Sultan papağanım hakkında gözlemlediğim sorunlar için destek...

Merve Kıratlı

Yönetici
Moderatör
Arkadaşlar hepinize sağlıklı günler diliyorum. Yeni bebemle hepinizi selamlıyoruz :D Daha önce makale okumaktan başka bir bilgim olmayan sultan papağanım hakkında yardımlarınızı bekliyorum. Cana yakın, biraz tırsak -daha önce kafesini paylaştığı kuştan kalma-, sessiz sakin bi candır kendisi.

1. Öncelikle cinsiyeti ve yaşı hakkında yardımcı olabilir misiniz? Eğer fotoğraflar yetersiz gelirse, nasıl çekeceğimi söyleyin ekleme yaparım :)
2. Gagasında soyulmalar mevcut, forumda badem yağı ve susam yağının işe yaradığını okudum, alternatif olarak ne yapabilirim? Bu konu halledilmezse daha büyük problemler çıkacağını biliyorum :/
3. Kanadının birisinde hem kırık tüy, hem de sanırım kanlı tüy var. Evde çekmek çok mu riskli? Ankara-Mamak'ta sıkıntısız çeker diyebileceğiniz bir veteriner var mı? -kobay olarak kullandırmak istemiyorum, en ufak şeyden etkilenen canlılar çünkü.-
4. Bugün hem koltuğun üzerinde hemde az önce omzumda kanatlarını açtı ve çırpmaya başladı. Anlamı nedir?
5. Fotoğraf ve videolardan sağlık durumu hakkında söyleyebilecek şeyleriniz varsa paylaşırsanız sevinirim. Ekstradan yapmam gereken ne varsa yaparım.
6. Yıkanmayı bilmeyen bir pasaklı kendisi. Duşa götürüp az akan bir suyun altında yıkadığımda öylece durdu. Tam anlamıyla bir banyo yapmasını nasıl sağlayabilirim.
7.Islıklı müzikler dinliyoruz bir sorun olmaz değil mi?

Şimdiden çok teşekkür ederim...

Ekli dosyayı görüntüle 18606Ekli dosyayı görüntüle 18607Ekli dosyayı görüntüle 18610Ekli dosyayı görüntüle 18614Ekli dosyayı görüntüle 18615Ekli dosyayı görüntüle 18618Ekli dosyayı görüntüle 18619Ekli dosyayı görüntüle 18621

Moderatörün son düzenlenenleri:
1. Öncelikle cinsiyeti ve yaşı hakkında yardımcı olabilir misiniz? Eğer fotoğraflar yetersiz gelirse, nasıl çekeceğimi söyleyin ekleme yaparım :)
@Hosmanoglu buyrun. ?
2. Gagasında soyulmalar mevcut, forumda badem yağı ve susam yağının işe yaradığını okudum, alternatif olarak ne yapabilirim? Bu konu halledilmezse daha büyük problemler çıkacağını biliyorum :/
Gagası pek hoş görünmüyor. Veteriner desteği gerekebilir.
3. Kanadının birisinde hem kırık tüy, hem de sanırım kanlı tüy var. Evde çekmek çok mu riskli? Ankara-Mamak'ta sıkıntısız çeker diyebileceğiniz bir veteriner var mı? -kobay olarak kullandırmak istemiyorum, en ufak şeyden etkilenen canlılar çünkü.-
Çok riskli değil ama bilirkişinin yapması her zaman daha sağlıklı olur. Dikmen mahallesinde olan Uğur Pet Veteriner Kliniği değerlendirilebilir...
4. Bugün hem koltuğun üzerinde hemde az önce omzumda kanatlarını açtı ve çırpmaya başladı. Anlamı nedir?
Malum şu sıralar havalar çok sıcak onlarda bizim gibi bunalıyorlar bu sebepten dolayı kanatlarını açıyorlar. Çırpma için görmeden bir şey diyememekle beraber aniden korktuklarında yaptıklarını bu sebepten dolayı olma ihtimalini göz önünde bulundurabilirsin.
5. Fotoğraf ve videolardan sağlık durumu hakkında söyleyebilecek şeyleriniz varsa paylaşırsanız sevinirim. Ekstradan yapmam gereken ne varsa yaparım.
Maşallah çok tatlı. Gagası haricinde pek diyecek bir şey yok gibi. Vitamindir, probiyotikdir girmeyeceğim zaten biliyorsun bu tür takviyelerin çok önemli olduğunu. Birde şu sıralar b kompleks vit. verebilirsin... Ha birde sanki biraz kırgın gibi yada uykusu var...
6. Yıkanmayı bilmeyen bir pasaklı kendisi. Duşa götürüp az akan bir suyun altında yıkadığımda öylece durdu. Tam anlamıyla bir banyo yapmasını nasıl sağlayabilirim.
Fısfıslayabilirsin. Ya da bir banyoluğa yeşillik koyup ilgisini çekmesini sağlayabilirsin. İlaveten;
7.Islıklı müzikler dinliyoruz bir sorun olmaz değil mi?
Zannetmiyorum. Hatta benim bildiğim bir sultan papağanı ıslıklı müziklere bayılıyordu... ?

Son düzenleme:
Oyla 1
Kuşunuz çok genç. 6 ayını bulmamış. Bu yüzden kesin cinsiyet tahmini zor. Islığımsı, melodimsi ötüşler var mı? Yüzünde maskesi erkek, kanattaki benekler dişi olduğuna işaret. Benekler kanatlardan uca doğru yürümeye başlamış. Kuşunuz yüksek ihtimal erkek.

Gagası için veteriner desteği alabilirsiniz.

