Tüy yolmanın önüne geçemiyorum, yardım

Kuş Anasıı

Yönetici
Moderatör
Bizimkilerin birinci kuluçkası biteli 12 gün civarı oldu. İkinci kuluçka başladı, az önce 4. yumurtayı yumurtladı. İkinci kuluçkayı istemiyordum ama önüne geçemedim maalesef. Korkum 3. kuluçkanın olması, umarım böyle bir şey olmaz. Yavrular yeme düştüğü an erkeği alacağım kafesten. Şimdilik dişimde bir sıkıntı yok çok şükür.

Geçen kuluçkada en büyük problemimiz bu tüy yolma durumuydu. Dişim yuvada talaş vs istemiyor çok denedim dışarı atıyor, kendi tüylerini yolup dolduruyor. Hadi buna neyse dedim yine birbirlerini yolmaya başladılar. 1. kuluçka sonuna doğru anne baba birbirini yolmayı bırakmıştı, ikisinin de tüyleri gayet güzel gelmişti. Dişim yine yolunmuş tavuğa döndü. Erkeğin de sırtında başladı kellikler. Öneriniz üzerine Bavimix - Depomino aldım 7-8 günde bir veriyorum. Ama bu da kar etmedi. Gözümle gördüm dişiyi yoldu, tüyü çiğnedi çiğnedi attı az önce. Yapabileceğim başka bir şey var mı?

Huy olabileceği gibi bir eksiklikten kaynaklı oladabilir demiştik en son. İyot takviyesi, kalsiyum ihtiyaçları, mineraller sunulduğu halde hala yapıyorlarsa çok kötü bir durum. :(
Talaşı bebekler çıkmaya başladıkça az az ekleme yapmak lazım. Erkek kuşu ayırabilirsin bence @Hande. Tabi yumurtlama evresi bittiğinde

Oyla 0
Huy olabileceği gibi bir eksiklikten kaynaklı oladabilir demiştik en son. İyot takviyesi, kalsiyum ihtiyaçları, mineraller sunulduğu halde hala yapıyorlarsa çok kötü bir durum. :(
Talaşı bebekler çıkmaya başladıkça az az ekleme yapmak lazım. Erkek kuşu ayırabilirsin bence @Hande. Tabi yumurtlama evresi bittiğinde
Ya dediğim gibi kuluçka bitmeye yakın birbirlerini yolmayı bırakmışlardı. Yavruları yoluyorlardı sadece. İlk yumurta olana kadar rahattık, olduktan sonra başladılar yine. Niye yapıyorlar anlayamıyorum. Olmadı himalaya tuz kayası alıp koyayım birde onu deneyeyim. Büyük yavruyu daha 1-2 gündür toparladım biraz. Karanfil suyu vs sürüyorum tüylerine çok az kaldı kelliği. Yumurta kontrolü de yaptım ilk 2 yumurta dolu şimdilik. Delirtecekler beni ya, her yer tüy şu an ?

Ekli dosyalar

• 5CBBCD9A-9E17-4187-885E-DD1E3DAAB54C.jpeg
    5CBBCD9A-9E17-4187-885E-DD1E3DAAB54C.jpeg
    1.1 MB · Görüntüleme: 6
Oyla 0
Bu tüy normal yuva içi ancak kelleştirmeleri birbirlerini hoş değil.

Oyla 0
Bu tüy normal yuva içi ancak kelleştirmeleri birbirlerini hoş değil.
Kafes dibi de aynı şekilde hatta daha fazla. Evet maalesef dişinin kafa arkası ve sırtı kel şu an. Umarım dozunu artırmazlar. Tuz takviyesi yapayım. Başka önerisi olan arkadaşlar da varsa uygulayayım önerilerini. Teşekkür ederim ??

Oyla 0
Potasyum eksikliklerinde tüy yeme davranışı arttığı söyleniyor. Söyleniyor diyorum çünkü belirgin bir çözümü bulanamayan bir sorun. Sadece bir ihtimalinde bu olduğunu belirteyim.

Oyla 0
aminoasit takviyesi (özellikle metiyonin ve lizin) , stres azaltıcı premiksler (ör: passiflora içeren) fayda sağlayabilir
bende stres kaynaklı olabileceğini düşünüyorum çünkü yumurta olana kadar durmuştu bu durum. Dediğinize bakayım. Bavimix depomino aminoasit içeriyor ama yeterli değil midir acaba

Oyla 0