Sultan papağanım yem yemiyor

rotlive98

iyikus.com Üyesi
Merhabalar herkese. Benim 3 aylık bir sultan papağanım var. Birkaç gün öncesinde sabah kafesine ilk kez kum koydum. Koyduğum kum taneleri iri ve çakıl boyutunda taşlardan oluşuyordu, sultanlar bundan yer diyerek verdiler. Kuşum pek fazla almadı bu kumdan ama 1 saat içerisinde birden kötüleşti. Hareketsiz durmaya ve yem yememeye başladı. Yemi ağzına alıp geri düşürüyor, atıyor. Akşama kadar hiçbir şey yemedi. Akşam saatlerinde biraz kustu ve sonra yine yemeye başladı. İyileşti sandım ama ertesi gün yine aynı şekilde davranmaya başladı. Akşama kadar hiçbir şey yemiyor gözlerini kısıp kambur şekilde bekliyor. Akşam olduğunda birden yemeye başlıyor ama yedikten sonra da yine ızdırap dolu bakıyor. Verdiğim kum sert ve sivri çakıl parçaları gibiydi, bu parçaların kursağını tahriş ettiğinden şüpheleniyorum. Kuşumun dışkısında da bi takım bozukluklar oldu, kaka kısmı olması gerekenden açık fıstık yeşili bir renkte ve dışkı kuru. Veterinere götürdüm ama bişey yapmadılar dekstroz verip yolladılar. Kuş 4 gündür bu vaziyette. Aşırı kötü durmuyor kendini düzeltmeye bakımını yapmaya çalışıyor. Ara ara canlanıp ötmeye başlıyor ama sonra yine aynı. Ne yapacağım nasıl tedavi edebilirim bu kuşu? Lütfen yol gösterin. Yardımlarınızı bekliyorum, teşekkür ederim.

Doğanay Y. 

Yönetici
iyikus.com Yetkilisi
Merhaba, kum markanız nedir acaba? ya da varsa bir fotoğrafını ekler misiniz?
Ayrıca kuştan ve dışkıdanda fotoğraf paylaşırsanız sevinirim.
Bazı durumlarda dediğiniz gibi kursak hafif zedelenmiş olabilir. Çok kum tükettiklerinde ya da bilinçsiz yediğinde bu gibi sorunlar olabiliyor. Öncelikli olarak kumu çıkartmanızı öneririm. Böyle durumlarda ilaç kullanmak doğru olmayacağından, sevdiği tohumları önüne sunmanız süreci kolaylaştıracaktır. Örneğin dal darı, yulaf gibi. Birde veterinerin verdiği ürün kullanılmalıdır. Bunun haricinde sizin yapabileceğiniz pek bir şey kalmıyor :(
Sindirim sistemi düzenleyici ürünler kullanılabilir. Probiyotik gibi.

Oyla 0

rotlive98

iyikus.com Üyesi
Merhabalar yanıtınız için teşekkür ederim. Aşağıda kuşumu ve bahsettiğim kuru ve açık renkli dışkıdan bir örnek koydum. Maalesef kumun fotoğrafı yok, zaten direkt ilk gün kumu aldık ve olduğu gibi attık ama markası fizzy diye bir markaydı ve çok büyük ve taneliydi. Aminosol kullanıyorum veteriner öyle dedi. Biraz daha iyileşme gösterdi bugün. Ama hala biraz tatsız. Zannediyorum dışkı durumundan kaynaklı bu hali de. Aspur vermiştim 2 gün önce acaba onun bir etkisi var mıdır?

Ekli dosyalar

• IMG-20200319-WA0000.jpeg
    IMG-20200319-WA0000.jpeg
    618.6 KB · Görüntüleme: 14
  • IMG-20200319-WA0002.jpeg
    IMG-20200319-WA0002.jpeg
    305.6 KB · Görüntüleme: 15
Oyla 0

Doğanay Y. 

Yönetici
iyikus.com Yetkilisi
Dışkıda korkulacak bir durum yok bence. Kısa sürede eski rengine ve şekline kavuşacaktır. Kum grit kumlardanmış. Taneliri belki de pirinç tanesinin yarısından küçük oluyor. Muhabbetler ve küçük papağanlar, kuşunuz için ideal kumlardandır. Sanırım fazlaca tüketti ve oda zarar verdi. :(

Kuş kumu kullanımı hakkında bir çok spekülasyonlar mevcut. Böyle bir konu hazırlamıştım:
Kuşlar için Grit Kum Gerçekten Gerekli mi?

Oyla 0

rotlive98

iyikus.com Üyesi
Umarım eski haline kavuşur. Çünkü çok kuru dışkı atıyor, adeta odun gibi ve hayvan kabızlık çekiyor. Dışkılarken gözlemledim, çıkartmakta zorlanıyor ve hala yem yemiyor, çok iştahsız. Beni endişelendiren de iştahsız olması. Dışkısından bir örneği bugün veterinere götürmeyi düşünüyorum düzelmezse. Duruma göre sonuçları buraya yazacağım.

Oyla 0

Doğanay Y. 

Yönetici
iyikus.com Yetkilisi
Ucuz bir ürün olan Divitsol alınabilir. Kabız durumlarında ben inanılmaz etkisini görmüşlüğüm var. Etki ettiğini düşünüyorum. Kabızlık durumu için taze elma dilimi koyulabilir kafese, yeşillik verilebilir marul harici (ıspanak, roka gibi)

Oyla 0

Doğanay Y. 

