Taban-Yuvalık Malzemeleri İçin Kullanılan En İyi Ürünler

Taha Aktaş 

Yönetici
Moderatör
Merhabalar arkadaşlar.Bugün sizlere tam olarak en iyisinin hangisi olduğu hakkında çeşitli düşünceler olan taban ve yuvalık malzemelerini tanıtacağım.Bu konuda herkesin kendisine göre kullanmak için sebepleri var.Umarım bu yazı sonrasında sizin de kafanızda bir şeyler oluşur.İyi seyirler dilerim.

Taban Malzemeleri
Bence taban malzemesi olarak en iyisi kağıt havlu kullanmak.Herhangi bir olumsuzlukta dışkı tahlili rahatça yapılıp erken tedaviye başlanabilir.Eğer yok ben illaki ürün kullanacağım derseniz aşağıya listeliyorum.Tercih sizin.

1)Versele Laga Colombine Bianco
Bu ürünümüz taban malzemesi için kullanılıyor.Nem ve kokuyu içine hapsediyor.Çevremde kullanan bir tane üretici abi vardı ve gayet memnun olduğunu söylüyordu.Dilerseniz deneyebilirsiniz.
1610037377991.png

Ürün Açıklaması
Versele Laga Colombine Bianco Nem Ve Koku Düzenleyici Taban Malzemesini kuşların başlıca düşmanı olan ortam nemi ile mücadelede kullanabilirsiniz. Düzensiz ve aşırı nem kuşların solunum yollarına zarar verir. Yemlerin küflenmelerini dışkıların kurumayıp hava yolu ile onları hasta etmelerine sebep olur. Versele Laga Colombine Bianco Nem Ve Koku Düzenleyici Taban Malzemesi ortamdaki kokuyu daha hoş ve yaşanabilir bir hale getirir.

2)Chipsi Extra Medium 6mm Kayın Ağcından Özel Taban Malzemesi
Chipsi markasının kalitesini hepimiz biliyoruz.Çoğu kişi tarafından kullanılıp beğenilen bir marka.Bu ürünü de taban malzemesi için yapılmış olup özel olarak kayın ağacından yapılmış.Bence denemeye değer.Benim gayet hoşuma giden bir ürün oldu.
1610037970615.png
Ürün Açıklaması
Kayın ağacından yapılmış CHIPSI EXTRA Komple Ahşap Granüller, sürüngenlerin, birçok kuş türünün ve zorlu küçük hayvanların gereksinimlerini karşılamak için özel olarak tasarlanmıştır.

Tozsuz ürün, hayvanların hassas nefes alma organları üzerinde kolaydır ve doğal ve hijyenik bir ortam sağlar.

Tamamen tozsuz ve evcil hayvanlara özel olarak üretilmiştir. Hijyeniktir ve kayın ağacından üretilmiştir. Hayvanlarınızın severek tüketebileceği kemirebileceği aynı zamanda kokuyu ve dışkıyı çok iyi şekilde absorte edebileceği bir üründür. Yuvalıklar, üretim kafesleri,salmalarda güvenle kullanabilirsiniz. Hayvan sayısına göre temizleme sıklığını siz belirleyebilirsiniz. Rakipsiz bir ürün olan Chipsi Extra Dünya üzerindeki tüm hayvan yetiştiricilerinin bir numaralı tercihidir. Çeşitli testlerden başarıyla geçmiştir.

3)Chico Doğal Kekik Taban Ve Yuvalık Malzemesi
Bu araştırmayı yaparken gördüğüm bir ürün oldu.Çok da değişiğime gitti şahsen daha önce hiç karşılaşmadığım bir şeydi çünkü.Kuru kekik kullanılması benim çok hoşuma gitti.İleride kesinlikle denemek istediğim ürünlerden.Hiç bu ürünü kullanan görmedim o yüzden olumlu ya da olumsuz yorum yapmayacağım.İleride incelemesini yaparım inşallah.
1610038650216.png

