Tyson Bitason [Dış Parazit Damlası]

Kullanıcı Değerlendirmesi
5.00 Oylama

Melike Gül 

Yönetici
Moderatör
Tyson firmasının bitason ürünü bilhassa güvercinler ve kuşlar için üretilmiş bir dış parazit damlasıdır. Daha önce vilmectini duymuşsunuzdur. Büyükbaş hayvanlarda dış parazit damlası olarak kullanılıyor ve eğer dozajı doğru ayarlarsanız kuşlarda da oldukça etkili. Vilmectin genelde her veterinerde bulunuyor ve kullanımı da kolay. Muhabbet kuşunuz için ensesine bir damla damlatmanız yeterlidir. Fakat eğer dış parazit damlası olarak daha farklı birşey arıyorsanız bitason tam size göre.:) O zaman bitasonu daha yakından tanıyalım. Bu yazıda bitasonu tecrübelerimle detaylı bir şekilde anlatacağım. İyi okumalar.✨
C7254248-453A-4053-81BA-7B24078B420C.jpeg
3AFC3D2F-7A62-4F5F-A1D0-5788ECC37489.jpegB3E43DDF-BDBD-45A6-BD53-B5F7221057AE.jpeg
63B6CBA8-76CB-4394-BDBA-E9897BFCA631.jpeg
B0BF2AB6-EA29-431C-A2CA-35B204E422CD.jpeg
💎 Kullanım Amacı;
Ürünün açıklama kısmında şöyle yazmaktadır;
Güvercinlerde görülen bit, pire ve kene türlerine karşı etkilidir. Özellikle bit için oldukça iyidir. Güvercinlerin yanı sıra Muhabbet kuşu,kanarya,keklik,bıldırcın,tavuk, horoz,hindi gibi bütün kümes ve kafes kuşlarında güvenle kullanabileceğiniz çok etkili bir dış parazit kovucu ve öldürücü bir üründür.
095A60C7-ECB7-4D2D-BDE1-83104E3384F4.jpeg

