Sultan papağanı salyalı kusma

cockatielduman

iyikus.com Üyesi
Alalı yaklaşık 20 gün olan 2 aylık sultan papağanımın başında ve boynundaki tüylerde renksiz ve yapışkan bi sıvı olduğunu fark ettim. İnternette aratınca burun akıntısı olduğunu okudum ama daha önce yetiştirdiğim 2 sultan papağanında da görmemiştim böyle bi şey. Kafesini dün temizledim, yemesi içmesi de bugüne kadar iyiydi.

**Aşağıda yazdığım gibi sonradan kusma olduğunu fark ettim. Yardımcı olabilecek biri varsa sevinirim.
IMG-20200922-WA0015.jpgEğer soğuk algınlığıysa tedavisi için ne kullanabilirim?
IMG-20200922-WA0020.jpg

Son düzenleme:
Merhaba, dışkıları bir miktar kötü. Burun kanalları oldukça temiz görünüyor aslında. Bazen dediğiniz durum oluyor ama aşırı üşütmeler gözlemlendiğinde.

Oyla 0
Bir kaç gün probiyotik ve elektrolit destekli bir bakım yapınız. Maşallah çok tatlı. Ek olarak B vitamini ve yumurta maması takviyesi yapınız. Dışkı toparlarsa eğer bir ilaç kullanma gereği yok ama şu haliyle ilaç gerekebilir.

Oyla 0
az önce tekrar yapmış, kafa çevresi böyle ıslaktı. tedavi için bilgisi olan arkadaşlar yazarsa çok sevinirim

Ekli dosyalar

• Screenshot_2020-09-22-22-39-15-504_com.miui.gallery.jpg
    Screenshot_2020-09-22-22-39-15-504_com.miui.gallery.jpg
    808.9 KB · Görüntüleme: 23
  • Screenshot_2020-09-22-22-39-30-551_com.miui.gallery.jpg
    Screenshot_2020-09-22-22-39-30-551_com.miui.gallery.jpg
    416.2 KB · Görüntüleme: 20
Oyla 0
Aa şimdi daha iyi anladım. Kusuyor sanırım ve o kusmuğu :D
Üşütme ya da sindirim sorunlarında sık sık oluyor. Kursak mantarı olduğunda da yapabiliyor. Eğer veterinere götürme şansınız varsa götürün ve ilaç tedavisine başlayın

Oyla 0
Aa şimdi daha iyi anladım. Kusuyor sanırım ve o kusmuğu :D
Üşütme ya da sindirim sorunlarında sık sık oluyor. Kursak mantarı olduğunda da yapabiliyor. Eğer veterinere götürme şansınız varsa götürün ve ilaç tedavisine başlayın
daha önce arkadaşım da aramıştı ama kuşlardan anlayan bi veteriner bulamadık maalesef.
Alalı yaklaşık 20 gün olan 2 aylık sultan papağanımın başında ve boynundaki tüylerde renksiz ve yapışkan bi sıvı olduğunu fark ettim. İnternette aratınca burun akıntısı olduğunu okudum ama daha önce yetiştirdiğim 2 sultan papağanında da görmemiştim böyle bi şey. Kafesini dün temizledim, yemesi içmesi de bugüne kadar iyiydi. Ekli dosyayı görüntüle 7426Eğer soğuk algınlığıysa tedavisi için ne kullanabilirim?
Ekli dosyayı görüntüle 7427

Alalı yaklaşık 20 gün olan 2 aylık sultan papağanımın başında ve boynundaki tüylerde renksiz ve yapışkan bi sıvı olduğunu fark ettim. İnternette aratınca burun akıntısı olduğunu okudum ama daha önce yetiştirdiğim 2 sultan papağanında da görmemiştim böyle bi şey. Kafesini dün temizledim, yemesi içmesi de bugüne kadar iyiydi. Ekli dosyayı görüntüle 7426Eğer soğuk algınlığıysa tedavisi için ne kullanabilirim?
Ekli dosyayı görüntüle 7427
Ne yem yiyor ne başka bi şey. Bi veterinere sormam sonucu vitaform toz önerdi ancak bulunduğum yerde bulamadım. Tavsiye üzerine Avidiare damlattım suyuna. Sürekli su içiyor, içtiği gibi de kusuyor. Sesi kısıldı ötmeye çalışsa da çıkmıyor sesi:(

