Sultan Papağanları Sultan Papağanının Temizliği, Banyo

Doğanay Y. 

Yönetici
iyikus.com Yetkilisi
Sultan Papağanının Temizliği, Banyo

Sultan papağanı temizliği iki şekilde olmaktadır. Öncelikle papağanın yaşadığı alanın temizliğine özen gösterilmedir. Kafes temizliği bekletilmeden yapılmalıdır. Ardından papağanın kişisel temizliği gelmektedir. Kimi Sultan Papağanlarının temizliği için özen gösterdiği görülse de alışkın olmayanlara bizlerin müdahale etmesi gerekebiliyor.
Nadine_Bath.jpg
Kafes bakımının önemini değinmemize gerek olduğunu düşünmüyorum. İri kuşlar olduğu için büyük ebatlı kafeslerde bakılmalılar ve aralıklarla sıcak su yarddımıyla kafes komple temizlenmelidir. Kimyasal kullanılabilir fakat iyi durulanması gerekir. Her gün düzenli olarak su tazelenmelidir.
Sultan papağanın kişisel temizliği için geniş bir kabın içerisine su koyarak temizliğini yapabilirsiniz. Zaten bu kuşlar banyo yapmaya bayıldıkları için sorun yaşamazsınız.

Sultan Papağanı Banyo ve Yıkanma
wet_cockatiel_by_lemonmuffin.jpg

Sultan papağanı duş almaktan son derece zevk alan bir kuş türüdür. Geniş bir kabın içerisine su doldurup sonrasında kuşu kafesin içerisine bırakarak duş aldırabilirsiniz. Eğer ele alışkın bir kuşa sahipseniz banyoya götürüp lavabo altında kuşun yıkanmasını izleyebilirsiniz. Suyun ne çok soğuk nede sıcak olmaması gerekir.

Sultan papağanının banyosu bittikten sonra kuş kendisi tüylerini kurutur. Yani havlu ya da farklı bir aparat kullanmanıza gerek kalmaz.

Son düzenleme:

Mzafa

Forum Sakini
Merhaba, tırnak kesimi konusunda yardımcı olabilir misiniz, o kadar uzadı ki sürekli bir yere takılıyor ve kendisi ele alışkın değil inanılmaz ısırıyor tutmak baya zor.

Mzafa

Forum Sakini
İnanın bizim kuşumuzun basması değişti ve korkuyorum, fakat kuşumu böyle tutmak ne mümkün, en iyisi veterinere götürmek sanırım.

Aidagrace

Yeni Üye
Merhaba. Benim albino cinsi sultan papağanım var. Bize geldiğinde ishaldi. Ishali düzeldi ama dışkıladıği bölgedeki tüyleri hep yemyeşil. Yeni geldiği icin halen yabani ve duş yapmaya alışkın değil. O bölgenin temizliğini nasıl sağlamalıyım

Doğanay Y. 

Yönetici
iyikus.com Yetkilisi
Merhaba, o bölgelerdeki tüyler çok ince olduğundan hafifçe çekebilir ya da makas yardımıyla kısaltabilirsiniz. Canı acımayacaktır. Başka türlü banyo yapmıyor ise su dolu bir sprey şişesi ile ıslatabilirsiniz. Kendisi halledecektir.

Doğanay Y. 

Yönetici
iyikus.com Yetkilisi
Ben genelde kafes içinde tercih ediyorum gerekli gıdaları çıkartıp. Sağlıklı olan kafes dışında yapmak çünkü tüneklerin ve tellerin ıslanması beklenmedik bakteri ve mantar üremesine yataklık edebilir.