Sultan papağanımız hastalandı

rotlive98

iyikus.com Üyesi
Merhabalar. Sultan papağanımız dün sabahtan beri kanadı kuyruğu düşük vaziyette hareketsiz ve gözleri kapalı olarak duruyor. 2 kez kustu dün sabah ve ondan beri hiç yem yemedi hiç su da içmedi. Nefes almakta güçlük çekiyor pıt pıt ses geliyor soluk alıp vermeye çalıştıkça. Dışkısında pek bir anormallik görmedim. Veterinere götürdüm soğuk algınlığı dedi ciğerleri sönükmüş antibiyotik verdi serum verdi. Serumu 4 saatte bir 2 damla olarak verin dedi ama sizce yeterli olur mu bu? Dediğim gibi hiçbir şekilde beslenmiyor açlıktan ölmesinden korkuyorum. Kuşumuz daha düne kadar son derece sağlıklıydı gayet de besili bir hayvan. Önerebileceğiniz bir şey var mıdır böyle hiçbir şey yiyip içmeden 2 damla serumla dayanabilir mi?

Selam , kuşunuzun bir günde birden böyle olduğunu düşünmüyorum , kanalı hayvanları her ne kadar evimizde tutsakta onlar özünde vahşi canlılar ve sağlık durumlarını olabildiğince gizliyorlar. Buraya dışkı fotoğrafını atarsanız dışkıyı yorumlayabilen konuya hakim kişiler yorumlarını yapacaktır. Ankara da hangi kliniğe gittiniz ?

Oyla 0
Merhaba, elle besleme yapmanız gerekir her halukarda yemiyorsa. Diğer türlü düzelmesi beklenemez.

Oyla 0
Yumurta sıkışması olabilirmi acaba? Belirtiler biraz benziyor. Kuş dişiyse poposunu kontrol edin yumurta varmı diye eğer bu tarz bişey olursa elle müdahale edip yumurtayı çıkarmak gerekir.

İkinciside kuşu besleyin mutlaka böyle aç aç olmaz. Bir tane yumurta haşlayın, sarısını biraz sıcak suyla muhallebi kıvamına getirin, biraz ılıyınca çay kaşığı ile yedirmeye çalışın. Hiç yamiyorsa ağzına damlatın azar azar nekadar yedirebilirseniz artık.

Birde kuşun dışkılarının resmini ekleyin mutlaka kontrol edelim.

Oyla 0
Merhabalar teşekkür ederim cevaplarınız için.
İnanması güç ama yemin ediyorum ki akşam cıvıl cıvıl olan kuş sabahleyin birden böyle oldu. Yani bize gözle görülür bir belirti göstermedi. Ankarada petonboard veteriner kliniğine gittim keçiören etlik aşağı eğlence taraflarında bir yer. Şu an atabileceğim bir dışkı fotoğrafı yok olunca ekleyeceğim ama dışkısında pek bir sorun yok gibi. Sadece birazcık kahverengilik var veteriner antibiyotik-ilaç etkisinden ve beslenme düzensizliğinden olduğunu söyledi. Bu arada ilaç olarak da baytril-k ve nervit verdiler. Yumurta konusuna gelirsek kuşumuz henüz yeni 4-5 aylık oluyor cinsiyetini tam bilemiyorum ama dediğiniz gibi bir şişlik durumu yok popo kısmında.

Beslenme konusunda veteriner, serum sıklığını artırmamı ve verdikleri serumun kuşun güçten düşmesine engel olacağını, besin ihtiyacını karşılayacağını söylediler. Ayrıca avi-ast verdiler onu veriyorum. Onun dışında yapacağınız tek şey beklemek dediler. Bu tür durumlar 1 hafta 10 gün sürebiliyormuş ama ölüm oranı da yüksek diyorlar. Sizler ne diyorsunuz soğuk alan kuşlar iyileşiyorlar mı ? Umut var mı bu konuda? Ve bu serumun yanında elle besleme şart mı kesinlikle ? Çünkü veteriner, yumurta vs. vermeyin diyor.

