Sultan papağanı çarpık bacak sendromu

Tuba seçil

Yeni Üye
Merhabalar. Papağanlarımın 2 yavrusu oldu fakat Yaklaşık 13 14 günlükken büyük yavruda çarpık bacak sendromunu farkettik. Hemen sünger tedavisi uyguladık ancak bacakları arkaya ters şekilde kaynadığı için süngeri çıkardık. Anne babası kusu beslemedi. Biz versele laga marka elle besleme maması alıp besliyoruz. Kus suan 24 günlük ancak hiç gelişim göstermiyor. Bazen yumurta sarısı ve cicibebe ile de mama yapıp veriyorum. Ektra neler önerebilirsiniz? Bu kus ayağa kalkamıyor ilerde kendi yemini kırabilir mi yada büyür mü? 24 günlük ancak hala 12 13 günlük gibi neredeyse .. bacaklar kendiliğinden düzelir mi güçlenir büyürse bir de? Tesekkürler şimdiden DA632389-577C-467A-A533-3A351B53D9C8.jpeg

Ekli dosyalar

• BB5B1BC1-3BC0-40EB-818E-8F5D8F9C3D44.jpeg
    BB5B1BC1-3BC0-40EB-818E-8F5D8F9C3D44.jpeg
    1.1 MB · Görüntüleme: 2
Ah kuzum nasil da tatlı. Ayakları ileri seviye dönük kalmış. Metal bilezikler var onlardan almanızı öneririm. Gelisimi iyi gitmemiş bu nedenle yaşam riski var. Tuylenmeden yuvadan çıkmasi hastaliklara açık kalabilir.

Oyla 0
:( üzüldüm ya. Büyümesine büyürde o ayakları kendi kendine düzelmez. Çarpık bacak kelepçesi takmak belki işe yarıyabilir zaten yapılcakta pek bişey yok gibi. Ayakları eklem yerlerinden geriye doğru dönmüş gibi görünüyor. Kelepçeyi eklem yerlerinin altından takın. Resimdeki gibi. Hatta kelepçe bulmaya uğraşmayın vakit kaybetmeyin yumuşak bir iple bağlayın ayaklarını.

Birde kuşun birkaç tane farklı açılardan resimlerini ekleyin iyice bakalım. Mesela kuşu düz bir şekilde yere koyup resim çekin.

Oyla 0
Merhaba, konuyu görmüştüm fakat damla ve ümit arkadaşlarım yeterli bilgiyi verdiğinden yazmadım. Kuş gelişimi yavaşladığı için bir ihtimal kayıpla sonuçlanabilir :(
Yavaştan kurumalar görülmeye başlamış. Ayak için bilezik takmak haricinde bir çaresi yok maalesef ve çok geç kalınmış. Toparlaması uzun sürebilir ya da o kadar vadesi yetmeyebilir.
Ayak bileğine uygun kelepçeleri alıp takmak gerekir. Bunu yaparken canı maalesef yanacaktır ve kızarmalar olacaktır. Şuan ki durumunun tam tersi yönde bileziklemeniz gerekiyor çünkü. Birde doğuştan gelen bir sakatlık gibi. Eğer öyle ise çözüm bulmak zor olacaktır. Sakat bir yavru olarak doğmuş. Mucize olmuş bile olabilir. Bu yüzden önce veterinere götürüp taktikleri yaptırmanızı öneririm.

Oyla 0