sultan papağanım dışkısını yiyor

emre6441

iyikus.com Üyesi
Öncelikle Merhaba, 3 hafta önce petshoptan Sultan sahiplendim. 3 Aylık olduğu söylendi, kuşun kanatlarını kesmişler uçmasın diye. Ortama ve bana alışmaya başladı çok nadir ötüyor, o da sultan papağanı sesi açtığımda sadece. Bir sorunum var dışkısını yiyor. Kafesin dibinde ızgara mevcut orada dışkıya ulaşamıyor. Fakat bazen tünekte kalanları yiyor ya da kafes dışında açıkken ben görmediğim zamanlarda didiklemiş oluyor dışkısını. Farkedip gagasından yapışanları almaya çalıştığımda kavga ediyoruz. İnternetten biraz araştırma yaptım K vitamini aldım haftada bir suluğuna onu damlatıyorum, kafesinde kalamar kemiği de mevcut. Neden yapıyor olabilir ve nasıl vazgeçirebilirim onu bu durumdan?

Umit. 

Yönetici
Moderatör
K vitaminiyle alakası yok durumun, onu kullanma. Kuşlarda vitamin mineral eksikliği olduğunda dışkısını yemeye yönelirler. Haftada iki kere sebzeli yeşillikli yumurta maması yapıp ver. Ve haftada bir kere kaliteli bir vitamin damlat suyuna yeterli. Kullanıcağın vitaminin içeriğinde mineralde olması önemli.

Oyla 0

Doğanay Y. 

Yönetici
iyikus.com Yetkilisi
Merhaba, bu sorun için sitemizde en az 2 konu mevcut. Sizin için linklerini bıraktım.

Oyla 0

emre6441

iyikus.com Üyesi
Merhaba, bu sorun için sitemizde en az 2 konu mevcut. Sizin için linklerini bıraktım.
Yazılanları okudum ve orada yazan her şeyi yapıyorum fakat 3 hafta geçmesine rağmen hala kafes dışındayken dışkı yaptığında yemeye meyilli

Oyla 0

emre6441

iyikus.com Üyesi
K vitaminiyle alakası yok durumun, onu kullanma. Kuşlarda vitamin mineral eksikliği olduğunda dışkısını yemeye yönelirler. Haftada iki kere sebzeli yeşillikli yumurta maması yapıp ver. Ve haftada bir kere kaliteli bir vitamin damlat suyuna yeterli. Kullanıcağın vitaminin içeriğinde mineralde olması önemli.
Önerebileğiniz vitamin nedir? Benim elimde Aniperia var bir de Betisol

Oyla 0

Doğanay Y. 

Yönetici
iyikus.com Yetkilisi
Unutturmak adına taban malzemeleri kullanılabilir ama ondan önce düzenli temizlik yapıp unutturabilirsiniz. Başka bir yolu yok maalesef üstte önerdiklerimiz haricinde.

Oyla 0

emre6441

iyikus.com Üyesi
Unutturmak adına taban malzemeleri kullanılabilir ama ondan önce düzenli temizlik yapıp unutturabilirsiniz. Başka bir yolu yok maalesef üstte önerdiklerimiz haricinde.
Düzenli temizlik yapıyorum ama dedigim gibi kafes dısında acıkken vs. Gormedigim zamanlarda yiyor. Olume kadar gider dedi bi yetistirici bilemiyorum insallah zamanla uzaklastırabilirim bu kotu alıskanlıktan

Oyla 0

Doğanay Y. 

Yönetici
iyikus.com Yetkilisi
Düzenli temizlik yapıyorum ama dedigim gibi kafes dısında acıkken vs. Gormedigim zamanlarda yiyor. Olume kadar gider dedi bi yetistirici bilemiyorum insallah zamanla uzaklastırabilirim bu kotu alıskanlıktan
O kadar büyük bir sorun değil aslına bakarsanız dışkı yemesi. Dediğimiz gibi bir şeylerin eksikliğinden kaynaklı yapıyor olma olasılığı güçlüyken, birde alışkanlıktan dolayı oynuyor da olabilir.

En sağlıklı yol yinede veterinere danışmak. O gerekli tetkikleri yapıp neden dışkı tükettiği hakkında genel bir bilgi verecektir. Şuan için dışkı yeme konusunda benim ekleyebileceğim ek bir şey yok ne yazık ki:(

Oyla 0

emre6441

iyikus.com Üyesi
O kadar büyük bir sorun değil aslına bakarsanız dışkı yemesi. Dediğimiz gibi bir şeylerin eksikliğinden kaynaklı yapıyor olma olasılığı güçlüyken, birde alışkanlıktan dolayı oynuyor da olabilir.

En sağlıklı yol yinede veterinere danışmak. O gerekli tetkikleri yapıp neden dışkı tükettiği hakkında genel bir bilgi verecektir. Şuan için dışkı yeme konusunda benim ekleyebileceğim ek bir şey yok ne yazık ki:(
Teşekkur ederim

Oyla 0

Elvis

iyikus.com Üyesi
Siz de dıskı bırkamayın. Ben sureklı sılıyorum tunege falan bulasınca. Bırakmıyorum hıc bır yerde pislik.

Oyla 0

emre6441

iyikus.com Üyesi
Siz de dıskı bırkamayın. Ben sureklı sılıyorum tunege falan bulasınca. Bırakmıyorum hıc bır yerde pislik.
Veteriner yardımıyla büyük ölçüde azalttık zaten bu durumu fakat benim papağanım özgürce yaşıyor kafes kapısı sürekli açık dışarda vakit geçiriyor genelde o yüzden dışarda yaptığı dışkılar bazen gözden kaçabiliyor; yoksa kafes temizliği iki günde bir kafes telleri,suluk,yemlik ve tünekler olmak şartıyla sirkeli suyla yapılıyor ve tünekler gün içinde hep siliniyor; benim buraya yazmamdaki asıl amaç bu alışkanlığın altında yatan nedeni öğrenmekti

Oyla 0

Doğanay Y. 

Yönetici
iyikus.com Yetkilisi
Merhaba, veteriner ne gibi bir yöntem izledi paylaşmak ister misiniz?

Oyla 0

emre6441

iyikus.com Üyesi
Merhaba, veteriner ne gibi bir yöntem izledi paylaşmak ister misiniz?
Tabii ki. Toz bir karışım verdi, kullandığım vitamin ve probiyotiğin içine( Veterinerden aldığım vitafort multi+diazyme 256) karıştırmamı söyledi ve 3 günde bir, bir yemek kaşığı kadar suya bir pirinç tanesi kadar karıştırıyorum bu ikisinden, gün içinde 8 saat tutuyorum suluğunda bu karışımı. Akşamına temiz suyla değiştiriyorum

Oyla 0