Tuhaf Güven Sorunu

Taha KOÇAK

iyikus.com Üyesi
Merhaba,
Sultan papağanım tıslıyor. Dışarda gayet iyiyiz ama kafeste sıkıntı yaşıyoruz. Kafese yaklaşmam bile yeterli oluyor tıslaması için. Dışarda ise kafasını ve kanatlarına dokunmam kızmıyor. Omuz ve elden inmiyor. Ne yapabiliriz?

Kafes , yuva tüm hayvanların kırmızı çizgisidir. Kuşunuz ne kadar evcil olursa olsun bunu yapması olağan ve doğaldır güven problemi değildir.

Oyla 0
Muhabbet kuşunda böyle bir olay hiç yaşamadım.
Peki dışarda kızınca tıslamasına ne yapabiliriz?
Muhuhabbet kuşları da papagandir :)
Kuşunuz aylık ise bir seyler yapilir belki ama 2 3 yaşında falansa pek sanmıyorum. Benim Kuşum aşırı taviz verir ama o bile kendi mahremiyetini korur ve isirma uyarısı yapar .

Oyla 0
Söyle mesela kanadına dokunmama bir şey demez ama kafasını severken olurda elim giderse kızar. Ya da parmağımı ona doğru yaklaştırırsam yine saldırı moduna geçiyor. Ama eğer alttan yaklaşırsa da elime geliyor. Muhabbet eğitimine göre biraz daha zor. Muhabbeti papağandan saymam nedenim ise genel olarak ben bundan önce 10 takım kuşum vardı. Yani hiçbirinde böyle bir kırmızı nokta yoktu. Belki de benden kaynaklı da olabilir bilmiyorum.

Oyla 0
Söyle mesela kanadına dokunmama bir şey demez ama kafasını severken olurda elim giderse kızar. Ya da parmağımı ona doğru yaklaştırırsam yine saldırı moduna geçiyor. Ama eğer alttan yaklaşırsa da elime geliyor. Muhabbet eğitimine göre biraz daha zor. Muhabbeti papağandan saymam nedenim ise genel olarak ben bundan önce 10 takım kuşum vardı. Yani hiçbirinde böyle bir kırmızı nokta yoktu. Belki de benden kaynaklı da olabilir bilmiyorum.
Parmağını ona doğru dik sekilde götürürseniz tehdit olarak algılaması da olağan. Durduk yere gelip ısırmadığı sürece üstünde durulmamalı bence . Her canlı , buna sizde dahil sınırlarını korumak isteyecektir

Oyla 0
Merhaba,
Sultan papağanım tıslıyor. Dışarda gayet iyiyiz ama kafeste sıkıntı yaşıyoruz. Kafese yaklaşmam bile yeterli oluyor tıslaması için. Dışarda ise kafasını ve kanatlarına dokunmam kızmıyor. Omuz ve elden inmiyor. Ne yapabiliriz?

Merhaba. Kuşlarında bizler gibi karakteristik bazı özellikleri var. Bazı kuşlar kendini kaşıtmaya bayılırken, bazıları çığlık moduna girer. Bazıları kafesi çok sahiplenmez sahibiyle ilgilidir, bazıları kafesi yaşam alanı seçer. İnsanlarda öyle diğer canlılarda bende kafama dokunulmasından nefret ederim mesela :D gibi gibi. Korkutacak bişey yapmamışsanız karakter itibariyle böyle diyelim

Oyla 0
Tıslama bence güven sorunudur. Kafes konumu alçak ise yükseltmenizi ve ilk başlarda yapılan kafesten çıkartmadan yavaş hareketlerle elinize alıştırma ve kafese yakınken zaman geçirmeniz gerekir. Diğer türlü kolay aşamıyorlar. Arkadaşlarımın da dediği gibi karakteristik bir durumda olabiliyor bazen

Oyla 0