Ürün Açıklaması
Chico kuşların doğal ve mis gibi kokuk kokusu içerisinde yaşayabilmeleri ve üreyebilimeleri için özel kuru kekik dalları ve yapraklarının kırpılmasıyla üretildi. Kuşların özellikle muhabbet kuşu ve sultan papağanı gibi paraket ailesinin yuvalıklarında kullanabilirsiniz. Kokuyu doğal kekik kokusuyla bastırır böylece yuvalıkların içi mis gibi kekik kokar. Toz yapmaz tüy toz ve tüyleri toparlar. İster talaş ve diğer odundan elde edilmiş taban malzemeleri ile kombine edebilirsiniz. Kuşlarınızın tüketmesi veya yemeleri hiç bir zarar göstermez. Unutmayın kekik doğal bir antibiyotiktir ve antiviraldir. Kekik A vitamini ve K vitamini deposudur. Kuşların ister salmada ister taşıma isterseniz yuvalıklarında tüketmeleri onların yararlarınadır. Kekik kokusu kuşlarınızın üst solunumlarınıda açar. Kısacası bu taban malzemesi kuşların tam anlamıyla kokusal ve doğal bakım olarak sunmuş olursunuz.

4)Mısır Granülü
Herkes tarafından bilinen sıkça da kullanılan bir ürün.Kullanıcılarının temel kullanma sebebi dışkıyı içine çekip ve kötü koku hapsetmesi.Tercih etmeyenlerin de genel kanaati dışkının granül tarafından içine çekilip dışkı analizinin yapılmaması.Yani bu konu biraz muamma.Benim şahsi fikrim tabanda kağıt havlu kullanmak.:)
1610039252786.png
Ürün Açıklaması
* Ürün mısırın odunsu bölümünden elde edilir.
* Son derece emici olan bu ürün kafes kuşlarının dışkısını kurutur ve bakteri oluşumunu engeller.
* Çok hafiftir.
* Kurulama ve Kurutma Özelliği Vardır.
* Uygulaması Kolaydır.
* 5 kg 1 adet kafes için ortalama 6-8 ay yeterlidir.
* Ürün diğer kumlar gibi kuşlar kanat çırptığında toz çıkarmaz aksine mevcut tozları bünyesinde hapseder.
*Zehirsizdir.
*%100 doğal malzemeden üretilmiştir.
*Kuşlar ağızlarına alıp oynasa,kemirse dahi zehirlenme görülmez.

Kullanımı: Kafes tabanı görünmeyecek şekilde yayılı. Zamanla kuruyan dışkılar bir kaba toplanarak atılır. Eksildiğinde bir miktar mısır granülü eklenir. Ayda bir kez dökülerek işlem tekrarlanır.

5)Kedi Kumu
Eğer ızgara varsa çok da bir sorun teşkil edeceğini düşünmüyorum.Bu konu hakkında @Muratsani hocam zaten bir yazı yazmıştı.(https://iyikus.com/konular/kafes-tabani-icin-kedi-kumu.5281/)Ama yinede bence üstteki ürünlere ulaşma imkanın varsa bunu seçmek biraz garip olur.Önerebileceğim marka da (Benim de kedim olduğu için biliyorum) BioNatura yı öneririm.Bentonit olmaması,%100 kağıttan oluşması gerçekten büyük bir avantaj.
1610044213610.png
Ürün Açıklaması
BIONATURA %100 geri dönüştürülmüş kâğıttan üretildiği için tozsuzdur ve kanserojen etkili kimyasallar barındırmamaktadır. Bu sayede, bizim ve can dostlarımızın solunum yoluyla maruz kaldığı toksinlerin önüne geçer. Astım ve diğer solunum sistemi hastalıklarına sahip kedilere sıklıkla reçete edilmektedir ve alerjisi olan kişilere tavsiye edilmektedir.

BIONATURA kil ve ince parçacıklar içermediğinden kontaminasyon riski yoktur. Avrupa’da 10 veteriner hekimden 8’i tarafından nekahet döneminde önerilmektedir. 3 kat daha emici ve hafif Patilere yapışmaz ve dağılmaz Patilerde tahrişi önler.Tozsuz ve kokusuzdur (Özellikle kapalı kum kapları için kullanıma elverişlidir.) Kimyasal içermez. Doğada %100 çözünür ve geri dönüştürülmüş kağıttan üretilmiştir. Kedi, tavşan, gine domuzu, gelincik, hamster, iguana, kuş gibi evcil hayvanlar için kullanıma uygundur.

