Tüyleri

GüzelKuş

Veteran
Gagasının üstünde ki tüyler tuhaflaşmış. Bakabilir misiniz lütfen ?

Ekli dosyalar

• IMG_20201024_204809.jpg
    IMG_20201024_204809.jpg
    1.7 MB · Görüntüleme: 11

Kaan Omurtak

Yasaklanmış Kişilik
Gagasının üstünde ki tüyler tuhaflaşmış. Bakabilir misiniz lütfen ?
Çok net göremedim ortam biraz karanlık çıkmış. Muhtemel tüye girmiş gibi gözüküyor. Ama daha net bir fotoğraf atarsan daha iyi olur. Eğer tüye girdiyse sorun yoktur, olağan bir durumdur. Ama başka bir durumda olabilir. Pek ihtimal vermiyorum da yine de net ve parlak bir fotoğraf istiyorum.

Oyla 0

GüzelKuş

Veteran
Çok net göremedim ortam biraz karanlık çıkmış. Muhtemel tüye girmiş gibi gözüküyor. Ama daha net bir fotoğraf atarsan daha iyi olur. Eğer tüye girdiyse sorun yoktur, olağan bir durumdur. Ama başka bir durumda olabilir. Pek ihtimal vermiyorum da yine de net ve parlak bir fotoğraf istiyorum.
Aslında flaş atarak çekicektim ama zararlı olur felan diye korktum tekrar çekip atıyorum hemen.

Oyla 0

GüzelKuş

Veteran
Sanırım bunlar daha iyi olur. Ama parlaklıkları gine biraz düşük olabilir.

Ekli dosyalar

• IMG_20201024_225754.jpg
    IMG_20201024_225754.jpg
    947.1 KB · Görüntüleme: 6
  • IMG_20201024_225733.jpg
    IMG_20201024_225733.jpg
    1.2 MB · Görüntüleme: 6
Oyla 0

Kaan Omurtak

Yasaklanmış Kişilik
Sanırım bunlar daha iyi olur. Ama parlaklıkları gine biraz düşük olabilir.
Tahmin ettiğim gibi çıktı. Endişelenecek bir durum yok. Kuşun şu anda tüy dökme mevsiminde. Kafasındaki sert ve diken gibi şeylerse tüy kapsülleridir. O kapsüller patlayacak ve içinden yumuşacık tüyler çıkacak. Bu süreçte kuşuna yumurta, yulaf, yeşillik gibi ek besinler vermelisin. Ayrıca B vitamini takviyesi yapmalısın. Şu sıralar İzmir’de havalar güzel de gidiyor haftada 1 defa da banyo yaptırmalısın. Gerisini kuşun halledecektir. Ayrıca kuşun bu dönemde biraz halsizleşebilir ve gün içinde uyuma davranışı gözlemleyebilirsin. Normaldir. Doğal bir şey yani.

Oyla 0

GüzelKuş

Veteran
Tahmin ettiğim gibi çıktı. Endişelenecek bir durum yok. Kuşun şu anda tüy dökme mevsiminde. Kafasındaki sert ve diken gibi şeylerse tüy kapsülleridir. O kapsüller patlayacak ve içinden yumuşacık tüyler çıkacak. Bu süreçte kuşuna yumurta, yulaf, yeşillik gibi ek besinler vermelisin. Ayrıca B vitamini takviyesi yapmalısın. Şu sıralar İzmir’de havalar güzel de gidiyor haftada 1 defa da banyo yaptırmalısın. Gerisini kuşun halledecektir. Ayrıca kuşun bu dönemde biraz halsizleşebilir ve gün içinde uyuma davranışı gözlemleyebilirsin. Normaldir. Doğal bir şey yani.
Teşekkür ederim. Son bir sorum olacaktı, kuşuma banyo yaptırmayı denedim ancak kendisi yapmıyor ne yapmam gerekiyor?

Oyla 0

Kaan Omurtak

Yasaklanmış Kişilik
Teşekkür ederim. Son bir sorum olacaktı, kuşuma banyo yaptırmayı denedim ancak kendisi yapmıyor ne yapmam gerekiyor?
Spreyleme yöntemi kullanabilirsin. Herhangi bir sprey şişesine su doldur sonra içine 3 yemek kaşığı elma sirkesi ekle ve karıştır. Şişeni hazırladıktan sonra kuşunu başka yedek bir kafese koy ve kuşunu doğru banyoya götür. Daha sonra kafesin üstünden, sağından, solundan kuşunun gözüne gelmeyecek şekilde üstüne spreyleme yap. İyice her tarafını yıkadıktan sonra duş başlığının suyunu çok çok çok az şekilde açarak ılık suyla kuşunu durula. Daha sonra kafesin içinde biriken suyu dök ve kuşunu kurumaya bırak. Dikkat et kuşun cereyanda kalmasın. İstersen bir havlu yardımıyla da kuşunu kurulayabilirsin.

Oyla 0