Sultan papağanı yavrusu

Gulsenakyildiz

Yeni Üye
1 yıldır eş sultan papağanlarım var 6 ay önce sorunsuz kuluçka ve büyütme dönemi sonrası 3 tane sağlıklı yavru büyüttüler kasım ayında tekrar çiftleştiler 4 tane daha yumurta verdiler ancak bu son 4 yumurtadan çıkan ilk yavruyu beslemedikleri için yavru öldü. 2.ve 3. Yumurtadan çıkan yavrular9ve 11 günlük sağlıklı anne baba besliyor. Son yumurtadan çıkan yavru şu an 1 haftalık anne baba 4 günlükken beslemeyi bıraktı beslemedikleri bir yana gördükleri yerde saldırıyorlar. 3 gündür mana ile besliyorum ancak hiç büyümüyor hala 4 günlük yavru kadar . Mama ev yapımı içinde irmik pirinç unu Mısır unu bebe bisküvisi ve elmalı hero baby bebek maması var. Anne babayı kuluçkada rahatsız etmedim zaten çok evciller sadece beslenme kontrolü yapmak için folluğu açtım. Anne ve babanın her çeşit taze meyve yumurta maması ile beslenmesine dikkat ediyorum. Sorum şu ki yavru neden hiç büyümüyor acaba bir hastalığı mı vardır yardımcı olabilirseniz sevinirim

Doğanay Y. 

Yönetici
iyikus.com Yetkilisi
Merhaba, kaybınız için üzüldüm. Umarım böyle bir durumla karşılaşmazsınız tekrardan. Gelişmesi için beslenmesi kadar yeterli ısıda önemlidir. Bunu sağlayabilirseniz gelişeceğini düşünüyorum. Birde mamaya iyi haşlanmış yumurta ekleyebilirsiniz.

Hiçbir besin annenin kursak sütü gibi olamayacağı gibi gelişimi doğal olarak daha yavaş ilerleyecektir.
:m7:

Oyla 0

Gulsenakyildiz

Yeni Üye
Merhaba, kaybınız için üzüldüm. Umarım böyle bir durumla karşılaşmazsınız tekrardan. Gelişmesi için beslenmesi kadar yeterli ısıda önemlidir. Bunu sağlayabilirseniz gelişeceğini düşünüyorum. Birde mamaya iyi haşlanmış yumurta ekleyebilirsiniz.

Hiçbir besin annenin kursak sütü gibi olamayacağı gibi gelişimi doğal olarak daha yavaş ilerleyecektir.
:m7:
Kalorifer yakınında sıcak tutuyorum. Demek ki kursak sütünden dolayı yavaş büyüyor. İlginize çok teşekkür ederim

Oyla 0

Doğanay Y. 

Yönetici
iyikus.com Yetkilisi
Ek olarak; Besledikten sonra ara ara yavruyu tekrar kabul etmesi için koymayı deneyin. Eğer sorun çıkarmazsa şansınıza. Yakın çevrenizde sizin gibi sultan yavrusu olan bir arkadaşınız varsa, o kuşların yuvalığında aynı durumu deneyebilirsiniz. Bir ihtimal bakıcılık yapabilir.

Durum bu arada çok zor. Umarım sağlıklı bir şekilde yetiştirebilirsiniz. Kolay gelsin

Oyla 0

Doğanay Y. 

Yönetici
iyikus.com Yetkilisi
Sultan Papağanı Yavrusu Elle Besleme Çizelgesi

Yumurtadan Çıkma Günü, Besleme Saati, Besleme Miktarı

1-4 Gün Her 2 saatte bir 1 – 2 cc

5-7 Gün Her 3 saatte bir 2 – 3 cc

8-14 Gün 7:00, 11:00, 15:00, 19:00, 23:00 4 – 6 cc

15-24 Gün 7:00, 12:00, 14:00, 23:00 7 – 10 cc

25-34 Gün 7:00, 17:00, 23:00 11 – 15 cc

35-44 Gün 12 Saatte bir ( 07:00 – 19:00) 12 – 16 cc