Yuvalık Malzemeleri
Taban malzemesini herkes tarafından kullanılmasa da yuvalık malzemesi %95 oranla kullanılıyor.Burada da birkaç tane öneri sunacağım.

1)Chipsi Classic (Sade) Aromasız Talaş
Burada da Chipsi markasının ürününe yer verdim.Daha önceden @Doğanay Y. hocam da memnun kaldığını belirtmişti bir yerde.Eğer ben de kullanacak olsaydım büyük ihtimalle bu üründen kullanırdım.Hatta aromalıları bile var.Elma,çilek vs.
1610039571393.png
Ürün Açıklaması
-Tavşan, hamster, guiena pig, gibi tüm kemirgenler, ayrıca muhabbet , papağan kuşları için tozdan arındırılarak sıkıştırılmış talaş.
-Tüm kafes için küçük bir parça kullanılması yeterlidir.
-Sıkıştırılmış olduğundan açılarak kafes tabanını kapsayacaktır.

2)Chico Doğal Kekik Taban ve Yuvalık Malzemesi
Bu ürünümüzden yukarıda bahsetmiştim.Kekikten yapılıyor olması gerçekten beni bu ürünü almaya teşvik ediyor.Eğer deneyen ya da deneyecek olan arkadaşlarımız geriş dönüş yaparlarsa çok iyi olur.
1610039989717.png
Ürün Açıklaması
Chico kuşların doğal ve mis gibi kokuk kokusu içerisinde yaşayabilmeleri ve üreyebilimeleri için özel kuru kekik dalları ve yapraklarının kırpılmasıyla üretildi. Kuşların özellikle muhabbet kuşu ve sultan papağanı gibi paraket ailesinin yuvalıklarında kullanabilirsiniz. Kokuyu doğal kekik kokusuyla bastırır böylece yuvalıkların içi mis gibi kekik kokar. Toz yapmaz tüy toz ve tüyleri toparlar. İster talaş ve diğer odundan elde edilmiş taban malzemeleri ile kombine edebilirsiniz. Kuşlarınızın tüketmesi veya yemeleri hiç bir zarar göstermez. Unutmayın kekik doğal bir antibiyotiktir ve antiviraldir. Kekik A vitamini ve K vitamini deposudur. Kuşların ister salmada ister taşıma isterseniz yuvalıklarında tüketmeleri onların yararlarınadır. Kekik kokusu kuşlarınızın üst solunumlarınıda açar. Kısacası bu taban malzemesi kuşların tam anlamıyla kokusal ve doğal bakım olarak sunmuş olursunuz.

3)Mısır Granülü
Yine üstte belirttiğim bir ürün.Dediğim gibi kullanı sayısı çok fazla.Ben yuvalıkta kullanılmasını sakıncalı görmüyorum.Eğer bir yuvalık malzemesi kullanack iseniz mısır granülü kullanabilirsiniz.
1610040176125.png
Ürün Açıklaması
* Ürün mısırın odunsu bölümünden elde edilir.
* Son derece emici olan bu ürün kafes kuşlarının dışkısını kurutur ve bakteri oluşumunu engeller.
* Çok hafiftir.
* Kurulama ve Kurutma Özelliği Vardır.
* Uygulaması Kolaydır.
* 5 kg 1 adet kafes için ortalama 6-8 ay yeterlidir.
* Ürün diğer kumlar gibi kuşlar kanat çırptığında toz çıkarmaz aksine mevcut tozları bünyesinde hapseder.
*Zehirsizdir.
*%100 doğal malzemeden üretilmiştir.
*Kuşlar ağızlarına alıp oynasa,kemirse dahi zehirlenme görülmez.

4)Quik Kemirgen Talaşı
Buda ülkemizde oldukça popüler olan ürünlerin başında geliyor.Çoğu kişi Quik markasının talaşını kullanıyor ve çokda bir memnuniyetsizlik durumları yok.Ben olsaydım her ne kadar Quik markasını sevmesem de deneme amaçlı kullanabilirdim.
1610044401665.png
Ürün Açıklaması
-Yüksek derecede idrar absorbe edebilme kapasitesine sahiptir.
-Kokuları nötralize edebilme özelliği yüksektir.
-Toksikasyona neden olmayan çam tanecikleri doğaldır.
-Taşınma ve kullanımı pratiktir.
-İnsanlar için allerjik değildir.
-Bakterilerin üremesini önler.

