Tüy Sorunu ve Yeni Çiftim

Beyzagül G.

Çevirmen
Merhaba. İki farklı konuda yardımınızı rica edeceğim.

Öncelikle ilk göz ağrım Minnoş'la bir takım tüy sorunları yaşıyoruz sanırım. Karın bölgesindeki tüyleri sürekli yoluyor; yenileri çıkınca normal bir şekilde açmıyor, ya kapsülleri kökünden söküyor ya da açarken yoluyor tüy kısımlarını. Bu şekilde 3. tüy dönemi ve elimden gelen bir şey kalmadı onun için. Ki her ne kadar diğer bölgelerdeki tüyleri de yolsa da bu şekilde kapsüllerle sorunu yok özellikle başındaki tüylere çok özen gösteriyor, gayet güzeller. Streslidir diye yakından ilgileniyorum, probiyotik ve multivitaminini düzenli veriyorum, ek besin olarak dal darı, yumurta ve havucu düzenli veriyorum ki ekstra meyvesi vs. de var. Daha ne yapabilirim, elimden ne gelir?

Fotoğrafı burada -> WhatsApp Image 2021-02-26 at 12 - Hızlı Resim

İkinci olarak mubişlerime çift alacağımı söylemiştim ve evet aldım :D. Fotoğraftaki arkadaşlar birbirlerini gördü, beğendi. Ben de aynı kafese koyarak üzerime düşeni yaptım. Yuvalık, iki yemlik, kalamar kemiği ve kuş kumunu kafese koydum. Şubat bitmedi diye kafeste salıncakları tutuyordum lakin birbirleriyle o kadar ilgililer ki salıncaklara rağmen her fırsatta bir haftadır çiftleşiyor bu tatlışlar. Yuvalığa da girip çıkıyorlar. Buna rağmen mama almalı mıyım? Ve almalıysam bu mama normal mama mı yoksa kızıştırıcı mama mı olmalı? Kızım Boncuk'ta yumurta var gibi durmuyor. Ekstra ne ihtiyaçları olur? Bir de normal bir şekilde sularına vitamin ve probiyotik eklemeye devam etmeli miyim? Üretim kategorisindeki tüm yazıları okudum ama önemli noktaları unutup duruyorum.

Limon ve Boncuk -> WhatsApp Image 2021-02-26 at 12 - Hızlı Resim

Limon ve Boncuk için S-E vitamini temin etmem gerekiyor galiba.

Minnoş içinde yaptığım araştırmalardan yola çıkarak diyebilirim ki vitamin, probiyotik, prebiyotik veya mineral açısından eksiği yok(fikrimce). Hatta kullandığım multivit'in içeriğini şöyle bırakayım siz de düşüncelerinizi belirtirsiniz care4bird multivit mix.
Geriye stres ve dış parazit olasılıkları kaldığından tedavi sürecinde arayışım bunlardan kurtulmak olacak. Dış parazit tedavisinden sonra ilerleme göremezsem B vit. veya çinko takviyesi uygulamayı düşünüyorum. Bunu da Ayhan Otçuoğlu hocadan gördüğümden deneyeceğim. Minnoş'un fotoğrafından sizin çıkarımlarınız olabilirse çok yardımcı olursunuz. Önümüzde uzun bir süreç var.

Ekstra olarak son iki saatte gözlemlediğim bir hareketinin videosunu ekliyorum, tüylerini açmaya çalışırken bu şekilde anlık silkelenmeleri olmaya başladı ama bayağı şiddetli. Ayrıca açmaya çalıştığı iki kapsül kanadı nedense.

Oyla 0
Minnoşun karın bölgesine sabah akşam göz taşı (bakır sülfat) uygulamanı tavsiye ederim. Bir su bardağı suya bir iki pirinç tanesi kadar göz taşını atıp eritiyorsun. Daha sonra pamuğu bu suya daldırıp sorunlu bölgeye sürüyorsun işlem bu kadar..

Göz taşı yerine batikon yada virkon s uygulayanlarda var. Bunlarda olur amaç o bölgedeki mikropları öldürmek...

Ayrıyetten o patlamayan kapsülleri bir cımbızla çekmeni tavsiye ediyorum. Çekmezsen kuşu sürekli rahatsız eder. Ardından pamukla batikon sür o bölgeye..

Bunların dışında multivitaminin güzel ama yinede farklı takviyelerde denenebilir. Ayhan hocanın depomin gibi yada ekstra biotin takviyesi gibi vs..

Oyla 0
Teşekkür ederim. İlk temin edebileceğimi kullanacağım şu durumda. Hafta sonuna denk gelmesi çok kötü oldu.

Patlamayan kapsüller bir iki değil ki... Ben beceremem yarın götüreyim bahsettiğim kişiye. Depomin'i de edineyim.