💎 Nasıl Kullanıldığı;
En önemli kısım bu kısım bence. Çünkü bu ürünü ilk kullandığımda acı bir tecrübem oldu. Onu da sizinle paylaşmak istiyorum ama ilk olarak nasıl kullanılacağıyla ilgili açıklama yapayım. Arkadaşlar bu ürünü eğer sultan papağanı, forpus papağanı, cennet papağanı ve güvercin gibi türler besliyorsanız. Ense kısmınındaki -gagasıyla ulaşamayacağı yere- tüyleri aralayın ve ense derisinin üzerine sadece 1 damla olacak şekilde uygulayın.
Muhabbet kuşu, saka, kanarya, hint bülbülü ve küçük ırk papağan besliyorsanız bir kürdanı ürüne sokup aynı şekilde ense derisine çok az sürünüz fazla sürdüğünüz taktirde ensesi yanabilir, etken maddesi yüksek bir üründür (kullanım klavuzunda yazan bilgi).
Bu konuyla ilgili yaşadığım bir olayı da anlatmak istiyorum. Bu ürünü ilk aldığımda ürünün kullanım klavuzuna bakmıştım ve kürdan kısmı biraz komiğime gitmişti açıkçası. Kürdanın kendisi zaten küçücük birşey nasıl o sıvıyı derisine sürebilsinki diyordum. Daha doğrusu o zamanlar çok kaşınıyorlardı ve etki etmemesinden de korkuyordum Ve bu yüzden sultan papağanıma da muhabbet kuşuma da bir damla damlatmaya karar vermiştim. Böyle söyleyince insanın kulağına çok az geliyor. 1 damla küçücük birşeymiş gibi geliyor ama değilmiş. En sonunda dış parazit günü gelmişti ve ikisinin de ensesindeki tüylerini aralayıp 1 damla bitasondan sıktık.(Bu uygulamayı yaparken yardım almanızı öneririm çünkü tek kişi çok zorlar sizi.). Sonra davranışlarını gözlemlemeye başladım. Akşam saatleri sıkmıştık fazla enseleriyle oynamasınlar, direk uyusunlar diye ama o gece o uyku haram olmuştu. Ayaz birden ense kısmını delicesine kaşımaya başladı ve asla durmadı. 15 dakika sonra ise birden başını eğdi ve durgunluk moduna geçti. Birden aşırı yorgun gözükmeye başladı, onu öyle görünce zaten çok endişelendik ve direk ense kısmını yıkadık, bu arada tüm vücudu da ıslandı. Sonra kafesine koyduk ve başında beklemeye başladık ama her 15 dakika da bir yine aynı oluyordu, tüyleri kuruduktan sonra ensesini delicesine kaşıyordu, uyusun diye ışıkları kapattım ama nafile, ışıklar kapalı olsa bile hala ensesini kaşıyordu. Her ensesini aşırı derecede kaşıdığında direk ense kısmını yıkayıp duruyorduk, çünkü elimizden başka birşey gelmiyordu :( Bir ara tekrar delicesine kaşıdı tekrar ense kısmını yıkayacakken birden orasının kıpkırmızı olduğunu hatta kanadığını farkettik. O an bitmiştim zaten kaşıya kaşıya ensesini deldi sandık ama çok şükür sadece tüy kapsülü patlamış. Bunu görünce bi ferahladık ve tekrar ense kısmını yıkadık. Her yıkadığımızda daha ferahlıyor gibiydi ama birden kafes tabanına indi ve öylece durmaya başladı. O an çok korkmuştum o 1 damla aşırı ağır geldiğini düşünmeye başlamıştım, ta ki kafesine koyduğum dal darıları yemeye başlayana dek. O an dünyalar benim olmuştu. Çok şükür kendine gelmeye başlamıştı. saat 5-6 gibi damlatmıştık damlayı ve saat 12:30 gibi yattık. Çünkü Ayaz anca kendine gelmişti, diğer günler çok daha iyi olmuştu ve bende büyük bir ders almıştım. O günden sonra Ayaza bir daha 1 damla olacak şekilde damlatmadım, bir kulak çöpüne 2-3 damla damlattım ve emmeden direk Ayazın derisine sürmüştüm. Öyle yapınca sorunsuz bir şekilde atlattık.
Yani uzun lafın kısası, eğer küçük ırk kuş besliyorsanız bu uyarıyı dikkate alın, yoksa doz fazla oluyor ve enselerini beklenen dereceden çok daha fazla yakıyor. Fakat bir tık daha büyük ırklarda 1 damla damlatmanız çok sorun yaratmıyor. Mesela ben Sultan papağanıma bir damla damlattığımda tınlamamıştı bile :D Yani eğer dozajı doğru ayarlarsanız hiçbir sorununuz olmaz

💎Kullanım Sıklığı;
Her 6 ayda bir kere uygulayabilirsiniz. Genelde etkisi 3-6 ay sürmektedir.
Bazı kullananlar ilk damlayı damlattıktan bir hafta sonra da bir damla daha damlatıyorlar. Bence tedbir amaçlı kullanıyorsanız bu uygulamayı yapmanıza gerek yok. Fakat kuşunuzda bit, parazit gibi şeyler gördüyseniz ve varlıklarından eminseniz bu uygulamayı da yapabilirsiniz. Yılda 6 ay arayla iki defa.

Konuyu toplayacak olursak bitason ilk kullandığım parazit damlası ve memnun kaldım. Tek sorunu dozaj aşımında aşırı şekilde enseyi yakması. Eğer uygun dozajda kullanırsanız çok iyi etki gösteriyor. Ben kullandığım ilk günden itibaren kafesin altında küçük küçük siyah noktacıklar görüyorum. Tam olarak ne bilmiyorum ama nedense hep o ürünü kullandıktan sonra dökülüyor bunlar. Yani gayet etkili bir ürünbu anlamda içinizde şüphe oluşmasın. Zaten bilhassa kuşlar için üretilmiş bir damla. Umarım aklınızdaki sorulara cevap bulduğunuz bir yazı olmuştur:m25:

Doğanay Y. 

Yönetici
iyikus.com Yetkilisi
Konu için teşekkür ederim. Dış parazit ürünleri aynı zamanda düşük oranda iç parazit sorunlarında da etki edebiliyor. Ürün tanıtımı için teşekkürler.