5)Quik Siyah Çam Talaşı
Aslında siyah çam talaşını daha önce hiç duymamıştım.İlk olarak @Muratsani hocamdan duydum.Bu daha çok bit ve pireli barındarmama özelliğiyle tanınıyor.Kullanılabilir mi,neden olmasın ama eğer kullanılacaksa diğer ürünlerden bir tanesi ile (talaş olanlardan)karışım yapılması düşüncesindeyim.Tabi şahsi görüşüm.
1610044811557.png
Ürün Açıklaması
-Quik Bit Pire Tutmayan Siyah Çam Talaşı
-KUŞ VE KEMİRGENLER İÇİNDİR.
-YUMURTALARIN MANTARLAŞMASINI VE KIRILMASINI ENGELLER.
-ANTİ BAKTERİYEL ÖZELLİĞİ İLE KUŞ YUVALARINDA BAKTERİ OLUŞUMUNU ENGELLER.
-BİT, PİRE, KENE GİBİ HAŞERELERİ BÜNYESİNDE BARINDIRMAZ.
-ÇAM DOKUSU NEDENİ İLE HAVA BOŞLUKLARI SAĞLAYARAK TALAŞ SÜREKLİ HAVA ALIR.
-ISIYI MUHAFAZA EDEREK KULUÇKA SÜRESİNCE SIKINTISIZ BİR YUVA KONFORU SUNAR.

BONUS
Okaliptüs Yaprağı kuşlarımız için çok faydalı olan bitkilerdendir.Kuşlarımızın baş düşmanı olan Dış parazitlerin yaklaşmadığı bitkiler olarak bilinirler.Kuşların bu bitkiyi yerken çok mutlu olduğu tespit edilmiştir.Solunum Yolu rahatsızlıklarına iyi gelir.Yani uzun lafın kısası gayet yararlı bir ürün.Yuvalıklarınıza biraz okaliptus yaprağı eklemenizi tavsiye ederim.
1610045487103.png
Ürün Açıklaması
OKALİPTÜS YAPRAĞI KUŞLARIMIZIN EN DOĞAL GEREKSİNİMLERİNDEN BİRİDİR. ÖZELLİKLE DOĞAL ORTAMDA YUVALANMA VE BOLCA TÜKETMEKTEDİRLER. DIŞ PARAZİTLERİN YAKLAŞAMADIĞI NADİR BİTKİLERDENDİR. KUŞLARIN YEDİĞİ ZAMAN ÇOK MUTLU OLDUĞU GÖZLENMEKTEDİR. KUŞLARINIZIN ÖNLERİNDE HER ZAMAN ÖDÜL OLARAK SUNABİLİR AYRICA YUVALIKLARINIZIN İÇERİSİNE DIŞ PARAZİTLERE KARŞI KOYABİLİRSİNİZ. KISACA OKALİPTÜS YAPRAĞININ FAYDALARINI SAYARSAK ÖZELLİKLE SOLUNUM YOLUNA ÇOK İYİ GELMEKTEDİR. ÜST SOLUNUM YOLLARINI ÇOK RAHATLATMAKTADIR. SİNDİRİM SİSTEMİNİ DÜZENLER VE ÇOK GÜZEL BİR DIŞKILAMAYI SAĞLAR. KUŞLARIN DİNÇ KALMASINI SAĞLAR. AYRICA ÇOK İYİ BİR YARA KAPATICI ANTİSEPTİKTİR KUŞLARINIZIN BAĞIRSAKLARINA ÇOK FAYDALI OLUR.

Bugün sizler için elimden geldiğince yardımcı olmaya çalıştım.Umarım faydalı olur.Eğer eklemediğim bir şey varsa da dile getirseniz çok sevinirim.

Ekli dosyalar

• 1610038555357.png
    1610038555357.png
    290.7 KB · Görüntüleme: 3
Moderatörün son düzenlenenleri:

Doğanay Y. 

