Sultan papağanım ishal oldu

Durum
Üzgünüz bu konu cevaplar için kapatılmıştır...

Ayşe D.

iyikus.com Üyesi
Merhaba arkadaşlar biz yaklaşık 25 gün once bir sultan papağanı aldık ve sultan papağanım 2-3 gündür ishal. İshal olduğu ilk gün pirinç veya patates haşlaması vermedim diğer gün geçecek mi diye baktım ama 2 gündür geçmiyor patates haşlaması ve pirinç verdim ama pek yemedi verdiğim yiyeceklerden korkuyor sadece yumurta yiyor ne yapmalıyım bide arada sırada kuyruğunu kırıyor şimdiye kadar 1-2 kere kırdı şimdi eve geldim baktım yine kırmış stresten mi kırıyor dışarı cikariyodum önceden ama ishal olduktan sonra dışarı çıkarmadım ishal olduğunda dışarı çıkarmayın yazıyordu internette kuşum hareketli ama öncekine göre biraz keyifsiz gibi ne yapmaliyim kuşumun iyileşmesi için

Atilla Algansoy

Veteran
Kafes altındaki kağıdı kafesin dışına alıp tam tepeden kağıdın tamamını görecek şekilde tekrar resim atarmısınız.

Oyla 0

Atilla Algansoy

Veteran
Kuşun genel kondisyonu şimdilik iyi görünüyor ama ishale sebep olan hastalığı çözmek lazım.
Dışkıladığı kağıdı tepeden tam alacak şekilde çekip yükler misiniz?

Oyla 0

Ayşe D.

iyikus.com Üyesi
Oyla 0

Atilla Algansoy

Veteran
Kuşunuzda Koksidiyoz ile birlikte bakteriyel enfeksiyon seyrediyor olabilir.(bakteriyel enfeksiyon durumunun varlığı koksidiyoz tedavisinden sonra belli olacak)
Almanız gereken ilaç Baycox veya Netcox.
Öncelikle daha tehlikeli olan koksidiyozu halletmek gerekiyor.
Ondan sonra dışkının durumuna göre antibakteriyel ilaç verilebilir veya netcox sonrası gerek kalmayabilir.
Şu an koksidiyozun yoğun görüldüğü bir mevsime girdik.
Koksidiyoz helledilmez ise yakın süreçte kuşta iştahsızlık, depresif ruh hali, kanlı ishale doğru giden bir süreç olur.(ki hali hazırda bağırsakta kılcal kanamalar mevcut)
Şimdi neşesi yerindeyken, iştahı açıkken koksidiyozu halletmek lazım.
Diğer türlü tedavi olmaz ise iştahı kesilir bu durumda da el beslemesi yapmanız gerekir ki, o da yorucu bir süreç.
netcox 2.5 veya baycox 2.5 edinin hızlıca.Yarın öğleden önce başlarsanız tedaviye iyi olur.

Oyla 0

Ayşe D.

iyikus.com Üyesi
Kuşunuzda Koksidiyoz ile birlikte bakteriyel enfeksiyon seyrediyor olabilir.(bakteriyel enfeksiyon durumun un varlığı koksidiyoz tedavisinden sonra belli olacak)
Almanız gereken ilaç Baycox veya Netcox.
Öncelikle daha tehlikeli olan koksidiyozu halletmek gerekiyor.
Ondan sonra dışkının durumuna göre antibakteriyel ilaç verilebilir veya netcox sonrası gerek kalmayabilir.
Şu an koksidiyozun yoğun görüldüğü bir mevsime girdik.
Koksidiyoz helledilmez ise yakın süreçte kuşta iştahsızlık, depresif ruh hali, kanlı ishale doğru giden bir süreç olur.(ki hali hazırda kılcal kanamalar mevcut)
Şimdi neşesi yerindeyken, iştahı açıkken koksidiyozu halletmek lazım.
Diğer türlü tedavi olmaz ise iştahı kesilir bu durumda da el beslemesi yapmanı gerekir ki, o da yorucu bir süreç.
netcox 2.5 veya baycox 2.5 edinin hızlıca.Yarın öğleden önce başlarsanız tedaviye iyi olur.
Kuşum %100 dediğiniz hastaligimi mi geciriyor dediğimi yanlış anlamayın lütfen sadece eğer o hastalığı gecirmiyorsa boş yere ilaç vermemek için soruyorum yoksa kuşum hastaysa eğer hemen tedaviye başlamak isterim

Oyla 0

Atilla Algansoy

Veteran
Benim kuşum bu şekilde dışkılama yapsaydı ben bu tedaviyi uygulardım.
Yan etkisi olan bir ilaç değil.
Bu dışkı kendi kendine düzelmez.

Oyla 0

Atilla Algansoy

Veteran
Dediğiniz ilaçları petshop da bulabilir miyim
Bulamazsınız.
Bulunduğunuz ildeki veteriner ecza depolarından ya da veterinerlerden bulabilirsiniz.
Veteriner ecza depolarını araştırın. Netcox'u daha kolay bulursunuz ama ikisini de sorun tabi.
Bulamazsanız üreticiye sorun ilinizde nereye vermişler,öğrenin.

Oyla 0

Ayşe D.

iyikus.com Üyesi
Bulamazsınız.
Bulunduğunuz ildeki veteriner ecza depolarından ya da veterinerlerden bulabilirsiniz.
Veteriner ecza depolarını araştırın. Netcox'u daha kolay bulursunuz ama ikisini de sorun tabi.
Tamam sağ olun

Oyla 0

Ayşe D.

iyikus.com Üyesi
Bulamazsınız.
Kusura bakmayın çok soru sordum ama veteriner ecza deposu derken eczaneden mi bahsettiniz önceden hiç böyle bir durumla karşılaşmadığım için pek bilgim yok da

Oyla 0
Durum
Üzgünüz bu konu cevaplar için kapatılmıştır...