Tüylerini Temizlerken Delirmişçesine Davranıyor

Melike Gül

Yönetici
Moderatör
Merhaba arkadaşlar, bugün birkaç konuda fikrinizi almak istiyorum. Poyraz şu aralar tüylerini kaşırken çok hızlı ve çok huysuz bir şekilde tüylerini düzeltiyor. Eskiden de tüylerini düzeltirdi ama bu şekilde kendini kaybetmezdi. Bu aralar delirmişçesine tüylerini kaşıyor. Bu şekilde;
Burda biraz karanlık çıkmış. Alttaki video daha aydınlık
Birde eskiden kafasını sevdiğimde şurayı da kaşı burayı da kaşı diye başını sağa sola döndürüp dururdu fakat şuan o kadar dikkatli kaşımama rağmen çok rahatsız oluyor, hani yanlış bir yeri sevdiğinizde uyarı ısırığı verirler ya benimki şuan elimi kafasına koysam bir iki sağ sol yapsam direk cikleyip parmağımı ısırmaya çalışıyor ama kendisi kafasını eğiyor kafasını kaşımamı çok istiyor ama bu aralar iyice huysuzlandı.
Gerçi onuda anlıyorum 😞 Tüy kalitesi günden güne kötüye gidiyor. Hatta şöyle fotoğraflarını da göstermek istiyorum.
Bu onu sahiplendiğimiz zaman çektiğim fotoğrafı;
B102D6FE-A675-400B-B131-C550885B2F30.png
Buda şuanki hali;
4EC4072B-3EFB-4C26-930A-404D17999DB2.jpeg
Fotoğraflara bakıyorum da eskiden tüy kalitesi daha güzelmiş neyi yanlış yapıyorum bilmiyorum. Şuan elimdeki takviyeleri de yeniledim sizinde tavsiyelerinizle en baştan bir program hazırlamak istiyorum.Önerileriniz benim için çok kıymetli. Şuan başının üstü hep tüy kapsülleriyle dolu sanırım onları ellediğim için canı acıyor, mesela kanadından çıkacak olan uçuş tüyleri hep tüy kapsülü içinde hatta içlerinden 2-3 tanesi de yamuk çıkmış. Poyraz da onları düzeltcem derken canını yakıyor sanırım. Keşke belli bir uzunlukta olsalar çekip alırım ama sadece birkaç santim çıkıyorlar ve gelişimleri duruyor sonra o tüy kapsülüyle birlikte orda kalıyor. Hatta geçenlerde yeni aldığım röhfinedin probibath prebiyotikli banyo sıvısıyla banyo yaptırmıştım, o gün hava güneşliydi, tüm vücudunu yıkamıştım kendini kurutunca tüyleri yumuşacık olmuştu. Oda rahatlamıştı. Ayrıca bazı topaklanmış tüylerini de kesmiştim. Böyle beyaz beyaz kıl gibi tüyleri var sırt kısmında. Aynı bebek kuşlardaki ilk çıkan beyaz tüyler gibi ama poyrazdakiler tüye de benzemiyorlar, zaten videolarda da açıkça gözüküyor. Onlar da bu şekilde gözüküyor
81B25B73-C7A8-4B11-B0A5-1F234075B329.jpeg

Birde benim aklımda parazit durumu var. Yaklaşık 1-1.5 hafta önce parazit damlası yapacaktım ama ense kısmındaki tüyler full kapsül içindeydi.
AE3D3C10-C865-44ED-BE33-E49A3C6E6435.jpeg
Kapsülleri çıktıktan sonra yaparım damlayı demiştim ama hala hiç ilerleme yok. Ense tüylerini aralayıp bitason’u damlatsam sorun olur mu? Bana ilk olarak dış parazit ihtimalini elemek daha mantıklı geliyor. Siz ne düşünüyorsunuz

