Sultan Papağanları Tarçın Sultan Papağanları

Doğanay Y. 

Yönetici
iyikus.com Yetkilisi
Katılım
3 Tem 2017
Mesajlar
21,853
Çözümler
117
Yaş
31
Konum
Ankara

Tarçın Sultan Papağanları​

Tarçın (cinnamon) sultan papağanları, cinsiyete bağlı çekinik bir gendir. Bu mutasyon, Sultan papağanlarının tüylerini koyu görünümünden kahvemsi, tarçın bir renge çevirmekle sorumludur. Neden tarçına dönerin bilimsel açıklaması ise yine melanin nedenlidir aslında. Tarçınlık veren genin, melanin üretiminin son aşamasına engel olmasından kaynaklı siyah ve tonlarının üretilmemesine neden olmaktadır. Doğrudan rengi etkilemekle kalmaz, renk yumuşaklığına da bir miktar dokunmaktadır.

Tarçın sultan papağanları aslında bir çok mutasyonla harika kombinasyonu oluşturabilecek türlerden biridir.
  • Bu mutasyonlar, Lutino, Pearl (inci), Sex-Linked Yellow Cheek (cinsiyete bağlı sarı yanaklı), Resessive-Pied (çekinik parçalı) ve ayrıca psittasin azaltan/değiştiren tüm farklı türlerdeki mutasyonlarla iyi bir şekilde birleşim sağlar.
  • Baskın Gümüş, Zümrüt ve Zeytin gibi Tarçın ile melanin değiştiren mutasyonların eşleştirilmesi pek istendik sonuçlar doğurmayabilir. Özellikle cinsiyet belirleme noktasında bu kombinasyonların ayrımı zor olacaktır.
Tarçın, İngiltere dışındaki Avrupa ülkelerinde Isabelle olarak da adlandırılır.

Tarçın Sultan Papağanı Cinsiyet Ayrımı Nasıl Yapılır?​

Erkek tarçın sultan papağanları, ilk tüy dökümünden sonra parlak sarı bir yüz (maske olarak da bilinir) ve parlak turuncu yanak lekeleri geliştirir. Tıpkı klasik gri mutasyonlar gibi.
Dişi tarçın sultanlar ise donuk turuncu yanak lekelerini korurlar. Yüzleri sararmaz ve kuyruklarının alt tarafında beyaz veya sarı çizgiler vardır.

Tarçın Sultan Papağanı Fotoğrafları​

tarcinsultan1.jpg
tarcinsultan3.jpg
tarcinsultan.jpg
tarcinsultan2.png
tarcinsultan4.jpg
tarcinsultan5.jpg
 
Son düzenleme:
Üst