Bir de az önce gördüm dilinin ucunda beyazlık var iltihap gibi bir şey sanırım umarım mantar yoktur

Son düzenleme:
Oyla 0
Merhabalar teşekkür ederim cevaplarınız için.
İnanması güç ama yemin ediyorum ki akşam cıvıl cıvıl olan kuş sabahleyin birden böyle oldu. Yani bize gözle görülür bir belirti göstermedi. Ankarada petonboard veteriner kliniğine gittim keçiören etlik aşağı eğlence taraflarında bir yer. Şu an atabileceğim bir dışkı fotoğrafı yok olunca ekleyeceğim ama dışkısında pek bir sorun yok gibi. Sadece birazcık kahverengilik var veteriner antibiyotik-ilaç etkisinden ve beslenme düzensizliğinden olduğunu söyledi. Bu arada ilaç olarak da baytril-k ve nervit verdiler. Yumurta konusuna gelirsek kuşumuz henüz yeni 4-5 aylık oluyor cinsiyetini tam bilemiyorum ama dediğiniz gibi bir şişlik durumu yok popo kısmında.

Beslenme konusunda veteriner, serum sıklığını artırmamı ve verdikleri serumun kuşun güçten düşmesine engel olacağını, besin ihtiyacını karşılayacağını söylediler. Ayrıca avi-ast verdiler onu veriyorum. Onun dışında yapacağınız tek şey beklemek dediler. Bu tür durumlar 1 hafta 10 gün sürebiliyormuş ama ölüm oranı da yüksek diyorlar. Sizler ne diyorsunuz soğuk alan kuşlar iyileşiyorlar mı ? Umut var mı bu konuda? Ve bu serumun yanında elle besleme şart mı kesinlikle ? Çünkü veteriner, yumurta vs. vermeyin diyor.

Bir de az önce gördüm dilinin ucunda beyazlık var iltihap gibi bir şey sanırım umarım mantar yoktur

Serumla falan olmaz kuşun beslenmesi lazım siz bişeyler yedirmeye çalışın. Kuşun dışkılarının resmini ekleyin mutlaka ve kuşun kısa bir videosunu ekleyin.

Bu veterinerleri anlamıyorum cidden adamların baytrilden başka bildikleri bişey yok:confused: Her hasta olan kuşa baytril verilecekse ozman size ne gerek var. Bide ölüm oranı yüksekmiş tabi siz gelen herkese sıradan baytril veriyorsanız böyle ölüm oranı yüksek olur tabi. Bunun mantarı var, koksidiyozu var, trichosu giardiası var, iç paraziti var, üst solunum enfeksiyonu var varda var. Sanki bir tek e-coli salmonella hastalıkları varmış gibi hep baytril veriyorlar. Ya kardeşim siz nasıl veterinersiniz insan işinde uzmanlaşmak ister bir hedefi olur, hastalıkları öğrenir, mikroskopla dışkıyı incelemeyi öğrenir. Yemin ediyorum uzun zamandır forumlarda vakit geçiriyorum samimi söylüyorum 100 kuştan 95ine baytril verip gönderiyorlar...

Oyla 0
Merhaba geçmiş olsun. Soğuk algınlığı durumları toparlaması kolaydır aslında. Sadece dikkat edilmesi gereken yoğun kabarma durumu ve yem yememe varsa acilen tedbir almanız gerektiğidir. İnternetten ya da sitemizden araştırarak elle besleme maması yapımı ya da nasıl besleneceğine dair videolar izleyiniz.
İlaç kullanıldığında genelde mama, kuş kumu, kalamar tüketmemesi faydalı olur. Bence ilaç kullanmayın hemen. Vitaminler enerji sağlayacaktır ama karın doyurmaz.

Oyla 0
Fotoğrafları yükledim en güncel olanı kağıt havlu üstündeki dışkı. Ayrıca genelde popo bölgesine dışkısı yapışıyor.
Kuş zorla yedirmeye çalışınca aşırı şekilde direniyor. Solunumunda sıkıntı var tıs tıs ses geliyor nefes aldıkça ve hızlı hızlı soluyor bazen. Bir de ardı ardına hapşırıyor. Kuşa ait videoyu aşağıya ekledim.