Merhaba Melike hocalarım daha detaylı bilgi veriler ama düşünsene yaklaşık 4 ayda bir tüye giren sağlıklı kuşlar bile tüy vaktinde agresif olabiliyor karın ağrısı olduğu için
Poyraz sürekli bu durum ile uğraşmak zorunda ve bu artık sinirlerini bozmuş sanırım😔
Bende seninle aynı düşünüyorum
Dış paraziti eleyebilirsin
Tupcukler sorun olmaz diye düşünüyorum

Ve Evet dediğin gibi ilk zamanlara göre suanki durumu daha kötü gibi ama yaş etkili olabilir mi?
B vitamini ni suya mi ilave ediyorsun yoksa mamaya mi koyuyorsun

B vitamini ni suya mi ilave ediyorsun yoksa mamaya mi koyuyorsun
B vitaminini suyuna koyuyorum. Yaklaşık 6-8 damla.

Ve Evet dediğin gibi ilk zamanlara göre suanki durumu daha kötü gibi ama yaş etkili olabilir mi?
Bilmiyorum ki hocam. İlk french molt hastası kuşum😞 Herşeyi ilk kez Poyraz ile birlikte deneyimliyoruz. Bize geldiğinde 1.5-2 yaşındaydı. Şuan yaklaşık 4 yaşında.

Merhaba Melike hocalarım daha detaylı bilgi veriler ama düşünsene yaklaşık 4 ayda bir tüye giren sağlıklı kuşlar bile tüy vaktinde agresif olabiliyor karın ağrısı olduğu için
Poyraz sürekli bu durum ile uğraşmak zorunda ve bu artık sinirlerini bozmuş sanırım😔
Bende seninle aynı düşünüyorum
Dış paraziti eleyebilirsin
Tupcukler sorun olmaz diye düşünüyorum
Tamamdır hocam, o zaman ben bugün İnşallah bir aksilik olmazsa dış parazit damlasını ensesine bir damla olacak şekilde damlatayım. Peki 1 hafta sonra tekrar damlatayım mı sizce. Her zaman 1 damla damlatıp bitirmiştim ama bu sefer daha rahatsız gözüküyor.

Tamamdır hocam, o zaman ben bugün İnşallah bir aksilik olmazsa dış parazit damlasını ensesine bir damla olacak şekilde damlatayım. Peki 1 hafta sonra tekrar damlatayım mı sizce. Her zaman 1 damla damlatıp bitirmiştim ama bu sefer daha rahatsız gözüküyor.
Yanlış hatırlamıyorsam 15 gün SONRA tekrar edilmesi gerekiyordu
Parazitin

Yaşlanınca kuşların tüy kalitesi düşüyor
Heleki hastalık sahibi ise durum bu şekilde oluyor olabilir

Umarım bir an önce toparlanır ve bu durum seni daha fazla üzmez 🙏

Ne yazık ki devamlı tüy çıkışı olduğundan huzursuz oluyor ve yoluyor :( Stres durumu tamamen ve bu davranışı genel durumuna da yansıyor. B vitamini haricinde protein ağırlıklı bir bakım da gerekiyor.

Ne yazık ki devamlı tüy çıkışı olduğundan huzursuz oluyor ve yoluyor :( Stres durumu tamamen ve bu davranışı genel durumuna da yansıyor. B vitamini haricinde protein ağırlıklı bir bakım da gerekiyor.
Doğanay hocam eğer stresten oluyorsa o zaman dış parazit uygulamasının ikinci damlasını yapmama gerek yok diyebilir miyiz? İkinci damlasını da uygulamayı düşünüyordum ama eğer parazitlik durumu yoksa ağır gelir mi? Çoğu yerde eğer koruma amaçlı kullanılıyorsa bir damla yapmanız kafidir yazıyor Ben de bu ana kadar hep 1 damla damlatıp bırakmıştım. ama şuanki durumda 2. Damlayı da uygulamam gerekir mi

image.jpg
Elimde şuan;
Med tollyamin
Entrobac
Pavifac
Elektrolyt 3 plus ve
Avidress Plus var. Bunları nasıl bir yerleştirmeyle doğru programlayabilirim sizce. Eğer 1 haftalık program yaparsam çok yoğun oluyor ama böyle de sanki birşeyler eksik gibi. Sizce nasıl? uygulanır mı bu program

