğanay Y. 

Yönetici
iyikus.com Yetkilisi
Odaya zamanla alışacaktır ama örtüyü tanıtmak gerekiyor. Gündüz saatlerde ya da uyuma saatine yaklaşmadan kafesin ufak bir kısmını kapatarak korkmaması gerektiğini anlamasını sağlamalısınız. Bir süre yine tıslayabilir ama azalacaktır zamanla.

Oyla 0

Tera Kiler

iyikus.com Üyesi
Odaya zamanla alışacaktır ama örtüyü tanıtmak gerekiyor. Gündüz saatlerde ya da uyuma saatine yaklaşmadan kafesin ufak bir kısmını kapatarak korkmaması gerektiğini anlamasını sağlamalısınız. Bir süre yine tıslayabilir ama azalacaktır zamanla.
Bir sorum daha var, kavrulmuş yer fıstığı yedirsem ne olur?

Oyla 0