Sultan Papağanım titriyor, uyukluyor

NisaO

iyikus.com Üyesi
İki gün önce petshoptan 3 aylık olduğunu söylediği evcil olmayan bir sultan papağanı aldım. Eve geldiğinden beri bazen arttırıp bazen azaltarak titriyor, dışkısı bazen sıvıyla karışık çıkıyor ve özellikle gündüzleri uyukluyor. Akşam üstü ve akşamları biraz daha hareketli. Zaten elim iyice yaklaştığında tıslıyor (rahatsız olduğundan yapmıyorum) ama konuştuğumda falan ilgiyle dinliyor. Yanlışlıkla elim kafesin dışındayken dal darı yediğini fark ettim. Bu titremesi vs yeni geldiği için normal bir şey mi yoksa bu konuda bir şey yapmalı mıyım? Hemen birkaç şey daha eklemek aklıma geldi. Gagasını gıcırdatıp duruyor. Bunu mutlu olduğunda yaptığını okudum ama bence şu an mutlu değil çünkü henüz alışma sürecinde. Bir de ben şu an bunları yazıyorken karşımda uyuklayıp bir yansan gagasını havaya kaldırarak ve ağzını açarak kursak temizleme hareketi yapıyor. Muhabbet kuşunda yeni geldiyse 1-2 gün normal diye yazılmış bir yazıda ama bu muhabbet değil ve yarın 3. günü olacak

Son düzenleme:
Muhabbet kuşlarıyla benzer birçok davranış ve psikolojik süreçleri vardır.

Aşağıda ki konuları inceleyin isterseniz. Ayrıca dışkı görseli ve kısa bir video palaşabilirsiniz.

Thread 'Sultan Papağanı Davranışlarının Yorumlaması'

Burada da birçok bilgiye erişebilirsiniz

Oyla 0
H
Muhabbet kuşlarıyla benzer birçok davranış ve psikolojik süreçleri vardır.

Aşağıda ki konuları inceleyin isterseniz. Ayrıca dışkı görseli ve kısa bir video palaşabilirsiniz.

Thread 'Sultan Papağanı Davranışlarının Yorumlaması'

Burada da birçok bilgiye erişebilirsiniz

Neredeyse hepsini okumuştum ama kaçırdığım var mı diye tekrar baktım, çok yararlı yazılar. Oradan okuduklarıma göre gaga gıcırdatmasının mutluluk olduğunu öğrendim ama mutlu olduğuna şüpheliyim. Yeni gelen kuşta stresten dolayı titreme olmasının normal olduğunu da biliyorum ama bu aynı zamanda arada ishal dışkı yapıyor ve uyukluyor. Yeni olduğu için bunlar normal mi yoksa yeni olsa bile uyuklama+ishal+ titreme normal değil mi bilmiyorum. Ekte dışkısını paylaşıyorum

Ekli dosyalar

• B863FF23-E44D-455D-9683-89EEEE30EA94.jpeg
    B863FF23-E44D-455D-9683-89EEEE30EA94.jpeg
    606 KB · Görüntüleme: 18
Oyla 0
Eve yeni gelen kuşlar, konusunda da belirttiğim gibi. İlk haftalar normal sayılabilecek durumlar arasında ishal ve durgunluk gibi durumlar.

Fakat sizinkisinin durumu bakteriyel kökenli gibi. Normal bir dışkı değil. Yeşillik gibi besinler sıkça verdiniz mi son zamanlarda?

Ayrıca, kuşunuzun kısa bir videosunu yükler misiniz

Oyla 0
Eve yeni gelen kuşlar, konusunda da belirttiğim gibi. İlk haftalar normal sayılabilecek durumlar arasında ishal ve durgunluk gibi durumlar.

Fakat sizinkisinin durumu bakteriyel kökenli gibi. Normal bir dışkı değil. Yeşillik gibi besinler sıkça verdiniz mi son zamanlarda?

Ayrıca, kuşunuzun kısa bir videosunu yükler misiniz

Henüz iki günlük, ben yeşillik vermedim. Sadece dal darı ve aldığım sırada yemliğinde olan yemi yedi ama yemi çok sevmiyor bence. Dalı uzattığımda yese de yemi çok yediğini görmedim, birkaç kez yedi

Oyla 0
merhaba, maşallah çok tatlı. Gaga gıcırdatması mutluluğun yanı sıra stres, kaygı durumlarında daha çok gözlemlenir. Aynı zamanda iyot eksikliği de bu hareketi bol yapmalarına neden olur.