Bence damlayı aksatmamalısınız. Mutlaka 2-3 ayda 1 kez vilmectin ya da etken maddesini içeren ürünü kullanmak gerek. Zararı olmayacaktır. Vilmectin 1 damla yeterli olur.
Beslenme tablonuzda ise şunu önereyim:
- Mama ve yeşillik tüketimi varsa probiyotik mutlaka ekleme yapınız. Aynı zamanda yumurta haşlanmadan hazır mama kullanılıyorsa tollyamin forte de ekleyiniz. Mama tüketimi iyi olan kuşlarda sudan çok mamada sunmak daha yararlı oluyor.
B vitamini içerdiğinden elinizde ki bir çok ürün (probiyotik bile), program bence güzel. Mamada verilirse eğer o günü boş su olarak değerlendirmenizi öneririm.

Bence damlayı aksatmamalısınız. Mutlaka 2-3 ayda 1 kez vilmectin ya da etken maddesini içeren ürünü kullanmak gerek. Zararı olmayacaktır. Vilmectin 1 damla yeterli olur.
Beslenme tablonuzda ise şunu önereyim:
- Mama ve yeşillik tüketimi varsa probiyotik mutlaka ekleme yapınız. Aynı zamanda yumurta haşlanmadan hazır mama kullanılıyorsa tollyamin forte de ekleyiniz. Mama tüketimi iyi olan kuşlarda sudan çok mamada sunmak daha yararlı oluyor.
B vitamini içerdiğinden elinizde ki bir çok ürün (probiyotik bile), program bence güzel. Mamada verilirse eğer o günü boş su olarak değerlendirmenizi öneririm.
Tamamdır hocam teşekkür ederim, o zaman ben bu programı uygulamaya başlayım.:m25:

Maalesef mamaya yada yediği bir yeşilliğin ufacık bir kısmına bu takviyelerden koysam. Hiç yemiyor. Geçenlerde yesin diye yeşilliğin sadece ucuna ufacık entrobac dökmüştüm. Akıllım o ufacık döktüğüm yer hariç tüm yeşilliği bitirmiş. Yanına gittiğimde sevinmiştim ama birde ne göreyim, probiyotik eklediğim kısım kafes tabanında duruyor 😀 Anca suya koyabiliyorum. Hele mamaya B vitamini döksem yüzüne bakmaz. 😅

Birde bende bu versele laganın çimlendirmelik tohumu var. Daha hiç kullanmadım. Geçenlerde toprağa ekmiştim içinden 3-5 tane çıkmıştı ama çoğu çıkmamıştı çünkü biraz fazla derine ekmişim tohumları. Bugün tekrar ekmeyi düşünüyorum ama aklıma bir soru takıldı. Bu tohumları ben toprağa ekip topraktan çıkan filizleri kuşuma vermek istiyorum. Fakat bazı yerlerde aynı buğday çimlendirme gibi yapılması gerektiği yazıyor. Onada ben güven edemiyorum bana en sağlıklısı yeşilliğini yemesi yönünde geliyor. Siz olsanız nasıl yapardınız? Sizce buğday çimlendirmesi gibi yapıp vermek mi daha mantıklı yoksa toprağa ekip çıkan yeşilliği vermek mi daha mantıklı
Ürünün içinde bulunan tohumlar şöyle; Kolza tohumu %56, nijer tohumu %15, kinoa tohumu %6, maş fasulyesi %6, buğday %5, milo %4, darı %4, aspir %2, marul tohumu %2.
A8689894-BBE2-40C9-8DA6-CE9A362104F7.jpeg

