Tuhaf Kafa Sallama Hareketi

• Konuyu başlatan Konuyu başlatan Andrea
  • Başlangıç tarihi Başlangıç tarihi

Andrea

Forum Sakini
Merhaba, Çikoyu bugün tuhaf bir hareket yaparken videoda aldım. Aslında gagasinin altını sağa sola surtme hareketi için video çekiyordum, bunu paylaşacaktim, özellikle su içtikten sonra bu hareketi sürekli yapmakla beraber kafesin tavanında, ustundeyken, parmağımdayken falan ara ara yapıyor uzun yıllar muhabbet kusu besledim bu hareket çok garip geldi bana ama acaba gaga yapısının farklılığından kaynaklanıyor ve normalmiş gibi düşündüm hep, yine de anormal bir davranış mi diye sormak istedim. Velhasıl bunu videoda alirken videoda parmağım ıslak olduğu dokunur dokunmaz yapıyor, gagasinin altını tünege sürtuyor seri bir şekilde. Videodaki heyecanlı tavırları telefona olan ilgisinden kaynaklanıyor o yüzden telaşlı gözüküyor, video çekerken telefonu yaklaştırdigim için.

İlk başta da belirttiğim gibi videoda tuhaf bir kafa sallama hareketini iki kez yapıyor bunu ilk kez gördüm ve çok şaşırdım, hamagin ipliğini kemiriyor sürekli acaba kursağında rahatsız eden bir şey mi var sorusu aklıma geldi. Yoksa normal bir hareket mi? Çok korktum açıkçası bir şey olacak diye. 🥺 Videonun başında iki kez yapıyor. Hamagin kemirdigi kısmının resmini de ekliyorum. Bu arada sonrasında bir daha o hareketi yapmadı gözlemlediğim kadarıyla. Geçen gün gagasinin ucuna yapışmış çok ince iplik parçaları vardı elimle aldım.

Ekli dosyalar

• IMG-20230527-WA0003.jpg
    IMG-20230527-WA0003.jpg
    134 KB · Görüntüleme: 5
Kusma hareketi olarak yorumladım ama bu hareket belli bir sıkıntıdan dolayı mı yoksa genel bir şey mi tam olarak bilmiyorum.

Elinize kusmaya çalışıyor ve kusmadigi için kursağıni düzenliyor gibi geldi bana eş kuşlarımda dişi kuşum bu hareketi başı yukarıda şekilde yaptı bir kaç defa yavrulara ve eşine çok fazla kustugu için yaptı diye yorumladım ve tekrar etmedi
Su tüketimi ne kadar peki bazen yem yedikten sonra su içmeyen kuşlar yapabilir bu hareketi

Forpuslar için biraz daha sık gözlemlenen normal bir davranış muhabbet kuşlarına nazaran.
Hocam bir de bahsettiğim gibi gagasinin altını seri bir şekilde nesnelere sürtüp kasıma hareketi var. Muhabbet kuslarinda asla görmediğim bir davranış bu. Anlatabildim mi bilmiyorum ama videoda da görülüyordu sanırım bunu çok sık yapıyor, bu da normal mi ve gaga yapısından mi kaynaklanıyor?

Hocam bir de bahsettiğim gibi gagasinin altını seri bir şekilde nesnelere sürtüp kasıma hareketi var. Muhabbet kuslarinda asla görmediğim bir davranış bu. Anlatabildim mi bilmiyorum ama videoda da görülüyordu sanırım bunu çok sık yapıyor, bu da normal mi ve gaga yapısından mi kaynaklanıyor?
Muhabbet kuşları da sık yapıyor hocam denk gelmemişsiniz. Kuşunuz biraz hızlı kızışıyor anlaşılan. O hareket o bölgenin temizliği, kur (yer/üstünlük/ konum belli etme) amaçlı, bazen de tüy dönemi bu kadar sert olmasa da yaptıkları bir hareket. Çok fazla tüyle alakalı değil sizin durum şu aşamada. Belki bir sık sinirli bir tavrı olabilir, tavrını eşlerine ya da çevresine belli etme şekli olarak da yorumlamak mümkün

Muhabbet kuşları da sık yapıyor hocam denk gelmemişsiniz. Kuşunuz biraz hızlı kızışıyor anlaşılan. O hareket o bölgenin temizliği, kur (yer/üstünlük/ konum belli etme) amaçlı, bazen de tüy dönemi bu kadar sert olmasa da yaptıkları bir hareket. Çok fazla tüyle alakalı değil sizin durum şu aşamada. Belki bir sık sinirli bir tavrı olabilir, tavrını eşlerine ya da çevresine belli etme şekli olarak da yorumlamak mümkün
Anladım hocam teşekkür ederim. 3 aylık kadar oldu, kafasının üstündeki tüylerde sanki seyrelme gözlüyorum, tüye girmiş olabilir mi, ilk tüy dönemi ne zaman oluyor bilmiyorum açıkçası. Ya kafasını sürtmekten biraz aşındırdı tüylerini ya da dediğim gibi tüy döneminde olabilir mi? Bir de bu kadar hızlı kızışıyor ise eş almayı ne zaman düşünmeli?

Videoda secemedim. O halde tuyune başlıyor. 3,5 ay arası giriyor forpuslar. Banyoluk takın hocam bir de vilmectin ense damlası yaptırınız