iyikus.com'a Hoş geldiniz!

Burada olmana sevindik!

Forum sitemize kayıt olarak, topluluğumuzun diğer üyeleriyle iletişime geçebilir, paylaşımlarda bulunup destek alabilirsiniz.

Kayıt Ol

Doğanay Y.

Yönetici
iyikus.com Yetkilisi
Mesajlar
13,776
Çözümler
73
Puanları
268
Yaş
30
Konum
Ankara
Texas Clearbody Mutasyonu Elde Etmek
Son zamanlarda oldukça sık duyduğumuz ama az rastladığımız mutasyonlardan bir tanesi de Texas Clearbody'ler. İster Tesas ister Temiz vücut her ne derseniz deyin bu konuda sizlere görseller eşliğinde TCB(texas ClearBody) mutayonunu tanıtacağım ve nasıl elde edilebilir? bununla ilgili ipuçları vereceğim.
texas3.jpg

Texas muhabbet kuşlarının vücut renkleri Boğaz kısmında ve göğüs civarında solgun beyaz ya da sarı görülürken kuyruğa doğru inildikçe koyulaşan bir ton görülür. En koyu ton bacaklarının olduğu kısımdadır. Vücut rengi genelde %50 oranında seyreltilmiştir. Bu nedenle genelde opaline kanatlı ve ino eşlemelerinde ulaşılabilmiştir. Tabi tek yöntem bu değil.

Texas Temiz vücut mutasyonunun kanatları da normalden farklıdır. Siyah pullu ve tüy uçları beyazdır. Göz rengi siyah/erik renginde ve yetişkin olduğunda beyaz irisli olmaktadır.
texas6.JPGtexas6.JPG
Texas Temiz Vücut Muhabbet Kuşu Nasıl Elde Edilir?
Birçok tavsiyeden biri tarçıni renk içeren kuşlarla eşleme yapılmaması yönündedir. Cinsiyet bağlantılı bir mutasyon olduğu için (tıpkı inolar gibi) dişi kuşun resesif parçalı ya da ino olması gerekmektedir. İno genlerle aralarında muazzam bir uyum vardır çünkü resesif olan texas genini, ino eşlemesiyle baskın hale geldiği görülmüştür. İno'lar texas genini maskelemediği için yönelmemiz gereken ilk kuş bu yüzden ino'dur. Eşlemede texas kanı bir erkek ile eşlendiğinde yavrularda yaklaşık %50 oranında rastlandığını da belirtmek isterim.

Opaline Normal bir kuşla, ino eşlemesinde sık olmasa da elde edilebiliyor Texaslar. Fakat yapılan eşlemeler de Normal genle birleştiğinde texas yavru çok nadir alındığı görülmüştür. Gri kanatlı dilute eşlemesin de Texas elde edilmiştir. Kısacası denemelerle Texas elde edilebilir. Eğer dişi ya da erkek kuşunuzdan biri taşıyıcı ya da Texas ise işiniz daha kolaydır. Herhangi bir ino ile eşlemeniz yeterlidir.

Texas Muhabbet Kuşu Resimleri
texas1.jpg
texas2.jpg

texas4.jpgtexas5.JPGtexas7.jpg
 

Ekli dosyalar

  • texas6.JPG
    texas6.JPG
    2 MB · Görüntüleme: 3
Üst Alt