Tuy yolma.

Oz oz

iyikus.com Üyesi
Merhaba.lutino sultn papaganimi mayis ayinda aldim.eve geldikten sonra tuy dokmeye basladi.kepege benzer seyler dokulmeye basladi.aldigim yer tuy dokme mevsimi dedi.Ama gecmedi hic kasinmasi tuy dokmesi.surekli kasiniyo.bazen tuylerini yoluyo.bi ara kanatlarindaki uzun tuylerin hepsini yolmustu.ucamiyordu hala da ucamiyo tuylerin bi cogu yerine geldigi halde.tenizligine yiyecegine vitaminine vs dikkat ediyorum.yine ayni.ozellikle koparttigi oluyo tuylerini.cok kepek dokuyo.bizimle oynarken bi anda kasinmaya tuy yolmaya basliyo.

Oz oz

iyikus.com Üyesi
Merhaba.lutino sultn papaganimi mayis ayinda aldim.eve geldikten sonra tuy dokmeye basladi.kepege benzer seyler dokulmeye basladi.aldigim yer tuy dokme mevsimi dedi.Ama gecmedi hic kasinmasi tuy dokmesi.surekli kasiniyo.bazen tuylerini yoluyo.bi ara kanatlarindaki uzun tuylerin hepsini yolmustu.ucamiyordu hala da ucamiyo tuylerin bi cogu yerine geldigi halde.tenizligine yiyecegine vitaminine vs dikkat ediyorum.yine ayni.ozellikle koparttigi oluyo tuylerini.cok kepek dokuyo.bizimle oynarken bi anda kasinmaya tuy yolmaya basliyo.
Ama bizimle oynarken guzel oynuyo.anlayamadim neden olsugunu.ucamiyo.cesaret de edemiyo.kafesin ustunden bagiriyo beni al dercesine.elimi kafese uzatinca geliyo .

Oyla 0

Doğanay Y. 

Yönetici
iyikus.com Yetkilisi
Merhaba, stres kaynaklı değil anladığım kadarıyla. Parazit problemi olabilir belki. Satın aldığınız kişi doğru söylemiş aslında belirli aylar tüy dönem ve bu süreçte bolca kepek benzeri dökülmeler olur. Gece yatarken kafesin üzerine tamamen kapatmayacak şekilde beyaz bir örtü örtebilir misiniz?
Sabah üzerinde gezen nokta büyüklüğünde bitlere rastlarsanız dış paraziti var demektir. Başka yolma sebebi eş istiyor olabilmesi, aldığınız yerde ki kafesin daha büyük olması, kafes konumunun çok ortalık olması vb. gibi durumlar tüy yolmasına sebebiyet verebiliyor.

Son ihtimalde tüy rahatsızlığı olan bir kuş olabilir. Bunun içinde veterinere analiz ettirmelisiniz.

Oyla 0

Oz oz

iyikus.com Üyesi
Bulundugumuz yerde veterinerler malesef kanatlilara bakmiyo.cok arastirdim ama hangi veteriner e sorsan kanatlilara bakmiyoruz dedi.petsoptan almistim.kafesi kucuck ve 4 5 tane kus vardi ayni kafesin icinde.dis parazit icin kullandigimiz ilaclar var aslinda.ama...ben yine de dediginiz gibi yapiyim . teşekkürler.

Oyla 0