Oyla 0
Su içtikçe böyle kusuyor, seslenince canlanmaya çalışıyor ama sesi de çok kısılmış durumda. Önce birkaç damla Avidiare, bi müddet sonra da suyunu değiştirip Mikostatin damlattım. Gidip sorduğum 2 vet de anlamadılar lütfen tedaviyi bilen biri cevap yazsın

Ekli dosyalar

• Screenshot_2020-09-23-16-32-07-927_com.miui.videoplayer.jpg
    Screenshot_2020-09-23-16-32-07-927_com.miui.videoplayer.jpg
    654.2 KB · Görüntüleme: 14
Oyla 0
Kuşunuzun durumu maalesef bizim yapabileceğimizin çok çok üstünde. Veteriner kontrolü gereklidir. İlerlemiş bir sorunu söz konusu olmalı. Zehirlenme durumu söz konusu olabilir mi? son zamanlarda ne tüketti farklı olarak

Oyla 0
yemi, kumu, darısı, kalamar kemiği ve sofrada gelip yediği ekmekten farklı hiçbir şey tüketmedi. internette danıştığım bir vet vitaform önerdi ancak vet kliniklerinde bile bulamadım. kuşumu veterinere götürme imkanım da yok maalesef. kakası da bu şekilde şu an. sürekli su içiyor ancak bir şey yemiyor :(

Ekli dosyalar

• Screenshot_2020-09-23-18-41-38-942_com.miui.gallery.jpg
    Screenshot_2020-09-23-18-41-38-942_com.miui.gallery.jpg
    1 MB · Görüntüleme: 13
Oyla 0
Açık konuşacağım. Yem tüketimi yapmayan kuşlar eğer elle beslenmezse ölüyorlar. ÜZerine de hiçbir ilaç işe yaramaz, zayıf bünyesi kaldırmaz. Vitaform çok abartılmış bir ürün ve sizin kuşunuza bir faydası olmaz.
Bu kadar yoğun sıvı çıkartan bir kuş daha önce hiç denk gelmedim. Bu nedenle süreci bende takip edeceğim sizinle.
@Farukk @Ümit T.

Kusma nedenleri tüm kuşlarda benzer olduğu için inceleyiniz;

Oyla 0
Mantar yada koksidiyoz olabilir. Tam emin olamadım. Zaten mikostatin almışsınız. Önce bunu kullanın. Tam dolu suluğa 7-8 damla damlatın iyice karıştırın. İlaçlı suyu günde iki defa tazeleyin. Bu ilacın 3. günün akşamı eğer hiç bir düzelme belirtisi göremezseniz koksidiyoz için sulhamezathine alın. Daha sonra duruma göre yine yazarım. Bu arada vitaform bir işe yaramaz boşuna aramayın.

Oyla 0
Mantar yada koksidiyoz olabilir. Tam emin olamadım. Zaten mikostatin almışsınız. Önce bunu kullanın. Tam dolu suluğa 7-8 damla damlatın iyice karıştırın. İlaçlı suyu günde iki defa tazeleyin. Bu ilacın 3. günün akşamı eğer hiç bir düzelme belirtisi göremezseniz koksidiyoz için sulhamezathine alın. Daha sonra duruma göre yine yazarım. Bu arada vitaform bir işe yaramaz boşuna aramayın.
çok teşekkür ederim kullandıktan sonra buraya yazacağım

Son düzenleme:
Oyla 1