Muhabbet Kuşları Texas ClearBody Mutasyonu (Teksas muhabbet kuşları)

Kullanıcı Değerlendirmesi
5.00 Oylama

Doğanay Y.

Yönetici
iyikus.com Yetkilisi
Katılım
3 Tem 2017
Mesajlar
25,932
Çözümler
128
Yaş
33
Konum
Ankara
Texas Clear Body Mutasyonu (Teksas muhabbet kuşları)
Nadir sayılabilecek fakat her geçen gün üretimi ve rastlanırlığı artan mutasyonlardan bir tanesi de Texas Clear Body'ler. Namı değer TCB. Bu konu aracılığıyla mutasyon hakkında bilgi sunacağım.

Teksas muhabbet kuşlarının bilinen iki formu vardır. Birincisi Easley Clearbody, diğeri ise Teksas Clearbody. Bu iki form devamlı tartışma konusu olsa da, onları birbirinden ayıran en belirgin özellik kanat uçlarının renkleri ve teksas formunun sex linked (cinsiyete bağlı bir mutasyon) olmasıdır.

Teksas kuşlar ino ile eşleştirildiklerinde (albino/cremino/lutino), teksas bebekler gözlemlenebiliyor. İno mutasyonu, teksas mutasyonunu maskeleyemiyor. Split yani taşıyıcı erkek ile ino eşlemesinde aynı şekilde teksas yavrular görülebiliyor. Teksas mutasyonu cinsiyete bağlı bir mutasyon olduğundan erkek teksas kuşunuzun olması gerekiyor ya da taşıyıcı erkek kuşunuz teksas dişi ya da ino ile eşlenmesi gerekiyor. Unutulmaması gereken önemli bir konuda şudur. Dişi kuşlar bu mutasyonda taşıyıcı değiller. Aynı şekilde inolarda öyle.
** Cinnamon mutasyonları da gözlemlenmektedir. Yalnız yarışmalarda bu varyete kabul görmemektedir (henüz).

Normal ve opalin formlarda olabilir texas kuşlar. Parçalı kuşlarla karıştırılmamaları gerekir.
teksaslarr.png

ClearBodies ( Temiz Vücutlar )
teksaslarr1.png


Normal vücut rengi derinliği %50 oranında etkilenir ve güçlü parlak yahut mat bir renk gözlemlenir. Beyaz ya da sarı taban renkleri haricinde vücut renkleri parçalanmaz. Kanat altı ve kuyruk bölgesine doğru taban rengi koyulaşır ya da ton alır.

Gözleri siyahtır. İnolarla müttefik bir gen havuzuna sahipler. Bu nedenle çalışırken kullanılabilirler. Karmaşık bir gen havuzu olsa da dikkat edilmesi gereken bölünebilir bir mutasyon değildir. Çekiniktir.

“Aşağıdakiler, genel olarak genetik ve biyokimyasal süreçlere kadar basitleştirilmiştir. Bu pigmentlerin üretimi, dağılımı ve tüylerdeki yapısal değişiklikler
çok karmaşıktır.''
Basit bir ifadeyle Ino, diğer birçok mutasyonu maskeler, Texas'ı maskelemez.
Clear Texas Clearbody ve Easley Clearbody genetik olarak farklı ve görselle karşımıza çıkar. Teksas uçuş tüylerinde siyahın yoğunluğu değişkendir. Easly'de değildir.
Teoride bir Teksas dişi, Teksas (sf) erkek kadar saf kan olamaz, çünkü dişi Ino genini taşıyamaz.
 
Teksasa gönül vermiş birisi olarak kesinlikle paylaştıklarınızı doğruluyor ve katılıyorum. Bu eşlemeleri yaptığımda bilimselliği kanıtlamış oldum.
 

Ekli dosyalar

  • 1E00660F-E310-4DD4-8D3A-F089EC3DEAD6.jpeg
    1E00660F-E310-4DD4-8D3A-F089EC3DEAD6.jpeg
    834.9 KB · Görüntüleme: 55
%50 oraninda tcb verecektir eğer kani, soy hatti saglamsa
 
MaşâAllah çok güzeller hocam orijinal teksas şahsımca bunlar Avrupa'daki 2010 yılları ve sonrasında genel olarak mutasyon bu şekildeydi. Hatta benim favorim gri olanlar
 
Bir tane de ben bırakayım 😁
MaşâAllah 🙂

fbomud5.jpg
 
Geri
Üst