Sultan papağanım karanlıktan mı korkuyor?

Tera Kiler

iyikus.com Üyesi
Papağanımı uyusun, geceleri babam kalkıp utandırmasın diye normalde durduğu salondan odama götürüyorum. Işık açıkken mutlu, esniyor, kabarıyor, uyukluyor, ışığı kapattım mı uykusu kaçıyor, öylece duruyor ya da hafif hareket ediyor. Örtü örtüyorum tıslıyor. Kaldırıyorum uyumuyor, örtüyorum bu seferde örtüye tıslıyor. Sabah örtüyü kaldırdığımda aynı yerde oluyor. Uyumayıp örtüyü izlediğinden korktuğum için örtemiyorum da. Işığı açınca uykulu, kapatınca uykusu kaçıyor. Acaba karanlıktan mı korkuyor? Neler oluyor bilmiyorum, uykusuz kalacak diye ödüm kopuyor. Lütfen yardım edin...

Alıştıra alıştıra nesneleri kullanmalısınız. Hem oda değişikliği, hemde örtü onu strese sokuyor. Örtü neden örtme ihtiyacı duyuyorsunuz? Işığı kapatmadan tünekte olduğundan emin olun ve ışığı kapatın. Kuşlar geceleri de belli oranda gördüğü için uyuyabileceği alanı ayarlıyordur. Her kuş uyku sonrası ışık açma durumunda sanki gündüz oldu sanıp hareketleniyor. Uykusuz kalan kuş gün içinde aktifliği azalıyor ve uyuyor modda zaman geçiriyor. O şekilde uykulu olup olmadığını anlayabilirsiniz.

Oyla 0
Alıştıra alıştıra nesneleri kullanmalısınız. Hem oda değişikliği, hemde örtü onu strese sokuyor. Örtü neden örtme ihtiyacı duyuyorsunuz? Işığı kapatmadan tünekte olduğundan emin olun ve ışığı kapatın. Kuşlar geceleri de belli oranda gördüğü için uyuyabileceği alanı ayarlıyordur. Her kuş uyku sonrası ışık açma durumunda sanki gündüz oldu sanıp hareketleniyor. Uykusuz kalan kuş gün içinde aktifliği azalıyor ve uyuyor modda zaman geçiriyor. O şekilde uykulu olup olmadığını anlayabilirsiniz.
Okuduğum bir yerde papağanlara lider olduğumuzu göstermemiz gerektiği yazıyordu. O yüzden örtüyordum.

Oyla 0
hmm anladım. Kuşunuza göre davranmalısınız. Rahatsız oluyorsa eğer yapılmamalıdır. Bu durum kimi kuşu strese sokuyor ve size karşı güvenini zedeliyor.

Oyla 0