Kanat çekmek çok riskli değil fakat kan tüyü çekildiğinde kanama durdurmak için tampon gerekebilir. Tek seferde cımbız yardımıyla ya da el yordamıyla çekilebilir. Çekilen bölgeyi bir hafta boyunca günde bir defa batikonlayabilirsiniz.

Kanat hareketleri tamamen egzersiz. Farklı bir anlamı yok.

Kuşunuzun tüy diziminde hafif bozukluk var gibi görünüyor. Tembel galiba kuşunuz biraz. :)

Sevdiği bir oyuncak bulabilirsiniz banyo için.

İyi hobiler. :)

Oyla 1
@Hosmanoglu buyrun. ?

Gagası pek hoş görünmüyor. Veteriner desteği gerekebilir.

Çok riskli değil ama bilirkişinin yapması her zaman daha sağlıklı olur. Dikmen mahallesinde olan Uğur Pet Veteriner Kliniği değerlendirilebilir...

Malum şu sıralar havalar çok sıcak onlarda bizim gibi bunalıyorlar bu sebepten dolayı kanatlarını açıyorlar. Çırpma için görmeden bir şey diyememekle beraber aniden korktuklarında yaptıklarını bu sebepten dolayı olma ihtimalini göz önünde bulundurabilirsin.

Maşallah çok tatlı. Gagası haricinde pek diyecek bir şey yok gibi. Vitamindir, probiyotikdir girmeyeceğim zaten biliyorsun bu tür takviyelerin çok önemli olduğunu. Birde şu sıralar b kompleks vit. verebilirsin... Ha birde sanki biraz kırgın gibi yada uykusu var...

Fısfıslayabilirsin. Ya da bir banyoluğa yeşillik koyup ilgisini çekmesini sağlayabilirsin. İlaveten;

Zannetmiyorum. Hatta benim bildiğim bir sultan papağanı ıslıklı müziklere bayılıyordu... ?
Bütün kuşlara b vitamini başlamayı düşünüyordum. Teşekkürler. Muhabbetlere denedim girmedi suya ama birde tekken denerim. Tekrar teşekkür ederim ☺️

Oyla 0
Kuşunuz çok genç. 6 ayını bulmamış. Bu yüzden kesin cinsiyet tahmini zor. Islığımsı, melodimsi ötüşler var mı? Yüzünde maskesi erkek, kanattaki benekler dişi olduğuna işaret. Benekler kanatlardan uca doğru yürümeye başlamış. Kuşunuz yüksek ihtimal erkek.

Gagası için veteriner desteği alabilirsiniz.

Kanat çekmek çok riskli değil fakat kan tüyü çekildiğinde kanama durdurmak için tampon gerekebilir. Tek seferde cımbız yardımıyla ya da el yordamıyla çekilebilir. Çekilen bölgeyi bir hafta boyunca günde bir defa batikonlayabilirsiniz.

Kanat hareketleri tamamen egzersiz. Farklı bir anlamı yok.

Kuşunuzun tüy diziminde hafif bozukluk var gibi görünüyor. Tembel galiba kuşunuz biraz. :)

Sevdiği bir oyuncak bulabilirsiniz banyo için.

İyi hobiler. :)
1,5 senedir aldığım kişideydi ? şehir dışına gittiği için gönlüm el vermedi gitmesine ben aldım. Ötüşünü yakalarsam bir video paylaşacağım ☺️ tembelliğe gelince de uçmakta bile gözü yok o kadar söyleyeyim ama alışır zamanla. Teşekkür ederim

Oyla 0
Yaş konusunda fotoğraflar beni yanıltmış. Fotoğrafta çok küçük görünüyor. Şimdi tekrar baktığımda asıl bakmam gereken fotoya bakmadığımı farkettim.

Kuşun anne baba bilgisi var mı acaba? Nokta atışı yapma ihtimalimiz var cinsiyet konusunda. Ötüş videosu gelene kadar erkek olduğu kanaatindeyim.

1.5 senedir arkadaşınızda hiç ıslık vs. melodik ötüş yapmamış mı acaba?

Oyla 0
Yaş konusunda fotoğraflar beni yanıltmış. Fotoğrafta çok küçük görünüyor. Şimdi tekrar baktığımda asıl bakmam gereken fotoya bakmadığımı farkettim.

Kuşun anne baba bilgisi var mı acaba? Nokta atışı yapma ihtimalimiz var cinsiyet konusunda. Ötüş videosu gelene kadar erkek olduğu kanaatindeyim.

1.5 senedir arkadaşınızda hiç ıslık vs. melodik ötüş yapmamış mı acaba?
Islıklo müzikler açınca kısa kısa öterek karşılık veriyo.
Anne baba bilgi yok diye biliyorum ama yine de sorar öğrenirim.
15inden itibaren evdeyim eminim ötüşünü videoya alabilirim. Muhabbetler kadar kolay değil cinsiyet belirlemek biliyorum. Teşekkür ederim ilginiz için ☺️

Oyla 0
Birde unutmadan tavuğumun alındığından beri arka tırnaklarından biri yoeklemeyi unutmuşum. Tırnaklarının birleşim yerinde de dün biraz kızarıklık fark ettim

Oyla 0
Merhaba kuşlarınızın beslenme şekli nasıl acaba benim muhabbet kuşlarım 6-7 aylık hiç kilo almıyor gibi geliyor gözüme mamada veriyorum ama
Haftada 1 yumurta maması veriyorum içerisine probiyotik ekleyerek. Arada bir multivitaminli su veriyorum. Yiyebilecekleri meyve ve sebzelerden ara ara veriyorum. Daldarı veriyorum haftada 2 defa. Onun dışında artı bişey yapmıyorum

Oyla 0