Sultan Papağanım Yumurtladı

• Konuyu başlatan Konuyu başlatan Carlos
  • Başlangıç tarihi Başlangıç tarihi

Carlos

iyikus.com Üyesi
Merhaba yaklaşık 1 yıl önce erkek diye aldigim sultan Papağanım dişi çıktı ve az önce 1 tane yumurta yumurtladi. Şuan üstüne oturuyor. Ne yapmalıyım?

Merhaba yanında eşi yoksa yumurta boştur %100. Bu nedenle yanına erkek bir sultan papağanı alınız. Yumurtaya yatması güzel haber çünkü sultanlar bazen bakıcı olmuyorlar. Kuşunuz hazır gibi :)

Oyla 0
Merhaba yanında eşi yoksa yumurta boştur %100. Bu nedenle yanına erkek bir sultan papağanı alınız. Yumurtaya yatması güzel haber çünkü sultanlar bazen bakıcı olmuyorlar. Kuşunuz hazır gibi :)
Yanına bir eş almayi dusundum ama bazi merak ettigim konular var mesela kusum es aldiktan sonra saldirganlasir mi ve es aldiktan sonra surekli yumurtlayacak mi ne kadar yumurtlar ve bakimlari nasil olacak

Oyla 0
Öncelikle üretmek kolay değil. Eş tutma süreci bir hayli uzun sürebileceği gibi kısada sürebilir. O aşamaya geldiğinizde destek olmaya çalışırız tekrardan. Eş aldıktan sonra belirli aralıklarla yumurtlar. Yuvalık olmadığında bu eğilimi az gerçekleştirirler belki de yumurtlamazlar. Bu nedenle kontrol edilebilir. Oldu ki yumurtladı ve yavru istemiyorsunuz, böyle durumlarda yumurtalarını altından alabilirsiniz (kuşlarda stres yapıyor bu ve devamlı yumurtlama isteğine yol açabiliyor).

Evcil bir dişi ise bir süre sinirli olabilir elbette. Aynı şekilde erkekte öyle. Bu normal bir süreçtir. Eş alınması doğru olan tercihtir. Hatta kuşunuzun seçmesine olanak sağlayın bir pet shopa götürerek.

Oyla 0
Öncelikle üretmek kolay değil. Eş tutma süreci bir hayli uzun sürebileceği gibi kısada sürebilir. O aşamaya geldiğinizde destek olmaya çalışırız tekrardan. Eş aldıktan sonra belirli aralıklarla yumurtlar. Yuvalık olmadığında bu eğilimi az gerçekleştirirler belki de yumurtlamazlar. Bu nedenle kontrol edilebilir. Oldu ki yumurtladı ve yavru istemiyorsunuz, böyle durumlarda yumurtalarını altından alabilirsiniz (kuşlarda stres yapıyor bu ve devamlı yumurtlama isteğine yol açabiliyor).

Evcil bir dişi ise bir süre sinirli olabilir elbette. Aynı şekilde erkekte öyle. Bu normal bir süreçtir. Eş alınması doğru olan tercihtir. Hatta kuşunuzun seçmesine olanak sağlayın bir pet shopa götürerek.
Anladım.Peki erkek sultan papağanını aldığımda erkek kuşun bana alışması için ayrı bir odada eğitim vermek doğru bir hareket olur mu? Yoksa direkt dişi sultanımın yanına (farklı kafeslerde) mı koymalıyım?

Oyla 0
Direk değil belki ama ortam florasına alışana kadar dişiden ayrı tutun. Ardından dişiyle birleştirebilirsiniz. Erkek kuşun şu aşamada evcilleştirme değil amacımız. Yetişkin bir kuş alınacağından eğitilmediyse yabani olacaktır.

Oyla 0
Az önce kuşumu saldim bir yere büyük bir dışkı yaptı kanlıydı ve suluydu. Ne yapmam lazım?

Oyla 0
Kuluçka sürecinde ki kuş uçurulmamalıdır. Dışkı tutuyorlar yumurta yattığı için. Kanlı olması normal değil ama gözlemleyin tekrardan. Biryere çarpmadı değil mi?

Oyla 0
Kuluçka sürecinde ki kuş uçurulmamalıdır. Dışkı tutuyorlar yumurta yattığı için. Kanlı olması normal değil ama gözlemleyin tekrardan. Biryere çarpmadı değil mi?
Yok hayır çarpmadı. Kafesini temizledim yeni dışkı görmek için , bir daha dışkı yaptı ve bu sefer kan yok sadece sulu,ishal gibi.

Oyla 0
Yumurta sürecinde ishalimsi ve kokulu olabiliyor. Normaldir. Yarın ya da bir diğer gün varsa eğer 2. yumurtası da gelecektir.

Oyla 0