Tatile Çıkıldığında Ev Bitkilerinin Bakımı (Basit otomatik sulama sistemleri)

Kullanıcı Değerlendirmesi
5.00 Oylama

Doğanay Y.

Yönetici
iyikus.com Yetkilisi
Tatile Çıkıldığında Ev Bitkilerinin Bakımı (Basit otomatik sulama sistemleri)
Tatile çıktığınızda evdeki bitkilerinizin bakımı ne olacak? Çiçekleri bırakıp iyi olmalarını beklemek yanlıştır. Bir çok bitki yazın bahçeye çıkarılabilir. Saksı kenarı toprağın altında kalacak şekilde toprağa sokulur. Böylece saksıdaki toprağın kuruması önlenmiş olur.

Bitkilerinizi evde bırakmak zorunda iseniz, bitkilere birkaç hafta yetecek besinleri ve suyu sağlayacak “bitki bakıcısı” denilen buluştan yararlanabilirsiniz.

Bir çeşit bitki kabı olan ve su absorbe eden köpükten yapılmış olan buluş, aynı zamanda besin maddesi de içermektedir.

1097d1144864543-3.jpg

Eski usulde ise bitkiler banyo kenarına konulur ve emici yün iplikler yardımıyla, her bitkiye yavaş fakat düzenli su sağlanılır.

1095d1144864492-1.jpg

Benzer bir sistem, büyükçe bir kova ya da kase ile herhangi bir kenara kurulabilir.

1096d1144864522-2.jpg

Evde bulunulmadığı zamanlar bitkilerin doğrudan güneş ışığı alan fazla ısıtılmış bir odada bulundurulmaması gerektiği akıldan çıkarılmamalıdır.

Bu tarz serumla da taşınabilir.
Resim 076.jpg

Diğer bir yöntem;
Selehattin Yılmaz'ın yöntemi ve görselleri. Onun ağzından yapımı;
Malzemelerimiz bunlar. Bulabildiğim kullanılacak malzemeler:
(İçi saydam bir hortumu vardı kullandığım sistemi çekmek için söktüm. )1. cm ve daha kalın bir hortum, akvaryum hortumu, tarımsal amaçlı işlerde kullanılan spagetti hortum ve serum hortumuve bidon (tankımız).

malzeme2.jpg
Vanalarımız, damlatıcılarımız, hortumumuz ve su bidonumuz yakın çekim (Su bidonunun çıkışında hortumun ucundaki görünen vana olmalı ben sökemediğim için resmi öyle koydum).
vana.jpg
musluk.jpg
vana2.jpg
...ve son olarak sistem. Ben kendi odamda görüntü olsun diye kurdum ancak hortumun kalınlığına göre daha fazla sayıda serum hortumu ana hortuma saplanabilir su sızıntısı olmuyor. Ancak serum hortumunu birazcık yan saplamak gerekiyor veya ana hortumu daha kalın yapmak gerekiyor.

Sistemin sorunları:

1-Ben saydam kullandım (renkli görünmesinin nedeni içindeki kırmızı yosundur) ancak ana boru mutlaka koyu renkli hatta içine güneş ışığını geçirmeyecek şekilde koyu renkli olmalı (Mümkünse tüpçülerin kullandığıu gaz hortumu mavi renkli) nedeni ise hortumun içinde azda olsa durgun su bulunacağından ışığında etkisiyle yosun yapıyor ve hortumu tıkayabilir.

2-Bidonumuzda içi yosun bağlamaması için içi güneş görmeyecek şekilde olmalı veya ışık görmeyecek bir yere konulmalı.

3-Bidonun ağzı kesinlikle sıkı kapatılmamalıdır ki suyu salsın aksi halde vakum oluyor.

4-Serum hortumlarını bir arada götürüp saksıya yakın ayrılabilir.
sistem.jpg