Oyla 0
kuşunuzun dışkısı kötü duruyor ancak anladığim kadarıyla enfeksiyon henüz çok ilerlememiş. devam ederse yarın veterinere danışmanızı öneririm

Oyla 0
kuşunuzun dışkısı kötü duruyor ancak anladığim kadarıyla enfeksiyon henüz çok ilerlememiş. devam ederse yarın veterinere danışmanızı öneririm
Aynı bölgeye hareket etmediğinden birkaç defa dışkı yaptı, o yüzden böyle görünüyor olabilir mi? Oradaki üçüncü, küçük olan dışkı son yaptığı dışkıydı ve üstüne başka dışkı yapmadı. Şu an bulunduğum yer ilçe ve yakında düzgün bir veteriner hekimi yok, pazartesi günü götürsem geç mi olur?

Son düzenleme:
Oyla 0
merhaba, maşallah çok tatlı. Gaga gıcırdatması mutluluğun yanı sıra stres, kaygı durumlarında daha çok gözlemlenir. Aynı zamanda iyot eksikliği de bu hareketi bol yapmalarına neden olur.
Çok teşekkür ederim. Eve gittiğim ilk an kaya tuzuyla ihtiyacını karşılayacağım

Oyla 0
Aynı bölgeye hareket etmediğinden birkaç defa dışkı yaptı, o yüzden böyle görünüyor olabilir mi? Oradaki üçüncü, küçük olan dışkı son yaptığı dışkıydı. Şu an bulunduğum yer ilçe ve veteriner hekimi yok, pazartesi günü götürsem geç mi olur?

pazartesiye kadar çok sorun olacağını sanmam. devam ederse yarın eczaneden diafuryl ya da ercefuryl alıp sabah/akşam enjektörle ağzına birer damla verin. ilacı kullanmadan önce çalkalayın. pazartesiye geçmezse kanatlıdan anlayan bir hekime götürmeniz iyi olur

Oyla 0
pazartesiye kadar çok sorun olacağını sanmam. devam ederse yarın eczaneden diafuryl ya da ercefuryl alıp sabah/akşam enjektörle ağzına birer damla verin. ilacı kullanmadan önce çalkalayın. pazartesiye geçmezse kanatlıdan anlayan bir hekime götürmeniz iyi olur
Henüz yabani ve bu enjektörle ağzına verme çabam büyük ihtimalle güvenini kaybetmeme sebep olacak ama benden nefret etmemesi sağlığından daha önemli değil. Teşekkür ederim yardımlarınız için

Oyla 0
Henüz yabani ve bu enjektörle ağzına verme çabam büyük ihtimalle güvenini kaybetmeme sebep olacak ama benden nefret etmemesi sağlığından daha önemli değil. Teşekkür ederim yardımlarınız için

bu ilaç pek tedavi etmez fazla birşey beklemeyin, bağırsaklardaki toksisite ve bakteriyi biraz azaltır. ince insülin enjektörü alın kullanımı kolaydır

Oyla 0
Nisa hanım kuşa biraz zaman verin birşeyi yok kuşun. Ben ortada bir sorun göremedim. Dışkısı kötü değil. Bir iki haftaya daha iyi olucaktır. İlaç yada herhangi bir ürün kullanmaya gerek yok. Heleki ağızdan damlatmayın bu süreci kötü etkiler alışamaz kuş. Ben tuz falanda önermiyorum. Sadece zamana ihtiyacı var kuşun ;)

Oyla 0
Nisa hanım kaya tuzu değil. Tuz kayası, himalaya gerekiyor. Detaylı incelemenizi öneririm o konuları. Aman yanlış anlaşılmasın çünkü tuz durumu hassas.

Oyla 0
Nisa hanım kuşa biraz zaman verin birşeyi yok kuşun. Ben ortada bir sorun göremedim. Dışkısı kötü değil. Bir iki haftaya daha iyi olucaktır. İlaç yada herhangi bir ürün kullanmaya gerek yok. Heleki ağızdan damlatmayın bu süreci kötü etkiler alışamaz kuş. Ben tuz falanda önermiyorum. Sadece zamana ihtiyacı var kuşun ;)
Bana da sürecini kötü etkiler gibi gelmişti.. Anlıyorum. Normalde hiçbir kuşumda böyle bir süreç yaşamadığım için endişeliyim. Tabii, bazen ishaller oldu ama alışkın olduğum için endişelenmedim. Vitamin takviyesi yaptım ve geçti ama bunun ishali biraz daha fazla geldi gözüme, belki de en son kanarya gibi küçük bir canlı beslediğim için gözüm küçüğe alıştı. Titreme, uyuklama gibi hareketler de yapınca endişem arttı. İlginiz için teşekkür ederim, bozuk moralime su serpti

Oyla 0