@Ümit T. Bey sizce o tiki rahatsız olduğu için mi yapıyor, başka acil bir durumu yok mu? Bize kafasını kaşıtırken veya uyurken yapma gereği duymuyor ama uyanıkken o kadar art arda olmaya başladı ki bir şey olacak korkumdan çok kötü haldeyim. Nasıl oldu anlamadım ama kapsüllerin kanı kuyruk tüylerinin ucuna kadar ulaşmış bir de... Gagasıyla yapmıştır inşallah.

Oyla 0
Evet ayak hareketi. Uyumadığı sürece yapıyor diyebilirim. Bu sabah yoktu bu tiki. Saat akşam 6 gibi başladı, 9'da sürekli yaptığını fark ettik. İki ayağıyla da yaptığını gördüğümden istemli sandım ama sol ayağında istemsizleşmeye başlamış diyebileceğim kadar art arda yapıyor uyanıkken. Sol ayağı kanlı tüylerine yakın.

Oyla 0
Şimdi dikkatli baktımda o ayağının rengi koyulaşmış. Belki mutasyonuyla alakalıdır Doğanay daha iyi yorumlar. Ancak o ayağında kan toplanması olabilir. Buda kuşu rahatsız ediyor olabilir. Benim tavsiyem eczaneden Hirudoid forte jel alıp sabah akşam ayağına güzelce sür. O bölgedeki kan akışını rahatlatıcaktır. Emin değilim ama faydası olabilir bu konuda...
Screenshot_2.png

Oyla 0
O ayağının rengi yavruyken kafeste sıkıştırdığından beri öyle. Rengi normal ayağında istemsizleşti tik. Hirudoid forte yine de rahatlatır mı?
Yarın uyandığında tiki aşırı sık olursa kaşıntıyı azaltması için alerjik kremlerden uygulayacağım bu arada.

Oyla 0
O ayağının rengi yavruyken kafeste sıkıştırdığından beri öyle. Rengi normal ayağında istemsizleşti tik. Hirudoid forte yine de rahatlatır mı?
Yarın uyandığında tiki aşırı sık olursa kaşıntıyı azaltması için alerjik kremlerden uygulayacağım bu arada.

Dediğim gibi emin olmamakla birlikte ben faydasının olucağını düşünüyorum. @Doğanay Y. da bakar müsait olunca ;)

Oyla 0
Merhaba, ayak rengi parçalı bir kuş olduğundan farklılaşmaları var. Kaşıması o bölgede ki tüylerin çıkmasından kaynaklı. Kuşunuz biraz huylu gibi. Boyunluk takılabilir bu süreçte.

Oyla 0
Tedavi ettirdim bıcırığı. Ben götürene kadar kanayan tüyünü kendi yoldu zaten. Sağlık açısından bi sorunumuz yokmuş çok şükür. İç-dış parazit tedavisi gördük. Sonradan tekrar etmek ve evdeki diğer kuşlara da uygulamak amaçlı vilmectin verdiler.

Benim bildiğim vilmectin enseden 1 damla öneriyordunuz bu forumda. Veteriner fazla yoğun uyguladı Minnoş'a. Diğer kuşlara onun yaptığı aksine 1 damla uygulamam daha iyi olur değil mi?

Oyla 0
Teşekkür ederim. Diğer 3üne 10 gün arayla 1er damla uygulayacağım o zaman. Minnoş zaten çok fazla doz aldığından 10 günden daha fazla bekleyeceğim onun 2. dozu için.

Oyla 0
Selam Beyza,öncelikle geçmiş olsun elimden geldiğince yardımcı olmaya çalışacağım.

Bu tür tüyleri çıkmayan kuşlar için hemen hemen hepimizin aklına gelen kaliteli bir B vitamini komleksi.Bana kalırsa sadece b vitamini değil de B vitamini ağırlıklı özellikle içerisinde Biotin(B7) bulunduran bir multivitamin alman olacak.Elindeki ürün olan Care 4 Birds Multivit-Mix güzel üründür.Ama eğer bitmeye yakınsa yukarıda dediğim özelliklere sahip olan Quiko Bio,Nekton Biotin, ve Versele Laga Muta-Vit alman daha iyi olacaktır.

