Suni Tohumlama Nedir?

Akifcik

Veteran
Bu aralar suni tohumlama (dölleme) aklıma takıldı. Birkaç araştırma yaptım ve kuşun sperm kesesine zarar verme ihtimali en düşük olan Suni Tohumlama tekniği bu sanırım.

Bunu yapmamda bir sakınca, eksi veya artı yönleri nelerdir aydınlatırsanız çok sevinirim :giggle:

Aslında elbette doğal durumlarına bırakmak en iyisi. Yine de bu tür uygulamaları çok dikkatlice yaptığın takdirde bir sorunla karşılaşacağını zannetmiyorum.

Yapılma amacı zaten yavru alınamayan çiftlerde uygulanması.

Fakat söylediğim gibi; çok dikkatli olmak gerekiyor.

Eksi yönü; kuşun üreme organına zarar verebilme ihtimalin, yeterlidir:)

Olumlu yanları ise, kuş açısından yok:) Besleyen açısından malum amaç doğrultusunda ki sonuçlardır.

Kastettiğin eksi-artı yönleri durumunu anladım fakat, bu pek öyle bir durum değil.

Oyla 0
Dikkatten kastın nedir Murat Abi, doğru yapıldığı takdirde normal çiftleşmeyle arasında bir fark olmaz mı :unsure: Ayrıca suni tohumlama yapıldığı takdirde yumurtanın boş çıkması çok düşük bir ihtimalmiş diye duydum, yanlışım varsa düzelt:giggle:

Oyla 0
Yumurtanın boş-dolu olup olmaması başka bir durum Akifim. Genel ve üreme sağlığıyla alakalı daha çok. Onun dışında çiftleşirken kloakların tüylerden ötürü sperm geçişlerinde problem yaşaması da başka bir durum, belki bu açıdan dolulul değilde, başarılı sperm aktarımı adı konulabilir...

Fark olmaz. Aynı şey aslında. Erkekten spermi alıp dişinin kloağına yerleştiriyorsun. Tabi, çiftin kuluçkaya hazır olması gerekiyor. Yoksa herhangi bir erkekten al dişiye koy. Dişi kuluçkaya yatsın durumu yok ya da zor.

Birçok video var bununla alakalı. Onları iyice izlemeni öneririm.

Bu kadının yaptığı oldukça hoşuma gitmişti, önceden izlemiştim. Genelde yapılan ise, popoya hafif birkaç parmak darbesi ile sperm oluşumunu tetiklemek oluyor, dişi içinde geçerli.

Malumun, kullanılan ürün bu

Hayırdır, seninkilerden ses seda yok sanırım? Ayırma etkili olmadı mı?

Son düzenleme:
Oyla 0
Hayırdır, seninkilerden ses seda yok sanırım? Ayırma etkili olmadı mı?
Canavar gibiler Maşallah :D Yuvalık ile çok ilgililer, dişi her yeri kemiriyor, ayrıca bi anlaşmazlık yapmadan ikisi aynı anda yuvalığa giriyor içeride kur ötüşleri duyuyorum bayılıyorum iyi anlaşmalarına:love: Bu suni tohumlama ilerleyen zamanlar için düşüncem zaten, şuan için sadece erkeğin kızışmasını bekleyeceğim. Maddi anlamda durumum da şuan iyi gidiyor bu hafta içinde yeni bir konu açabilirim, sürpriz olsun ahaha:D

Oyla 0
Kuşlarla alakalı bir bilgim yok lakin bir ara büyükbaş çiftliğine gitmiştim.185 tane hayvandan sadece 1 tanesi erkekti.Geri kalanlar haliyle dişi ve doğumlar hep suni dölleme ile oluyordu.Büyük hayvanlarda gerçekten mide bulandırıcı.Tabiiki veterineri vardı çiftliğin.Onunla beraber dolaşıyordum ve bana bilgi aktarımı yapıyordu.Her neyse işte bir gün yine suni dölleme yapılacaktı.Koluna bu suni döllemeler için poşetler oluyor.Elinden omzuna kadar geçirdi,sonra yavaş yavaş hayvanın arka kısmından kolunu sokmaya başladı.3-4 saniye içerisinde tüm kolunu soktu tabi hayvanın tüm pisliği koluna bulaştı ayy yine midem kalktı.:)Ve dölleme gerçekleşti.Yaklaşık 9 ay sonra da yavrusu oldu.

