Sultan Papağanlarım Eş Olmuyor!

Ebru DOĞAN

Yeni Üye
Selam Arkadaşlar
Benim bir dişi bir erkek sultan papağanlarım var. Dişi geçen kış kızgınlık yumurtası attı. Bizde ona bir eş aldık. Uzun zamandır bir aradalar ancak dişi pek yüz vermiyor, her fırsatta ısırıyor, kovalıyor. Erkek ise tabiri caizse dişiye deli oluyor. Eş olmaları için kafesin üzerine örtüp çok fazla kafesten çıkarma dedikleri için bende öyle yaptım. Çalıştığım için akşama kadar sessiz sakin ortamda başbaşa kalıyorlar. Akşamda eve gelince çok fazla kafesten çıkarmıyorum. Erkek çok istekli kur ötüşleri yapıyor, ancak dişi yanına yanaştırmıyor, ısırıyor, tıslıyor. Hal böyleyken eş olmalarına faydası olur düşüncesiyle yavruluk taktık ve beklemeye koyulduk. Dişi çiftleşme hareketleri yapmaya başladı ama erkek acemi anlamadı sanırım ısırmaya başladı, dişide onu ısırdı, sonra yuvalık için kavgaya başladılar, önce erkek girdi yuvalığa, sonra dişi derken dişi daha çok ısırmaya başladı, erkek de onu ısırıyor kavga kıyamet sorma gitsin. Bu sabah baktım dişi yumurtlamış, ama çiftleşmediler çünkü birbirlerini hiç kaşımıyorlar bile hep kavga hep kavga. Erkek zavallı yuvalığın kapısında beklemekten helak oldu. Dişi hala da yavruluğun içinde sanırım yumutlamaya devam edecek. Sorum şu;
_Şimdi ne olacak yumurta boş muhtemelen, yavruluğu çıkarayım mı? Eş olurlar mı? Ne yapayım?

Doğanay Y. 

Yönetici
iyikus.com Yetkilisi
Durum biraz sıkıntılıymış. Eğer yedek bir kafesiniz var ise yuvalığın olduğu kafeste erkeği yalnız bırakın. Diğer kafese de dişiyi koyun. Bunlar karşılıklı birbirlerini görsünler. Erkek sonradan geldiği için muhtemelen dişinin hükmettiği alanlarda üstünlük sağlayamadı (maalesef böyle durumlar oluyor) :( . Bu sürede E+S vitamini birde mama takviyesi yapılırsa daha kızgın hale geleceklerdir. 1 hafta - 10 gün süre ayrı kalmak için yeterli olur. Birleştirdiğinizde daha verimli sonuç alacağınızı umuyorum. Bu da sonuç olmaz ise eş değişimi düşünülebilir.

- Eşleşmediğinden eminseniz dişiyi diğer kafese alabilirsiniz.

Oyla 0

Ebru DOĞAN

Yeni Üye
Cevabınız için teşekkür ederim. Dişi halen yavrulukta yumurtanın üstünde yatıyor. Muhtemelen yumurtlamaya da devam edecek.:)Zorla çıkarıp diğer kafese mi almalıyım? Öyle anladım.

Oyla 0

Doğanay Y. 

Yönetici
iyikus.com Yetkilisi
Eğer eminseniz çiftleşme olmadığından evet yapmanız gerekir. Zaten kızgınlık yumurtası yaptığı için yakın bir sürede çiftleşmeleri olmaya bilir.
Dilerseniz tüm yumurtaları bekleyin ardından taşıma işlemini gerçekleştirin. Kuşlar yumurtlamayı belirli aralıklarla yaptığı için (örneğin 09.11.2018 de yumurtlamışsa ilk yumurtayı, kuluçka bittikten sonra farklı ayın aynı günü yumurtlarlar ya da ufak aksamayla o hafta içerisinde gelir. Bu aksama genelde bizden kaynaklı sebeplerden dolayı gerçekleşir ). Eğer beklerseniz yumurtalarda 4. günde damarlanma var mı yok mu hem görmüşte olursunuz.

Oyla 0

Doğanay Y. 

Yönetici
iyikus.com Yetkilisi
Bu arada belirtmeyi unutmuşum. Ayırdıktan sonra kafesler birbirlerine yakın olsun ve görsünler birbirlerini. Zaten istediklerine emin olduklarında tel üzerinde vakit geçirmeye başlıyorlar. Bu süreçte biliyorum ayrı kalmalarını beklemek zor olabiliyor ama gerekli bir süredir. Umarım faydasını görürsünüz

Oyla 0

Ebru DOĞAN

Yeni Üye
İnşallah bakalım neler olacak. Şimdilik yumurtaların bitmesini bekliyorum çünkü dişi hala yavrulukta kabarmış bir şekilde duruyor, çıkmıyor dışarıya.:)(Yumurtanın devamı gelecek gibi) Ondan sonra sizin dediğiniz gibi ayrı kafese alacağım.

Oyla 0

Doğanay Y. 

Yönetici
iyikus.com Yetkilisi
Anaç kuşlar az nazlı olsalar da yavrularını görmek kısmet olsa :)
Bu süreçte bol bol mama, havuç, taze nane takviyesi yapmanızı önereceğim. Dişi kuşa da erkek kuşada.

Oyla 0