iyikus.com'a Hoş geldiniz!

Burada olmana sevindik!

Forum sitemize kayıt olarak, topluluğumuzun diğer üyeleriyle iletişime geçebilir, paylaşımlarda bulunup, destek alabilirsiniz.

Kayıt Ol

pomeranian boo fiyatları

Taha AKTAŞ/Ocak Ayı Yarışma Konum

Kekiğin-Kekik Yağının Kuşlar Üzerindeki Etkisi


Antibiyotikler uzun yıllar hayvanlar için iştah açıcı olarak ve hastalıklardan koruma maksatlı olarak kullanılagelmiştir. Ancak, antibiyotiklerin yemlerde kullanımının bakteri direncini artırdığı, hayvan gıdalarında kalıntı bıraktığının tespiti ile kullanımı yasaklanmıştır.

Antibiyotik kullanımının yasaklanmasının ardından dikkatler doğal kökenli antibiyotik etkili esansiyel yağlara in çevrilmiştir.

Bunlardan en etkilisi Kekik yağıdır. Dünya Kekik yağı üretiminin %85'i Türkiye'de yapılmaktadır. Bunun tek sebebi ege bölgesinde yetiştirilen kekiklerin yüksek oranda carvacrol ve tymol etken maddelerini içermesidir.Bakteri Öldürücü Etki: İzmir kekiği üzerine yapılmış araştırmaların %90 maalesef Türkiye dışında yapılmıştır. Bilimsel araştırma sonuçlarına göre İzmir kekiği düşük dozlarda alınsa bile (insan için günde 200 mg.) bakteriler üzerinde oldukça etkindir.

İzmir Kekiğinden elde edilen esansiyel yağlar aynen antibiyotiklerde olduğu gibi bakteri öldürücü etkisini bakteri hücre duvarını parçalayarak, delikler açmakta ve içeri iyonlar sızdırarak göstermektedir. Böylece bakteri ATP sentezi inhibe edilmekte ve enerji üretemeyen bakteri ölmektedir.

Kekik (Oregano) esansiyel yağının aşağıdaki bakterilere etkili olduğu yapılan bilimsel çalışmalarla kanıtlanmıştır.Staphylococcus aureus
Escherichia coli
Pasteurella multocida
Streptococcus feacalis
Streptococcus agalactiae
Vibrio coli
Corynebacterium pyogenes
Treponema hyodisaenteriae
Enterobacter aerogenes
Streptococcus uberis
Proteus rettgeri Salmonella spp.
Proteus vulgaris
Proteus mirabilis
Klebsiella pneumoniae
Pseudomonas aeruginosa
Cryptosporidiae spp.
Streptococcus pyogenes anim.
C Erysipelothrix insidiosa
Mycobacterium tuberculosis
Aspergilus spp. Mucor spp.
Eimeria spp. Candida spp.


Anti-Oksidan Etki: Oregano esansiyel yağının serbest redikalleri nötralize ederek Antioksidan etki gösterdiği bilinmektedir. (ROS reaktif oksijen çeşitleri üzerine etki)

Oregano(Kekik) yağındaki etken madde olan Polifenol serbest radikaller üzerine etki ederek bağırsak hücrelerindeki oksidasyonu engellemektedir. Stres durumlarında aşırı artan serbest redikaller oregano yağındaki etken maddelerce bağlanmaktadır.

Antifungal Etki: Oregano(Kekik) yağında bulunan etken maddelerin mantarlar üzerine etkili olduğu kanıtlanmıştır. Bu etki mantar üremesini engelleme şeklindedir. Oregano esansiyel yağının birçok koksidiya türü üzerine etkili olduğu bildirilmiştir.

İştah Üzerine Olumlu Etkisi: Oregano(Kekik) yağı kendine has özel kokusu ile hayvanları yeme çekmekte ve iştah açıcı etki göstermektedir.

Antiparaziter Etki: Oregano(Kekik) esansiyel yağı sindirim sistemindeki parazitlere yaşama şansı vermemektedir. Sürekli Oregano esansiyel yağı kullanılan hayvanlarda sindirim sistemi parazitlerine rastlanılmamıştır.

Yangı Giderici Etki: Oregano(Kekik) esansiyel yağının insanlar üzerine yapılan denemelerinde yangı giderici etkisi olduğu saptanmıştır.