Son düzenleme:
Oyla 0
Merhaba geçmiş olsun. Soğuk algınlığı durumları toparlaması kolaydır aslında. Sadece dikkat edilmesi gereken yoğun kabarma durumu ve yem yememe varsa acilen tedbir almanız gerektiğidir. İnternetten ya da sitemizden araştırarak elle besleme maması yapımı ya da nasıl besleneceğine dair videolar izleyiniz.
İlaç kullanıldığında genelde mama, kuş kumu, kalamar tüketmemesi faydalı olur. Bence ilaç kullanmayın hemen. Vitaminler enerji sağlayacaktır ama karın doyurmaz.
Merhaba. İlaca başladık kullanıyoruz 2 gündür. Hala değişiklik yok gözleri kapalı kanatları düşük duruyor ve yem yiyemiyor. Elle besleme için aparat yok maalesef şiringayla zar zor yapmaya çalıştım ama beceremiyorum kuş asla yemiyor sadece işkence veriyorum hayvana. Ayrıca dilinin ucu bembeyaz oluyor bazen ama sonra geçiyor mantardan biraz şüpheleniyorum.

Son düzenleme:
Oyla 0
Dışkılardan anladığım kuşta koksidiyoz var görünüyor, veterinerin verdiği baytril işe yaramıyacağı gibi kuşun direncini düşürüyor şuanda. Bana sorarsanız o baytrili acilen bırakıp en yakın veterinerden bir tane sulphamezatine alıp başlayın acil olarak!

Oyla 0
Durumu oldukça ciddi gibi görünüyor. Birden çok sorun var gibi sanki. Bu nedenle birini halledip, diğerine çözüm aramak gerekecek.

Oyla 0
Merhabalar herkese. Bugün başka bir hekime gösterdim ve yaptığı kontrollerden sonra koksidiyoz veya soğuk algınlığı ile değili kuruma hastalığı ile karşı karşıya olduğumuzu söyledi. Dışkıdaki rengin kan değil de siyaha doğru çaldığını ve kuşta ciddi kilo kaybı olduğunu söyledi. Dekstroz ve izotonik olarak iki tane serum aldırttı ve izotonik ile elma sirkesi karıştırırak vermemi, dekstroz ile ise aminosol karıştırıp vermemi söyledi belli oranlarda. Ayrıca bu karışımlar dışında belli aralıklarla da sürekli serumlarla beslememi söyledi. Triflucan ve Mikostatin olmak üzere 2 tane şurup verdi. Bunları da sabah akşam şeklinde vermemi söyledi. Bu tedaviye 25 gün civarı devam edecekmişiz ama bu hastalıkta kurtulma şansı yarı yarıyaymış. Bu süreçte hayvanın tedaviye vereceği cevabı kontrol et haftada bir kontrole getirebilirsin, daha da kötü olursa deri altı yöntemi kullanacağız dedi. Elle besleme işine girme kuşa zarar verebilirsin o işi iyi bilenler yapabilir onu ancak dedi. Verdiği serumlar kuşu besleyecekmiş. Umarım biricik kuşum iyileşir elimden geleni yapacağım. Teşekkür ederim cevaplarınız için.

Oyla 0
Merhabalar herkese. Bugün başka bir hekime gösterdim ve yaptığı kontrollerden sonra koksidiyoz veya soğuk algınlığı ile değili kuruma hastalığı ile karşı karşıya olduğumuzu söyledi. Dışkıdaki rengin kan değil de siyaha doğru çaldığını ve kuşta ciddi kilo kaybı olduğunu söyledi. Dekstroz ve izotonik olarak iki tane serum aldırttı ve izotonik ile elma sirkesi karıştırırak vermemi, dekstroz ile ise aminosol karıştırıp vermemi söyledi belli oranlarda. Ayrıca bu karışımlar dışında belli aralıklarla da sürekli serumlarla beslememi söyledi. Triflucan ve Mikostatin olmak üzere 2 tane şurup verdi. Bunları da sabah akşam şeklinde vermemi söyledi. Bu tedaviye 25 gün civarı devam edecekmişiz ama bu hastalıkta kurtulma şansı yarı yarıyaymış. Bu süreçte hayvanın tedaviye vereceği cevabı kontrol et haftada bir kontrole getirebilirsin, daha da kötü olursa deri altı yöntemi kullanacağız dedi. Elle besleme işine girme kuşa zarar verebilirsin o işi iyi bilenler yapabilir onu ancak dedi. Verdiği serumlar kuşu besleyecekmiş. Umarım biricik kuşum iyileşir elimden geleni yapacağım. Teşekkür ederim cevaplarınız için.

