Sultan Papağanı uzun süre kuluçkada yatması

caneraslan

iyikus.com Üyesi
Merhaba, Bir çift sultan papağanım var. Yaklaşık 10 gün önce kuluçkaya geçti. 4 adet yumurtamız var şu an itibariyle, bu zamana kadar kuluçka süreleri bir erkek bir dişi gece gündüz belli süre aralıklarıyla kuluçkaya yatıyorlardı. Ancak dün itibariyle dişi kuşum gece gündüz kuluçkada 2 gündür çıkmadı. Bu durum kuş için bir sorun yaratır mı? Erkek olan arada çıkıp giriyor. Ancak dişi bu süreçte beslenmiyor diye düşünüyorum. Ne yapmalıyım yuvalığı açıp yem vermek mantıklı olur mu?

Merhaba, olması gereken bu şekilde aslında. Kuluçka süreci boyunca ağırlıklı olarak dişi kuş yatmalı. Erkek kuş besleyecektir dişi kuşu, zaman zamanda ihtiyaçlarını gidermek için kendisi çıkıp hızla giderip geri yuvaya dönecektir.

Oyla 0
2 gün gibi uzun bir süreçte dişi kuşun kuluçka da kalması sorun yaratmaz mı hocam? Yani ellemiyorum bu şekilde bırakıyorum o zaman. Çünkü çıkıp hiç yem veya su içmedi. Biraz da yumurtalara zarar vermesinden korkuyorum.

Oyla 0
Yuvayı sessizce açıp kontrol ediniz. Ara ara çıkıyor olması gerekir. 0 kalkış imkansız ve yumurta için elbette iyi olmayacaktır. Ara ara örneğin 1 saatte 5 dk çıkıp geri dönmesi beklenir.

Oyla 0