Yönetici
iyikus.com Yetkilisi
Chipsi elma aromalı kullanmıştım zamanında. İnanılmaz keyifli, rahatsız etmeyen ve iyi bir talaşı var. Yalnız fiyatı çok arttığından bırakıp, quik kemirgen talaşı kullanmaya başladım. Yapısı biraz kuru ama iş görüyor. Zaten talaşı kullanım süreniz 2 gün oluyor ve emilim sonrası atıyorsunuz. Yuvalarda mutlaka kullanırım okaliptus yaprağı. Bunu internetten değil de aktarlardan alınız. Paketi 5-7 tl arasında (güncel). Diğer taban malzemelerinin kullanılmasını ben pek önermediğim için yorum yapmayacağım.

Taha Aktaş 

Yönetici
Moderatör
Chipsi elma aromalı kullanmıştım zamanında. İnanılmaz keyifli, rahatsız etmeyen ve iyi bir talaşı var. Yalnız fiyatı çok arttığından bırakıp, quik kemirgen talaşı kullanmaya başladım. Yapısı biraz kuru ama iş görüyor. Zaten talaşı kullanım süreniz 2 gün oluyor ve emilim sonrası atıyorsunuz. Yuvalarda mutlaka kullanırım okaliptus yaprağı. Bunu internetten değil de aktarlardan alınız. Paketi 5-7 tl arasında (güncel). Diğer taban malzemelerinin kullanılmasını ben pek önermediğim için yorum yapmayacağım.
Siyah çam talaşı hakkında ne düşünüyorsun hocam?

Hosmanoglu

iyikus.com Üyesi
Bu aralar iyi çalışıyorsun Taha hocam. Şahsen benim için çok değerli bir konu olmuş. Yeni bir sisteme geçiş arefesindeyim ve taban malzemesi önerilerini inceliyordum. Tamamen yararlanmam gereken bir konu olmuş ellerine sağlık.

Recai

Forum Sakini
Siyah çam talaşı ve Mısır granülü kullandım. Talaşın bit yaptığını herkes söyler ancak siyah çam talaşı bit yapmadığı için kullanmıştım bir zamanlar, iyiydi, memnun kalmıştım, şuan mısır granülü kullanıyorum. Mısır granülü ile devam etmeyi düşünüyorum.

Muratsani 

Yönetici
Moderatör
Güzel konu olmuş, eline sağlık Taha.

Az miktar kara çam talaşı, bir tutam okaliptus yaprağı ve chipsi klasik talaş kullanıyorum. Gayet memnunum. Mısır granülü de kullanılabilir...

neanderthalensis 

Yönetici
Moderatör
ben quik siyah çam talaşın kullanıyorum, internette 9tl civarı. kokuları engelliyor, yavrulara batabilecek kıymık ya da büyük parçalar yok. tek olumsuz yanı kötü kokuları tamamen engellemesi , yavruluğun kokusunu duyabilmek gerekir

Doğanay Y. 

Yönetici
iyikus.com Yetkilisi
ben quik siyah çam talaşın kullanıyorum, internette 9tl civarı. kokuları engelliyor, yavrulara batabilecek kıymık ya da büyük parçalar yok. tek olumsuz yanı kötü kokuları tamamen engellemesi , yavruluğun kokusunu duyabilmek gerekir
gelişimi doğru giden bir yavrunun kokusu 6. günden itibaren değişmesi gerekiyor. Dikkatli bir üreticisiniz, tebrik ederim

VBZE433 

Uzman Yetiştirici
Dikkatimi çekti son zamanlarda bazı üreticiler alttaki ürünü tercih ediyorlar yuvalıklarda. Bana biraz kıymıklı gibi geldi ama doğal olması bir avantaj olabilir.

ÇirkinGr

iyikus.com Üyesi
Merhaba peki okaliptüs yaprağı dış parazitlere iyi geliyorsa okaliptüs yağını kuşumuzun ensesinden bir damla damlatsak iyi gelir mi ?

