Tek dişi kuş yuvalık

Maviş Paşa

Forum Sakini
4 yaşında dişi kuşum var ablamdaydı. Evinde kedi vardı sürekli kafeste duruyodu. Ben aldım kuşlarımla iyi anlaştı. 1 yaşında erkek muhabbet 9 aylık dişi kuşum daha var. Eş değil ama eşe atacam onları Bu 4 yaş kuş şimdiye kadar hiç yumurta yapmamış sanırım yuva arıyor. Diğerlerini görünce kıskanır stres olur mu.

Hemen ilaç ver moduna girmek istemem ancak uzun süredir devam ediyorsa 3-5 günlük kısa bir kür yapılabilir. Tilmikosin ya da tylosin tartarat etken maddeli antibiyotiklerden herhangi birisi olabilir

Eğer kuştan bakteriyel enfeksiyon varsa, bağışıklığı düşerse hastalık ilerleyip ağır tedavi gerektirebilir bu nedenle ilaç öneriyorum

Tüy dönemini iyi beslenmeyle telafi edelim öncelikle derim. B kompleks vitamin kullanın (tollyamin forte, bt amin forte gibi). Hiç biri yoksa herhangi bir b vitamini de iş görecektir. Aynı zamanda banyoluk takınız ve yumuşak gıdalar (yumurta/sebze mamaları) veriniz. 1 hafta içinde bitmiş olmalı ortalama
Tüy sonlanınca ses ve hareket devam ederse doksisiklin etken maddeli bir ilaçla başlanabilir ya da bulabilirseniz şu aşama için vitaform yeterli gelecektir

Tüy dönemini iyi beslenmeyle telafi edelim öncelikle derim. B kompleks vitamin kullanın (tollyamin forte, bt amin forte gibi). Hiç biri yoksa herhangi bir b vitamini de iş görecektir. Aynı zamanda banyoluk takınız ve yumuşak gıdalar (yumurta/sebze mamaları) veriniz. 1 hafta içinde bitmiş olmalı ortalama
Tüy sonlanınca ses ve hareket devam ederse doksisiklin etken maddeli bir ilaçla başlanabilir ya da bulabilirseniz şu aşama için vitaform yeterli gelecektir

Afyon havası malum soğuk. Ben bile üşüyorken kuşu yıkayıp hasta edemem. Ama yıkanacağı zaman kafesteki suluk geniş ağızlı kendini ıslatıyor. Tüyle alakası yok. Her zaman böyle nadir oluyor ama o sesi çıkarıyor. O ilacı nerden bulabilirim. Petshoplar aynı vitamini verirler.

Kuşlar için hava soğukluğu çok mühim değil Sn. hocam, suluk ile banyoluk maalesef denk olmuyor. En azından haftada 1 kez bu imkanı sağlayınız. Petshoplar satmaz, veterinerlerden ya da bazı zirai ilaç satan yerlerde bulunabiliyor. Bazen, facebook aratmaları yaparsanız oralarda da satanlar çıkabiliyor