Sultan Papağanım yem yemiyor

Berfin M.

iyikus.com Üyesi
Merhaba ayrıca konu açarsam papağan sahipleri yardım edebilir diye düşündüm.Papağanımın tahlil sonucunda mantar ve koliform bakteri çıkmıştı.Gentamisin tedavisi sonrası amphotericin b tedavisini uyguladım.Papağanım 1.5 aydır iştahsız.Elle besleme yapmama rağmen kilo verdiğini gözlemliyorum.96 grdan 1.5 ayda 84-85 gr a düştü.Çok sevdiği atıştırmalıkları bile yemiyor.5 yaşını geçkin bir erkek kuş.Muhabbet kuşlarımın iyileştiğine sevinemedim onu böyle görünce.Dışkısı da toparlanmadı henüz.Elimdeki mama da bitti.Tekrar sipariş verirsem muhtemelen haftasonu sebebiyle haftayı bulacak.Ne yapacağımı bilemedim.Yardımcı olursanız çok sevinirim.Çok sakin fazla hareketli olmayan bir kuştu geldiğinden beri evde sadece babama tepki veriyor onun ayak sesini duysun hemen neşeleniyor babama bile az tepki vermeye başladı.Şimdiden teşekkür ediyorum

Ekli dosyalar

• image.jpg
    image.jpg
    1.4 MB · Görüntüleme: 8
  • image.jpg
    image.jpg
    769.5 KB · Görüntüleme: 8

Berfin M.

iyikus.com Üyesi
Poponun arkasında kuyruk kısmında kemik dokusu var mı tam o kısımda sertlik var kemiğe benziyor gibi.Yoksa başka bir şey mi Sindirimle alakalı bir sertlik değildir değil mi çok sert bir doku yoksa hiç dışkılayamazdı gibi düşünüyorum kafam çok karıştı. @neanderthalensis

Oyla 0

Doğanay Y. 

Yönetici
iyikus.com Yetkilisi
sanki bir miktar üşütmesi var gibi. Fazlası yok bana göre :)
Çatallı bir doku olması lazım, bazı kuşlarda belirgin olabiliyor. Dışkısı bir miktar kötü görünüyor. İç parazit ilacı var mı elinizde? Sitraks, nilverm gibi. Sanki onunla bile toparlayabilecek bir dışkı izlenimi verdi bana. Ek olarak probiyotik ve elektrolit kullanımı gerekiyor.

Oyla 0

Berfin M.

iyikus.com Üyesi
sanki bir miktar üşütmesi var gibi. Fazlası yok bana göre :)
Çatallı bir doku olması lazım, bazı kuşlarda belirgin olabiliyor. Dışkısı bir miktar kötü görünüyor. İç parazit ilacı var mı elinizde? Sitraks, nilverm gibi. Sanki onunla bile toparlayabilecek bir dışkı izlenimi verdi bana. Ek olarak probiyotik ve elektrolit kullanımı gerekiyor.
Oh çok rahatladım elimde yok şuan tedavi sonu alacaktım edineceğim hemen.Demek ki titremesi ondandı.Birkaç gündür soğuktu evimizdeyem yemeyip kilo verince çok korktum.Elektrolit olarak ne verebilirim.Med tolyamin forte var elimde bir de izotonik 0.9 serum var.Electrobac var.Ne ölçüde ne kadr vereyim.Sıcak tutmak için kafesi sarayım mı sizce.

Oyla 0

Doğanay Y. 

Yönetici
iyikus.com Yetkilisi
Sarmaya gerek yok kafesi ancak kafesin yarısı çok karanlık olmayacak şekilde örtülebilir. Elektrolit olarak eczaneden ge-oral alınabilir ya da kendiniz yapabilirsiniz.
Tolyamin forte 5 saatten fazla kalmaması şartıyla 8 damlaya kadar verilebilir.

Oyla 0

Berfin M.

iyikus.com Üyesi
Sarmaya gerek yok kafesi ancak kafesin yarısı çok karanlık olmayacak şekilde örtülebilir. Elektrolit olarak eczaneden ge-oral alınabilir ya da kendiniz yapabilirsiniz.
çok teşekkür ederim allah razı olsun bin kez dediklerinizi yapacağım

Oyla 0

Berfin M.

iyikus.com Üyesi
Şuan ayrı bir kafese aldım onu eski kafesine.Med Tolyamini içti.Yemini yemeye başladı.Açık renk penyemsi örtüyle bir kısmını örtüp hava akımına maruz kalmadığından emin olduğum daha sıcak bir yere koydum.Eski yerinden daha sıcak diyeyim.Gaga gıcırdatmaya tepki vermeye başladı bize.Şuan halinden memnun galiba.Tekrardan teşekkür ederim.Yarın sabahta dediklerinizi alacağım :) @Doğanay Y.

Oyla 0

Berfin M.

iyikus.com Üyesi
Sitraks şurup şuan piyasada yok demiş eczacimiz Ge oral edindim yanında andazol vermiş eczacı.Titremesi çok olunca kafesin üstüne kalın bir bez koyup ufak su torbası koydum onun altına durmaya başladı rahatladı.Şuan kesildi titremesi Ankara'da en üst katta kuzey cephe olunca ısınamadı gitti ev :( Şuan allahtan iyi ısımız elektrikli ufo da var.Ben bu iki ilacı ne şekilde verebilirim.Andazol da olur mu.Cem Memur hocayı aradım Augumentin kullanın sabah akşam 3 damla dedi 7 gün boyunca.Sizin dediklerinizi yapınca yem yemeye başladı.Hatta eskisi gibi tepki vermeye başladı.Dışkısında düzelme de mevcut.Bize kilo alsın diye mama tarifi vermişlerdi mısır nişastalu yumurtali hiç iyi gelmedi ekstra o da :( (Şuan sadece yem yiyor) bir iki gün atamadı hayvan hatta.Mamalar birikme yapar mı yapmaz değil mi dışkılıyor çünkü kabiz değil.Dışkıda bazen sarılıklar görüyorum 4 5 gün önce yediği bie şeydi şuan yeşil dışkı.Ge oral ve andazolu suya mı karıştıracağım. @Doğanay Y.

Ekli dosyalar

• 16403663398644583331997255385222.jpg
    16403663398644583331997255385222.jpg
    845.2 KB · Görüntüleme: 1
  • 16403667529212754021873790493200.jpg
    16403667529212754021873790493200.jpg
    521.2 KB · Görüntüleme: 1
Oyla 0

Doğanay Y. 

Yönetici
iyikus.com Yetkilisi
Andazol ise iç parazit için vermiş belli ki. Pek işlevsel bir ürün değil gibi kuşlarda. Bu nedenle kullanılacaksa tam dolu suluğa 5 damla civarı 2-3 gün peş peşe kullanılması öneriliyor.

Oyla 0

Berfin M.

iyikus.com Üyesi
Andazol ise iç parazit için vermiş belli ki. Pek işlevsel bir ürün değil gibi kuşlarda. Bu nedenle kullanılacaksa tam dolu suluğa 5 damla civarı 2-3 gün peş peşe kullanılması öneriliyor.
çok teşekkür ederim deneyeceğim çokkteşeklür ederm şimdiden yem yemeye başladı baya mutlu şuan :)

Oyla 0