Triflucanda kullan bakalım daha sonra benim dediğime geliceksin ama iş işten geçmiş olacak. İddaa ediyorum bu kuşta koksidiyoz var. Ve eğer koksidiyoz olan kuşa mantar ilaçları kullanırsan koksidiyoza faydası olmadığı gibi zararı olur. Mantar ilaçları koksidiyozu çoğaltıyor çünkü! Zaten yeterince zaman kaybettin. Her geçen dakika kuşun alyhine!

Kuruma hastalığı diye birşey yoktur. Bunu en iyi veterinerlerin bilmesi gerekir. Herhangi bir hastalığa bağlı olarak kuşun zayıflaması vardır. Yani e-coli ve salmonella gibi bakteriyel enfeksiyonlarda, candida ve mebakter gibi mantar hastalıklarında, tricho ve giardia gibi protozoal hastalıklarda, iç parazit ve koksidiyoz hastalıklarının hepsinde KURUMA (zayıflama) GÖRÜLEBİLİR.

Bu mesajımıda veterinerine yolla bilgilensin biraz. Hayvanların canıyla oynamasınlar artık:confused:

Oyla 0
@Farukk hocam bir de bu konuya bakarmısınız. Ben dışkıdan koksidiyoz olduğunu düşünüyorum yanılıyor olabilirmiyim sizde bir bakın.

Oyla 0
@Farukk hocam bir de bu konuya bakarmısınız. Ben dışkıdan koksidiyoz olduğunu düşünüyorum yanılıyor olabilirmiyim sizde bir bakın.
Muhtemelen koksidiyoz Ümit hocam. Bir dışkı diğerini tutmuyor. Mümkün. Benim aklıma bu tip dışkılamalarda işk koksidiyoz gelir. Safi ishal yada farklı bir durum olsa diğer ihtimaller değerlendirilebilir. Başka sorunuda var gibi ama yinede. Sulphamezathine ile başlanabilir bana görede

Oyla 0
Triflucanda kullan bakalım daha sonra benim dediğime geliceksin ama iş işten geçmiş olacak. İddaa ediyorum bu kuşta koksidiyoz var. Ve eğer koksidiyoz olan kuşa mantar ilaçları kullanırsan koksidiyoza faydası olmadığı gibi zararı olur. Mantar ilaçları koksidiyozu çoğaltıyor çünkü! Zaten yeterince zaman kaybettin. Her geçen dakika kuşun alyhine!

Kuruma hastalığı diye birşey yoktur. Bunu en iyi veterinerlerin bilmesi gerekir. Herhangi bir hastalığa bağlı olarak kuşun zayıflaması vardır. Yani e-coli ve salmonella gibi bakteriyel enfeksiyonlarda, candida ve mebakter gibi mantar hastalıklarında, tricho ve giardia gibi protozoal hastalıklarda, iç parazit ve koksidiyoz hastalıklarının hepsinde KURUMA (zayıflama) GÖRÜLEBİLİR.

Bu mesajımıda veterinerine yolla bilgilensin biraz. Hayvanların canıyla oynamasınlar artık:confused:

@rotlive98 biraz sert bir dil kullanmışım kusurabakma :) Amacım sadece yardımcı olmak ;)

Oyla 0
Maalesef üst üste 2 defa kasap veterinere denk gelmiş:( Umarım geç olmadan antikoksidal ilacı alır

Adamlar veterinerlik yapmıyorki, yapsalar dışkı tahlili yaparlar, röntgen çekerler ne bileyim. Öyle üstten bakıyor tamam. Birde kuruma demezlermi çıldırıyorum resmen :) Kuş kuruma al buda ilacı:confused:

Oyla 0