Sultan Papağanı Yardım

Mzafa

Forum Sakini
Arkadaşlar merhaba,
Lutino papağanım 2 gündür sesi kısıktı kızgınlaşma dönemi olduğu için çok ötüyor bu yüzden diye düşünmüştük, ama bugün videodaki hale geldi sebebi nedir sizce veterinerlik bir durum mevcut mu?
Biliyorsunuz 4 tane sultanım var bu yavru olanlardan 9 aylık bebek.

Merhaba boğazına birşey kaçmış gibi geldi bana
Ve canı yanıyor gibi hissettim umarım kötü bir durum yoktur gelişmelerden haberdar ediniz çok geçmiş olsun 🙏

2 saat önce veterinerden geldik hava vermiş, üst solunum yolu hastalığı olarak nitelendirdi, antibiyotik ve gerwitli bir karışım önerdi ama eve geldikten sonra da iyi olmadı, tekrar veterinerle iletişime geçtik, yoğun bakımda hava verilmesi gerektiğini söylediler, kendilerinde yer yokmuş, birazdan hayvan Hastanesi'ne götürücez, umarım kurtarabiliriz.

Durduk yere neden böyle kötüledi acaba. Çok üzücü hocam, başınız sağ olsun

Çok teşekkürler, bir anda olması hiçbir çare bırakmadı, bu sabah bu şekildeydi, sadece dün akşam sesi kısılmıştı o kadar. bu solunum sıkıntısı bulaşıcı mıdır peki ? Aynı kafeste kardeşi de vardı çünkü, en azından onu koruyabilelim, Virkon s ile çok iyi bir temizlik yaptık kafeste ama.

Genel anlamda düşük ihtimalli ancak önlem amaçlı bağışıklık kuvvetlendirici ürünlerin kullanımını biraz arttiriniz. Mümkünse sulugu yeni alınız

Başınız sağolsun 😔 çok üzüldüm kıyamam gerçekten canı yanıyor gibiydi
Durumu baya ilerlemiş demek ki size belli etmeden

Çok teşekkürler, bir anda olması hiçbir çare bırakmadı, bu sabah bu şekildeydi, sadece dün akşam sesi kısılmıştı o kadar. bu solunum sıkıntısı bulaşıcı mıdır peki ? Aynı kafeste kardeşi de vardı çünkü, en azından onu koruyabilelim, Virkon s ile çok iyi bir temizlik yaptık kafeste ama.

gerçekten ilginç bir durum olmuş , solunum yolu enfeksiyonları böyle bir anda öldürmez genelde :(

kontrol etmişsinizdir ama kuşların dışkılarında gözünüze çarpan bozulma var mı?

gerçekten ilginç bir durum olmuş , solunum yolu enfeksiyonları böyle bir anda öldürmez genelde :(

Öyle oldu maalesef hocam, hareketlerinde, yemesinde içmesinde, dışkısında, burun deliklerinde hiç bir problem yoktu, sadece sesi kısıktı bir gün önce, hemen ertesi sabah dünki attığım video gibi oldu, hatta veteriner iyi ki erken getirmişsiniz bile dedi ama akşamına daha da kötüleşti demek ki yoğun bakımda hava verilirken kaybetmişiz.

Bir kez benzer bir görüntü başıma geldiği için net olmamakla birlikte kriz geçirmiş veya geçirecek kuşlarda bu davranış olabiliyor. Sanki nefes alamıyor gibi, gergin ve kaskatı oluyorlar. Her ne kadar solunum gibi görünse de bazen tam olarak isimlendiremediğim inme durumu gibi bir durumları oluyor. Hiç denk geldiniz mi bilmem arkadaşlar ama bir ihtimal o örneklerden biri.

Bir kez benzer bir görüntü başıma geldiği için net olmamakla birlikte kriz geçirmiş veya geçirecek kuşlarda bu davranış olabiliyor. Sanki nefes alamıyor gibi, gergin ve kaskatı oluyorlar. Her ne kadar solunum gibi görünse de bazen tam olarak isimlendiremediğim inme durumu gibi bir durumları oluyor. Hiç denk geldiniz mi bilmem arkadaşlar ama bir ihtimal o örneklerden biri.
Ben denk geldim hocam, benim bundan önceki dişi kuşum o şekilde ölmüştü, 10 dakikanın içinde tüneğin üstünde duramadı çırpındı ve elimde öldü kaldı. Ama bu daha farklı bir durum bence 1 gün önce sadece ses kısıklığı belirtisi gösterdi ve ertesi gün gün içinde daha da kötüleşerek kaybettik maalesef hocam.

Solunum problemi yaşayan bir dişi ye ilaç tedavisi uygulandıktan sonra hafif bir hırıltı şikayeti vardı o ses gitti çok iyidi ve Doğanay hocaminda dediği gibi ferc inme inmiş gibi bir anda kötüleşti ve akşamina öldü 😕

Solunum problemi yaşayan bir dişi ye ilaç tedavisi uygulandıktan sonra hafif bir hırıltı şikayeti vardı o ses gitti çok iyidi ve Doğanay hocaminda dediği gibi ferc inme inmiş gibi bir anda kötüleşti ve akşamina öldü 😕
Sanırım solunum probleminde çok erken farketmek gerekiyor yoksa kurtarma şansı baya az, kötü bir tecrübe ile öğrenmiş oldum.