Sultan Papağanının Davranışlarını Anlamak

Doğanay Y.

Yönetici
iyikus.com Yetkilisi
Katılım
3 Tem 2017
Mesajlar
7,973
Puanları
268
Yaş
29
Konum
Ankara
Web Sitesi
iyikus.com
Sultanların Davranışlarını Yorumlama
Sultan papağanlarıyla aynı dili konuşamadığımızdan iletişimimizi davranışlarını yorumlayarak kurmalıyız. Bu konuda, sultan papağanlarında en sık görülen ortak davranışların ne anlama geldiğini bulacaksınız.
sultan.jpg
İki yana sallanarak tıslama: Papağanlarımızın bu hareketi onların korktukları anlamına gelir. Tıslarken genelde kanatlarını iki yana açarak kendilerini olduğundan büyük göstermeye uğraşırlar, bu da bilindik bir savunma-tehdit hareketidir. Eğitimimizin iyi sürmesi açısından, korkan kuşlarımızın üzerine gitmemek gerekir.

Ayaklarını tüyleri içine çekerek oturma: Sultan papağanları üşüdükleri zaman tüylerle kaplı olmayan ayaklarını bükerek belli süreler için sırayla tüyleri arasına çekerler. Böylece ayaklarını ısıtırlar. Ancak kuşlarımızın kendilerini ısıtma kabiliyetlerine aldanıp odayı ısıtmayı unutmamamız lazımdır bu durumda.

Yukarıya doğru uzanarak yutkunma: Sindirim sürecinde kursağı boşaltmak amacıyla yaptıkları bu hareketin miktarına dikkat etmekte yarar vardır. Sık sık ve üst üste yaptığında kuş kumunu arttırmak gerekebilir.

Gagalarını Gıcırdatma: Uyku hazırlığında olan papağanların yaptıkları bir sestir. Özellikle çoğul yaşadıklarında birbirleriyle paslaşırlar gaga gıcırdatırken. Uyumaları için ortam hazırlamamız gerektiğini anlatır bize bu ses.

Kafes tellerine gaga vurma: Genelde erkek sultan papağanlarının çiftleşme isteklerini belli etmek ve dişiye gücünü göstermek amacıyla yaptıkları bir harekettir.

Kafes içinde kanat çırpma veya tünekten aşağı sakma: Doğal ortamlarında uçucu özellikleriyle öne çıkan sultan papağanları, kafes yaşamında gerektiği kadar hareket edemezler. Özellikle ev içinde uçmasına ortam sağlanmayan sultan papağanlarının kanatlarında kan birikimi olur. Bunun neden olduğu rahatsızlıktan kurtulmak için kafes içinde şiddetlice kanat çırparlar, ya da tünekte baş aşağı asılıp kanatlarını açarlar. İki durumda da kuşunuza ev içinde uçma şansı vermelisiniz.

Çift Kuşlarda Birbirine Doğru Eğilme: Sosyalleşmek isteyen papağanlar, kendilerini kaşıtmak amacıyla diğer papağana doğru başlarını uzatır ve eğerler. Bu uğraşları genelde de karşılığını bulur ve iki kuş birbirlerini sırayla tarayarak arkadaş olurlar. Bunu yapması kuşun cinsiyetine ilişkin bir ipucu vermez.

Sizlerinde gözlemlediği davranışları ve bildiklenizi bizlere aktarabilirsiniz. Teşekkürler :)
sultan1.jpg
 
Üst