Birde bende bu versele laganın çimlendirmelik tohumu var. Daha hiç kullanmadım. Geçenlerde toprağa ekmiştim içinden 3-5 tane çıkmıştı ama çoğu çıkmamıştı çünkü biraz fazla derine ekmişim tohumları. Bugün tekrar ekmeyi düşünüyorum ama aklıma bir soru takıldı. Bu tohumları ben toprağa ekip topraktan çıkan filizleri kuşuma vermek istiyorum. Fakat bazı yerlerde aynı buğday çimlendirme gibi yapılması gerektiği yazıyor. Onada ben güven edemiyorum bana en sağlıklısı yeşilliğini yemesi yönünde geliyor. Siz olsanız nasıl yapardınız? Sizce buğday çimlendirmesi gibi yapıp vermek mi daha mantıklı yoksa toprağa ekip çıkan yeşilliği vermek mi daha mantıklı
Ürünün içinde bulunan tohumlar şöyle; Kolza tohumu %56, nijer tohumu %15, kinoa tohumu %6, maş fasulyesi %6, buğday %5, milo %4, darı %4, aspir %2, marul tohumu %2.
Ekli dosyayı görüntüle 27942
şöyle bence suda çimlendirmek daha uygun. Her tohum benzer hızda gelişmiyor bu nedenle tohumları ayrıştırarak çimlendirmek en sağlıklısı. Bir kavanoza koyup hafif nemlendirdiğinizde ve gün içinde 2 kez yıkadığınızda pek sorun olmuyor. Köklenen ürünler salatalık kokusu gibi hoş kokuyor. Küf kokusuna döndüğü an ürünü atmak gerekiyor ki kararıyorlar zaten bozulan ürünlerin bir çoğu. Servisten önce gerekli görülürse biraz sirkeli su ile müdahale edilebilir.
Ben buğdayları yaklaşık 4-5 cm (çimen gibi) olana kadar çimlendiriyorum. Yeterli geliyor kuşlara fazlasıyla. Fakat şöyle bir sorun var bu boyuttan fazlası için beklettiğimde bozuluyorlar :(

şöyle bence suda çimlendirmek daha uygun. Her tohum benzer hızda gelişmiyor bu nedenle tohumları ayrıştırarak çimlendirmek en sağlıklısı. Bir kavanoza koyup hafif nemlendirdiğinizde ve gün içinde 2 kez yıkadığınızda pek sorun olmuyor. Köklenen ürünler salatalık kokusu gibi hoş kokuyor. Küf kokusuna döndüğü an ürünü atmak gerekiyor ki kararıyorlar zaten bozulan ürünlerin bir çoğu. Servisten önce gerekli görülürse biraz sirkeli su ile müdahale edilebilir.
Ben buğdayları yaklaşık 4-5 cm (çimen gibi) olana kadar çimlendiriyorum. Yeterli geliyor kuşlara fazlasıyla. Fakat şöyle bir sorun var bu boyuttan fazlası için beklettiğimde bozuluyorlar :(
O zaman ben aynı buğday çimlendirmesi gibi çimlendirmeye çalışayım. Bir de onu deneyelim :) ama eğer yapamazsam tohumlar açıldıktan sonra toprağa ekip çimlendirsem sorun olmaz değil mi? Bende kuş toprağı vardı hatta. Tohumlar açıldıktan sonra kuş toprağına eksem sonra öylece kafesine koysam çim olarak çıkınca ister toprağını ister çimini yese nasıl olur

O zaman ben aynı buğday çimlendirmesi gibi çimlendirmeye çalışayım. Bir de onu deneyelim :) ama eğer yapamazsam tohumlar açıldıktan sonra toprağa ekip çimlendirsem sorun olmaz değil mi? Bende kuş toprağı vardı hatta. Tohumlar açıldıktan sonra kuş toprağına eksem sonra öylece kafesine koysam çim olarak çıkınca ister toprağını ister çimini yese nasıl olur
Hayır sorun olmaz hocam. Dediğiniz gibi verebilirsiniz