Kanaryalar Tüyü Yolunan Yavrular

Doğanay Y. 

Yönetici
iyikus.com Yetkilisi
Hasan Bozkır'ın deneyimlerinden yola çıktığı bu konuyu sizlerle paylaşmak istedim. Kanarya ve diğer kuşlarda da sıkla rastladığımız anne ya da baba kuşların tüy solma sorunsalını irdeliyoruz. Umarım sorununuzun ucundan tutan bir yazı okumuş olursunuz :)

Haab Bozkır: Bir standarda, mantıklı bir zemine bir türlü oturtamadım bu konuyu. Sergilediği bir davranışı, farklı bir zamanda sergileyemeye biliyor. Hala mantıklı doneler yakalama derdindeyim.

Anne baba ve yavrular aynı box da ise ve anne ikinci yuvayı yapıyor ise kuluçkaya yatana kadar yavruların tüyünün yolunma riski olabilir.

Bu konuda bana göre 3 tür kuş mevcut (Erkek - Dişi fark etmiyor).

1 - ASLA YOLMAYANLAR: Genetik olarak buna asla meyil etmeyen kuşlar var. Mümkünse damızlıkları bu ailelerden oluşturmak lazım. Asla yavru tüyüne meyil etmeyen aileler ve onun fertleri yavru tüyüne asla dokunmuyor.

2 - ARA SIRA YOLANLAR: Bazen yavru tüyüne yeltenen bazen ise hiç tenezzül etmeyen aileler var. Bu durumda ikinci yuvayı biraz erken takmak, ilk yavrular tamamen ilk yuvadan atlamadan annenin ikinci kuluçkasını başlatabilmek bu sorunu büyük ölçüde yok ediyor.

3 - MUTLAKA YAVRU YOLANLAR: Bu konuda çok agresif aileler var. Ne pahasına olursa olsun, yavru tüylerine talep gösteriyorlar. Bazende 4 kardeş den sadece bir yada iki tanesini hedef seçiyorlar ve diğerlerine asla dokunmuyorlar. Bu türden ailelere yuvayı erken takmak da fayda etmiyor.

ARA SIRA YOLANLAR ve MUTLAKA YAVRU YOLANLAR diye adlandırdığım gruptakiler bir önceki ağız bu davranışı yapmazken bir sonraki ağız yapabiliyor. Yada benzer kombinasyon durumlar. Bunların sebebine yönelik mantıklı hiç bir veri yakalayamadım.

Üretim box ının bir köşesine bir parça bez asmak, 15 cm kadar kalın bir ipi asmak, bol miktarda yuva malzemesi koymak, bu sorunu yaşadığınız yuvalarda anne babanın dikkatini dağıtabiliyor ancak sorunu kesin çözmüyor. Profesyonel olarak bu amaçla satılan sprey ürünlerde 3. maddede tanımladığım türde ailelerde hiç işe yaramıyor.

Yavruları daha ufakken, başka yavru büyüten gözlere (tabiki tüy yolmayan) kaçırabiliyor sanız en mantıklı çözüm bu.

Baba ve yavruları bu süreçte ayırmak da olayı hafifletiyor ama bu durum başka sorunları (5-10 gün sonra babayı kuluçka yatan dişinin yanına atmak dişinin ritmini bozabiliyor vb sorunlar) beraberinde getiriyor.

En mantıklısı ASLA YOLMAYANLAR dan oluşan aile fertlerinden damızlık kadrosunu oluşturmak. Kümesinizde kan ıslahı yaparken bu konuya da dikkat etmek en mantıklı durum sanırım.