Bağışıklık Sistemi Destekleyici Etki: Mekanizması tam olarak bilinmemekle beraber oregano esansiyel yağının immun sistemi desteklediği saptanmıştır.


Kanatlılarda Başlıca Rapor Edilen Etkileri:

  • Sindirim sistemi düzenleyici
  • Bağışıklık sistemi kuvvetlendirici etkisi
  • Antioksidan etkisi
  • Amonyak üretimini düşürücü etkisi,
  • Mortaliteyi düşürdüğü
  • Stresten korumaya yardımcı olduğu
  • Yumurta verimini artırdığı,
  • Broilerlerde yemden yararlanmayı artırıcı etkisi

Rumen Fonsiyonları Üzerine Etkisi: Oregano esansiyel yağının işkembe faaliyetlerini olumlu yönde etkilediği, metan gazı üretimini azalttığı yönünde sayısız bilimsel çalışma yapılmış ve metan gazını azaltıcı etkisi ile çevre üzerine olumlu etki göstereceği belirtilmiştir.

Oregano yağı rumen florasını desteklemekte rumendeki asetik, bitürik ve propiyonik asit dengesini optimum noktada tutmaktadır. Bu etkisi ile işkembenin sindirim kapasitesini artırmaktadır.

Oregano yağının fertiliteyi, et ve süt verimini olumlu etkilediği bilinmektedir. Bu olumlu etkinin rumen fonksiyonlarının olumlu etkileme dahil çoklu etkilerden kaynaklandığı tahmin edilmektedir.


Hayvanlara Kekik Yedirerek Bu Etkiler Alınabilir Mi?

Son zamanlarda esansiyel yağlar hakkında bilimsel bilgisi olmayan uzmanlarca olumsuz yorumlar yapılmaktadır.

Bu yorumlardan en önemlisi esansiyel yağları çıkarmayla uğraşmak yerine direk o bitkinin yenilmesi yönündedir.

Hayvanlara kekik yedirmenin faydasız olduğu söylenemez. Her gün düzenli taze kekik bulmakta ayrı bir zorluktur. Ancak; bilinmelidir ki; bir etken maddenin yoğun olarak, doz olarak alınması beklenen etkiyi vermektedir. Diğer taraftan 100 kg kekikten ancak 500-700 gram arasında kekik esansiyel yağı elde edilebilmektedir.
Dilerseniz kuşlarınız için kekik çayı da sunabilirsiniz onunda birden fazla şeye iyi geldiğini söyleyebiliriz.


Kekik Çayının Faydaları

-Solunum yolu hastalıklarında, soğuk algınlığında faydalıdır.
-Kuşların hastalıklara karşı direncini arttırır.
-Kekik Çayı Mantar öldürücü ve mantar önleyici baskın etkileri nedeniyle kekik çayı, megabakteri (AGY) veya mayalara (Mantar, pamukçuk) karşı GLS tedavisi sırasında iyileşmeye çok yardımcıdır.
-Kekiğin besin değeri çok yüksektir. Bir çok vitamin ve mineral içeren bu şifalı bitki; potasyum, magnezyum, demir, selenyum ve kalsiyum açısından son derece zengindir. Bol miktarda C, A, K, E vitaminleri içeren kekik ayrıca harika bir beta-karoten, folik asit ve B-kompleks vitaminleri kaynağıdır.
-Kötü kokulu dışkıları normale çevirir
-Demlenerek kullanılır. Yarım çay kaşığı kekik bir bardak sıcak suda 10 dk. demlenir ve soğuduktan sonra suluğa katılır. Ayda 1 defa kullanılabilir.

Not:'Kekik Çayının Faydaları'kısmı bu forumdan alınmıştır.
 
Son düzenleme:

Recai

Forum Sakini
Mesajlar
367
Tepki puanı
414
Yaş
20
Konum
İstanbul
Taha keşke, greyfurt çekirdeği ekstresini araştırsaydın :) bakteriyel, hastalıklardan mantarlara kadar birçok şeyde etkisi çok. Dezenfektan olarak bile kullanılabiliyor. bu konuda çok iyi olmuş, eline sağlık.
 
Üst Alt