Yine @Ümit T. hocanın dediği gibi iz elemet içeren bir multimineral takviyesi yapman fayda sağlayacaktır.Mineral takviyesi olarak Natural’ın Vitamineral ürünü var toz halinde ama muhabbet kuşları güvercinler gibi çok sık tüketmiyor.Kuş kumu gibi bir kaba da konulabiliyor mamaya da katılıyor ama dediğim gibi çok tüketim olmuyor. @Doğanay Y. hocam halihazırda kullanıyor diye biliyorum.Versele Laga'nın Colombine Vita ürünü,Quiko'nun Vitaminkalk ürünü ve eğer likit bir ürün istersen Tecnomin Kanatlı Sıvı Mineral Premiksi alabilirsin.
Ayhan Otçuoğlu’nun bir videosu var tüy sorunları ile alakalı izlemenizi tavsiye ederim.Özellikle ÇİNKO içeren bir mineral takviyesinin işe yaradığını söylüyor.Onun kullandığı ürün Depomino ama piyasada bulunmuyor.Muadili olan BAVİMİX DEPOMİNO var içerikler tıpa tıp aynı.Bununla alakalı da bir konu açılmıştı forumda onu eklerim nasıl kullanılacağı detaylı bir şekilde yazıyor.

Probiyotik veriyorum demiştin markasını bilmiyorum ama Röhnfried Entrobac,Versele Laga Oro-Digest,Versele Laga Probi-Zyme,Deli Nature Flora+,DR. Brockamp Probac iyi ürünlerdir.

Ve gelelim en önemli konulardan bir tanesi olan Proteinin yapı taşı olan Amino Asit'e.Yani protein içeren besinler amino asitte içeriyor.Aklına hemen ne geliyor yumurta evet evet gerçekten yumurta.Mamalarında eksik etme yumurtayı.Haftada iki kere mama verebilirsin mamanın içeriği nasıl olacak dersen de
  • Bir parça havuç (rendelendikten sonra bıçakla ince ince doğranmış, mamanızda mutlaka olsun çok faydalıdır),
  • Bir parça kırmızı pancar,
  • İnce ince doğranmış yeşillikler (nane, roka, maydanoz, kıvırcık, semiz otu, dere otu, taze kekik vs. elinizde ne varsa),
  • Bir parça amasya elması,
  • Az miktarda muz içeriğinde doğal sindirim enzimleri vardır, vitaminleri mineralleri söylemiyorum bile, çok faydalıdır tabi ölçüyü kaçırmamak koşuluyla),
  • Bir çay kaşığı buğday ruşeymi (çok faydalı ve besin değeri oldukça yüksek olan bir besindir, mamanızda mutlaka olsun),
  • 2-3 adet arı poleni,
  • Çay kaşığının ucuyla spirulina
  • Bir adet kabuklu fındık yada badem (havanda dövülmüş),
  • Varsa hazır mama yoksa da Yumurta
bu şekilde olabilir Ümit abiden alıntıladım.
Evet nerede kalmıştık,Amino asitteydik en son.Yine içerisinde bolca aminoasit içeren kuru maya kullanabilirsin aynı zamanda prebiyotiktir de aşağıya foruma zamanında açılmış olan konu linkini bırakırım.
Amino asiti doğal yollarla nerelerden karşılayabileceğini söylediğime göre gelelim piyasadaki ürünlere.En basitinden Med Tollyamin Forte var.Ama ben bir amino asit katkısı alacak olsam almazdım çünkü yetersiz.Çok daha güzel ürünler var piyasada örneğin Versele Laga Omniform ya da Vetasupra Depolife var. İçeriğinde bolca amino asit burunduruyor aynı zamanda mineralde içeriyor yani üstte bahsettiğim mineral takviyelerinden birini almayıp burada hem aminoasit hem de mineral takviyesi olan Vetasupra Depolife alabilirsin.

Bunun haricinde bolca E vitamini barındıran ve faydaları say say bitmeyen Buğday Çimlendirmesi kullanabilirsin.Tüy dönemlerinde hiçbir katkı kullanmayıp sadece çimlendirme ile destekleyenleri biliyorum yetersiz kalır elbet ama çok faydası olduğu da aşikar.Yine forumda hem benim hem de Sargun hocanın açmış olduğu konuların linkini aşağıya bırakayım.Sadece buğday da değil Maş fasulyesi vs de çimlendirebilirsin.Versele Laga'nın böyle bir ürünü var içeriğinde birden fazla tohum var ben kullanmıştım zamanında tavsiye ederim.Akyolkardeşlerde var şuan.Fotoğrafını ekliyorum yinede..
1614498608956.png

Ve son olarak yine Ümit abinin dediği gibi Bakır Sülfat.Ben de kullandım bakır sülfatı her ne kadar aynı amaç için olmasa da ama faydasını gördüm diyebilirim.Dozajını Ümit abi belirtmiş o şekilde ayarlayıp pamuk yardımıyla Minnoş'un vücuduna sürebilirsin.Yakın zamanda Hamza hocanın açmış olduğu çok faydalı bir yazıyı da paylaşayım o da nasıl aşamalardan gidileceğini teker teker yazmış.

Tabi bunları bir anda vermeye kalkma belirli bir programın olsun zamanla düzelecek inşAllah...

Son düzenleme:
Oyla 0