Oyla 0
Bu videoyu işaret eden bir konuda ben hazırlamıştım. Zaman zaman uyguladığım bir yöntemdir bu :)
Doğru tutma tekniği ile elde etmek çok kolay gerçekten ve herhangi bir sıkma durumu olmadığı için de zarar verme durumu çok düşük.

Önemli olan kuluçkanın bir şekilde başlamış olması. Sağlıklı çiftleşmeler olmuyorsa eğer suni geçmek bence gerekli. Bknz: konuşan evcil kuşum yıllar sonra eş tuttu ve şuan kuluçkası başladı. 2günde bir mutlaka suniliyorum. Bugün 3. yumurtası gelecek kısmet olursa ve dolmuşsa mutlu olacağım. Bugün suni alamadım erkek kuştan ve diğer show kuşumdan suni aktardım yumurtası boş kalmasın diye.

***Her suni işlem tutmayabiliyor. Uzun zamandır bu konu üzerine incelemeler yapıyorum ve tutmama oranı genelde yüksek ama işlevsel bir uygulamadır.

Oyla 0
Anladım Doğanay Abi, kuşlarım şuan kuluçka hazırlığındalar sanırım, talaşları yuvadan attılar, içeriyi kemirdiler, dişi Kalamar Kemiğini bitirmek üzere ben bu yazıyı yazarken bile kemiriyor :D Şuan tek eksik olan şey erkeğin kızışması ve çiftleşmeleri :) Şuanlık akışına bırakacağım bakalım.

Oyla 0
Anladım Doğanay Abi, kuşlarım şuan kuluçka hazırlığındalar sanırım, talaşları yuvadan attılar, içeriyi kemirdiler, dişi Kalamar Kemiğini bitirmek üzere ben bu yazıyı yazarken bile kemiriyor :D Şuan tek eksik olan şey erkeğin kızışması ve çiftleşmeleri :) Şuanlık akışına bırakacağım bakalım.
inşallah olur diyeyim. Az rahatsız etmeye bak bu aşamada. Birde kızışmıyor diye fazlaca ürün basma kuşlara çünkü dişi çok kızgınlaştığında agresif oluyor. Dengelemek gerekir durumu.

Oyla 0
Yok şuan neredeyse hiç kızıştırıcı vermiyorum. Nijeri de kestim dişi çok tombik olunca:D Erkek 11 Aylık şuan yaşını doldurunca belki daha aktif olur diyeyim :) Kalamar Kemiğini gözlemlerime göre sadece dişi yiyor, 3 Aydır ilk kez bu kadar kalamar kemiği yediğini gördüm. Yumurta belirtisi gibi bir şey mi acaba bu?

Oyla 0
Canavar gibiler Maşallah :D Yuvalık ile çok ilgililer, dişi her yeri kemiriyor, ayrıca bi anlaşmazlık yapmadan ikisi aynı anda yuvalığa giriyor içeride kur ötüşleri duyuyorum bayılıyorum iyi anlaşmalarına:love: Bu suni tohumlama ilerleyen zamanlar için düşüncem zaten, şuan için sadece erkeğin kızışmasını bekleyeceğim. Maddi anlamda durumum da şuan iyi gidiyor bu hafta içinde yeni bir konu açabilirim, sürpriz olsun ahaha:D
Akifim senden umutluyum :love: Yüzümü
gara çıkarma :D Gerçi iş kuşlarda bitiyor haha

Oyla 0
Ahaha sağolasın Murat Abim, sizin yardımınız olmasa şimdiye vazgeçmiştim:love: konuştum sıpalarla:D, sabret halledeceğiz diyorlar:sneaky:

Oyla 0