VBZE433 

Uzman Yetiştirici
Parazitleri rahatsız eden pek çok bitki esansı dolayısı ile uzaklaştırma etkisi yaratıyor. Çay ağacı yağı dahil. Ancak enseden yapılan ilaç kuşun kanına etki ettiği için parazitler kuşun kanındaki maddeden ötürü musallat olmuyor. Diğer yağlar sadece lokal etki yapar (ama alerji vs yapar mı bilmiyorum) parazit başka yerden kan emmeye veya durmaya devam eder. Yağ bir kaç gün içinde uçar etkisi de kaybolur. Bu sebeplerden dolayı etkili olmaz. Ortamdan uzaklaştırmak, ortamda yok etmek ve kuşa musallat olmasına mani olmak adına her bir durum için farklı farklı ürünler kullanma mecburiyeti hasıl oluyor. Tek bir ürün sadece belli alanda veya amaçta koruma / önlem sağlamış oluyor.

mk.hobihanem

iyikus.com Üyesi
ben yazın ince bentonıt kedi kullandım şuanda da kedi kumu var yuvada talaşta var bende hamster talası ama master cips yanı talaş cips oda guzel bana talaş kotu dedıler

Muratsani 

Yönetici
Moderatör
Doğada bu kuşlar buldukları ağaç kovuklarına yumurtlarlar. Kimse altlarına talaş, kedi kumu, mısır granülü koymaz:) Dışkılarını düzenli temizleyende olmaz:)

Üreyip giderler...

Bizler, kuşların dengesini bozuyoruz sadece. Onları belirlediğimiz yaşam biçimlerine adapte etmeye çalışıyoruz.

Köyde serbest yetişen bir çocuğun bağışıklı ile, şehirde el bebek gül bebek büyütülen çocuğun bağışıklığı aynı olmayabiliyor:)

Biraz bu duruma benzetiyorum. İyi yetiştirilmeye çalışılan kuşlarda neden problem olur? En iyi yem, vitamin, mineral, mama, türlü türlü ek besinler...üstelik programlarla...günlük temizlik, dezenfekte vsvsvs...

Buna rağmen hasta olurlar... Bazı şeylere çok karışmamak gerekli aslında.

"Tozu alınmış" hafif bir mısır granülü ya da talaş kafi gelecektir, şahsi düşüncem.

ÇirkinGr

iyikus.com Üyesi
Doğada bu kuşlar buldukları ağaç kovuklarına yumurtlarlar. Kimse altlarına talaş, kedi kumu, mısır granülü koymaz:) Dışkılarını düzenli temizleyende olmaz:)

Üreyip giderler...

Bizler, kuşların dengesini bozuyoruz sadece. Onları belirlediğimiz yaşam biçimlerine adapte etmeye çalışıyoruz.

Köyde serbest yetişen bir çocuğun bağışıklı ile, şehirde el bebek gül bebek büyütülen çocuğun bağışıklığı aynı olmayabiliyor:)

Biraz bu duruma benzetiyorum. İyi yetiştirilmeye çalışılan kuşlarda neden problem olur? En iyi yem, vitamin, mineral, mama, türlü türlü ek besinler...üstelik programlarla...günlük temizlik, dezenfekte vsvsvs...

Buna rağmen hasta olurlar... Bazı şeylere çok karışmamak gerekli aslında.

"Tozu alınmış" hafif bir mısır granülü ya da talaş kafi gelecektir, şahsi düşüncem.
Çok doğru bende aynı düşüncedeyim ☺️

Hosmanoglu

iyikus.com Üyesi
Bu ara granül ve kekik kombinesi yaptım. Kuşlarım kekiği çok sevdi sanırım çünkü aradan seçip yiyorlar. Koku konusunda evet bastırıyor ama baya yoğun. Temizlik konusunda da gayet başarılı.

Ponpon

Forum Sakini
Merhaba , ben de yeni eşleşen kuşlarım için bu talaşı aldım. Nasıl bir değişim oluyor acaba yavruların kokularında? Bu arada teşekkürler Taha çok faydalı bir paylaşım.

Liebe55

Veteran
Chipsi talaş kışın
Mısır granülü. Kışın
Kedi kumu yazın
Kullanıyorum

Kekiği denicem

omgoktas

iyikus.com Üyesi
Sayın Taha bey emeğinize ilginize sağlık.Benim gibi amatör hobiciler için değerli bir bilgi gerçekten size çok teşekkür ederim.Saygılarımla.