Yönetici
iyikus.com Yetkilisi
Merhaba götürdüğünüz iyi olmuş çünkü ciddi bir problem pankreas. Umarım tez zamanda eski sağlığına kavuşur

Oyla 0

Umit. 

Yönetici
Moderatör
Dışkısını teste verdim. Pankreas yetmezliği olduğunu söylediler. İlaçla tedavi mümkünmüş.

Evet pankreas yetmezliği olabilir. Ama ileri seviye değil. İleri seviyede dışkılar kupkuru ve beyaz bi renkte oluyor. İlaç olarak enzim takviyesi uyguluyorlar genelde, size ne ilacı verdiler?

Oyla 0

rotlive98

iyikus.com Üyesi
Merhabalar. İyi dilekleriniz için teşekkürler. Kuşum son 2 gündür iştahsızlığını yendi. Yine eskisi gibi yiyor. Yumurta, aspur, tohum, maydanoz ne verirsem kemiriyor. Halsiz de değil, gayet canlandı cıvıl cıvıl. Ancak dışkısı hala sarı renginde. İlacı da şimdi alabildim. Tam olarak dediğiniz gibi enzim takviyesi amaçlı Pankreoflat adında bir ilaç verdiler(fiyatı 27 TL) . İlaç tablet formunda, tabletin 8de1 kadarını 0.5 L suyla karıştırdım ve hayvanın suluğuna 5 damla koydum. Günlük değiştirmem ve ilaçlı stok karışımı da buzdolabında tutmam söylendi. 5 gün sonra kontrol olacak. Sonuçları yine buraya yazacağım, aynı sorunu yaşayanlar okuyup bilgi sahibi olsunlar.

Oyla 0

Doğanay Y. 

Yönetici
iyikus.com Yetkilisi
Merhabalar. İyi dilekleriniz için teşekkürler. Kuşum son 2 gündür iştahsızlığını yendi. Yine eskisi gibi yiyor. Yumurta, aspur, tohum, maydanoz ne verirsem kemiriyor. Halsiz de değil, gayet canlandı cıvıl cıvıl. Ancak dışkısı hala sarı renginde. İlacı da şimdi alabildim. Tam olarak dediğiniz gibi enzim takviyesi amaçlı Pankreoflat adında bir ilaç verdiler(fiyatı 27 TL) . İlaç tablet formunda, tabletin 8de1 kadarını 0.5 L suyla karıştırdım ve hayvanın suluğuna 5 damla koydum. Günlük değiştirmem ve ilaçlı stok karışımı da buzdolabında tutmam söylendi. 5 gün sonra kontrol olacak. Sonuçları yine buraya yazacağım, aynı sorunu yaşayanlar okuyup bilgi sahibi olsunlar.
Kuşunuz çok şanslı sizin gibi bir bakıcısı olduğu için. Umarım veterinerin verdiği ürünler etki eder ve tez zamanda eskisi gibi olur.

Oyla 0

rotlive98

iyikus.com Üyesi
Merhabalar tekrar. Kullandığım ilaçla ilgili bilgi vermek için yazıyorum. Pankreoflat sorunu büyük ölçüde çözdü. Dışkı rengi ve kıvamı yerine geldi. Ancak 4-5 gündür yine iştahsız ve denge sağlayamama problemi var. Uçarken de konduğu yerde de düşecek gibi olup kanatlarını kaldırıp denge sağlamaya çalışıyor. Ama kendisi çok canlı ve hareketli öyle hasta gibi durmuyor. İlacın bir yan etkisi midir dedim hayır dediler. Ancak sorun ne anlayamadım. İlaç zaten enzim takviyesi içindi, sinir sistemine falan bir etkisi olduğunu düşünmüyorum. Sizce neden olabilir bu denge kaybı?

Oyla 0

Doğanay Y. 

Yönetici
iyikus.com Yetkilisi
Geçmiş olsun. Yanlış dozaj, bitkin ve yetersiz beslenen bir bünyeye ilaç tedavisi bazen ağır gelebiliyor. Eğer sebep bununla alakalı ise probiyotik ve vitamin desteği verilmelidir. Düşme durumları ciddi sorunlar gösteriyor. Çok geniş bir hastalık belirtisi bu nedenle mutlaka tedavi edilmesi gerekir. B kompleks vitamin desteği + kalsiyum ihtiyacı giderilmelidir. İlerleyen durumlarda nöbetler gözlemlenebiliyor ve sebebi bulunamaz ise ölümle sonuçlanabiliyor.
Kuşlarda Bayılma ve Nöbetler

Sarsıntı geçirmiş olabilir. Bir yere çarptığı oldu mu?

Oyla 0

rotlive98

iyikus.com Üyesi
Merhaba teşekkür ederim. Uçarken bazen çarptığı oluyor. Denge konusunda son 2 gündür biraz daha iyi gibi ama ne yapsam iştahı açılmıyor. Sevdiği şeyleri dahi geri çeviriyor bazen. Yemediği gibi bir de aşırı hareketli ve bü yüzden göğüs bölgesinde kilo kaybı da var. Bana ilk geldiğinde etli ve dolgundu, göğüs kemiği belli olmuyordu bile tekrar nasıl kilo aldırtabilirim bilmiyorum.

Oyla 0

Doğanay Y. 

Yönetici
iyikus.com Yetkilisi
Kilo aldırmak yerine diyetini düzenlemek daha sağlıklı olacaktır. Örneğin haftada 1 yumurta maması veriliyorsa 2 ye çıkartılabilir. Tohum karışımı düzenlenebilir.

Oyla 0